15. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

Piętnasty tydzień ciąży to dość spokojny czas, kiedy możesz w pełni cieszyć się swoim stanem. Dolegliwości ciążowe pierwszego trymestru powinny już całkiem ustąpić. Zamiast porannych mdłości, możesz zauważyć zwiększony apetyt. Twoje dziecko cały czas intensywnie rośnie, szaleje po Twojej macicy, być może już zaczynasz czuć jego ruchy.

15. tydzień ciąży – który to miesiąc?

15. tydzień ciąży to, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, 4. miesiąc ciąży. Początek drugiego trymestru przyniósł wiele zmian w Twoim samopoczuciu, wyglądzie dziecka, a także Twoim. Dziecko wygląda już jak miniaturowy noworodek, Twój brzuszek staje się coraz bardziej widoczny i powoli musisz zacząć kompletować nieco większą garderobę.

Postaw przede wszystkim na wygodne, nieuciskające ubrania, które zagwarantują Ci swobodę ruchów.

15. tydzień ciąży – rozwój dziecka?

Dziecko w 15. tygodniu ciąży mierzy już prawie 10 cm i waży około 70 g. Na tym etapie ciąży nie przybiera na wadzę tak intensywnie, ponieważ nie rozwija się jeszcze tkanka tłuszczowa. Jego wzrost jednak cały czas się powiększa. W 15. tygodniu ciąży kształtuje się i wzmacnia układ mięśniowy dziecka.

Można to zaobserwować po jego wzmożonej aktywności. Maluszek chętnie macha nóżkami i rączkami, do tego kręci się i wierci. Potrafi też robić różne miny, marszczyć czoło, a także ssać kciuk. W 15. tygodniu ciąży Twoje dziecko słyszy Twój głos. To dobry czas, aby zacząć mówić do maluszka. Co ciekawe, w 15. tygodniu ciąży dziecko potrafi rozpoznawać Twój nastrój i emocje. Kiedy jesteś spokojna i zrelaksowana, ono również tak się czuje, kiedy natomiast jesteś poddenerwowana, dziecko też może odczuwać ten nastrój. Postaraj się więc unikać stresujących sytuacji.

Jak wygląda dziecko w 15. tygodniu ciąży?

W 15. tygodniu ciąży dziecko ma wciąż jeszcze bardzo cienką, przezroczystą skórę. Skóra dziecka pokryta jest na całej powierzchni meszkiem płodowym, tak zwanym lanugo. U większości dzieci meszek płodowy znika jeszcze przed porodem, u niektórych jednak dzieje się to dopiero po urodzeniu.

Narządy wewnętrzne dziecka w 15. tygodniu ciąży wciąż rosną i rozwijają się. Dziecko ma jeszcze sporo czasu, aby w pełnej gotowości rozpocząć funkcjonowanie poza Twoim ciałem. Aktualnie pracę podjęły już jego narządy dokrewne, takie jak trzustka oraz tarczyca.

Ruchy dziecka – od którego tygodnia ciąży są wyczuwalne?

Dziecko w 15. tygodniu jest bardzo ruchliwe i chętnie fika koziołki w brzuchu. Powiększająca się macica i płyn owodniowy dają mu wystarczająco dużo przestrzeni do swobodnych ruchów. W tym czasie możesz zacząć delikatnie odczuwać ruchy dziecka, zwłaszcza jeśli jesteś szczupła. Jednak nawet jeżeli jeszcze tego nie czujesz, nie martw się. Za kilka tygodni, kiedy dziecko urośnie, z pewnością bez problemu poczujesz kopniaka w przeponę.

15. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało w 15. tygodniu ciąży? Objawy ciąży

Ciało kobiety w 15. tygodniu ciąży staje się wyraźnie zaokrąglone. Zbliżające się karmienie piersią powoduje, że Twój biust uwydatnia się. Uwydatnione piersi, przygotowujące się do karmienia piersią, coraz większy brzuszek ciążowy (powiększająca się macica znajduje się już ponad spojeniem łonowym), powiększone biodra – to wszystko sprawia, że wyglądasz kobieco i promiennie.

Wiele kobiet w 4. miesiącu ciąży oraz w drugim jej trymestrze zauważa wyraźną poprawę kondycji włosów oraz cery, ma to związek z działaniem hormonów na tym etapie ciąży. W 15. tygodniu ciąży dolegliwości ciążowe pierwszego trymestru odeszły już raczej w zapomnienie. Niestety, kolejne etapy ciąży mają to do siebie, że mogą przynieść nowe dolegliwości, a do końca ciąży pozostało jeszcze sporo czasu.

Dolegliwości ciążowe w 15. tygodniu ciąży

Jak w 15. tygodniu ciąży czuje się przyszła mama? Ból pleców czy zaparcia to najczęściej pojawiające się dolegliwości ciążowe drugiego trymestru. Aby z nimi walczyć, pamiętaj o zbilansowanej diecie, bogatej w warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo. Zadbaj też o umiarkowaną aktywność fizyczną. Może to być joga dla ciężarnych, zajęcia na basenie czy regularne spacery.

Wzmacnianie mięśni pomoże na ból kręgosłupa, będzie też przydatne podczas porodu. W 15. tygodniu ciąży może też pojawić się u Ciebie zwiększona ilość wydzieliny z pochwy. Jeżeli ma ona biały odcień i nie ma brzydkiego zapachu – nie musisz się martwić. Do lekarza zgłoś się w przypadku wystąpienia żółtych lub zielonych gęstych i brzydko pachnących upławów.

15. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

W drugim trymestrze ciąży wykonuje się większość badań prenatalnych. Okres między 15. a 22. tygodniem to dobry czas na wykonanie tak zwanego testu potrójnego. Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, wykonywane na podstawie analizy biochemicznej krwi ciężarnej.

Wyniki badania pozwalają określić ryzyko wystąpienia u dziecka wad genetycznych, takich jak zespół Downa, Edwardsa czy uszkodzenie nerek. Nawet jeżeli test wyjdzie pozytywnie, nie jest to równoznaczne z tym, że dziecko będzie miało choroby genetyczne. Wynik pozytywny jest wskazaniem do rozszerzenia diagnostyki. Możliwe, że dostaniesz skierowanie na amniopunkcję.

Z kolei w wielu przypadków na USG w 25. tygodniu ciąży, w zależności od tego, jak maluch się ułoży, możliwe jest już określenie płci dziecka.

15. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 13. tygodniu ciąży od zapłodnienia (15. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 08.12.2022

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

28. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

4. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

24. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

7. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

27. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

35. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

20. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

5. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch