10. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

10. tydzień ciąży to czas, kiedy Twoja ciąża staje się już coraz bardziej dojrzała i bezpieczna. Ryzyko poronienia maleje, a Twoje dziecko z małej fasolki staje się mikro człowieczkiem z niemal wszystkim narządami wewnętrznymi. Twój ciążowy brzuszek jest jeszcze bardzo malutki lub zupełnie niezauważalny, jednak macica staje się coraz większa, co może powodować coraz częstsze wizyty w toalecie.

10. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Dziesiąty tydzień ciąży to 2. tydzień trzeciego miesiąca, a także 8. tydzień życia dziecka. Jest to wciąż pierwszy trymestr ciąży. Czas najbardziej intensywnych i uporczywych dolegliwości ciążowych, a także aktywnego rozwoju zarodka, który zmienia się w płód.

Na tym etapie ciąży serduszko dziecka już bije, jego narządy wewnętrzne w większości są już rozwinięte. Być może jest już możliwa do określenia płeć dziecka.

10. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko rozwijające się w Twojej macicy od 10. tygodnia ciąży przestaje być nazywane zarodkiem, a zaczyna się je nazywać płodem. Widoczne są już jego ruchy, jednak wciąż jeszcze bardzo delikatne i nieskoordynowane. Ty jeszcze ich nie wyczujesz. Na twarzy dziecka widoczne są już powieki, podbródek i przegrody zewnętrzne nosa.

Serce bije z prędkością od 140 do 180 razy na minutę, co jest całkowicie normalne dla płodu. Na tym etapie zmniejsza się ryzyko powstania wad rozwojowych dziecka. Pod koniec 10. tygodnia ciąży większość narządów wewnętrznych (np. pęcherzyk żółciowy) oraz układów jest już wykształconych. Oczywiście nie są one jeszcze w pełni rozwinięte, na to będą potrzebować kolejnych 30 tygodni.

Zobacz też: Rozwój płodu w 11. tygodniu ciąży

Dziecko waży już około 5 gramów i mierzy około 3-4 cm. Błony płodowe, które do tej pory łączyły palce płodu, zaczynają zanikać. Powieki są już w pełni ukształtowane i zakrywają całe oko. Na twarzy dziecka widoczne są już usta oraz nos wraz z nozdrzami. Dziecko ma rozwinięte ramiona, z zaznaczonymi zgięciami łokcia. Może poruszać nóżkami, a także zbliża rączki do siebie.

10. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

W dziesiątym tygodniu ciąży ciągle jeszcze mogą towarzyszyć Ci wcześniejsze objawy ciąży, takie jak senność, zmęczenie, mdłości, zgaga czy zaparcia. Jednak dobra wiadomość jest taka, że od teraz dolegliwości ciążowe powinny już stopniowo słabnąć i pod koniec 1. trymestru całkowicie zaniknąć.

Na dłużej pozostanie z Tobą natomiast zmienność nastrojów, płaczliwość i emocjonalność.

W 10. tygodniu ciąży możesz dodatkowo zauważyć, że jesteś wyjątkowo roztargniona, a czasami nieracjonalna. To wszystko, jak większość dolegliwości w ciąży, wina hormonów ciążowych. Na szczęście ten stan nie zostanie z Tobą na zawsze i w końcu wszystko wróci do normy.

Sprawdź: Jakie badania zrobić w 12. tygodniu ciąży?

10. miesiąc ciąży to czas dalszego powiększania się macicy. Teraz jest ona mniej więcej wielkości grejpfruta. Być może uda Ci się ją wyczuć tuż nad kością łonową, u dołu podbrzusza. Prawdopodobnie zauważysz również powiększenie się talii i oczywiście piersi. Jeżeli nie chcesz zakończyć ciąży ze zbyt wieloma nadprogramowymi kilogramami, zadbaj o zbilansowaną dietę, a także regularną porcję ruchu. Choć możesz już cierpieć na zaburzenia trawienia, absolutnie nie myśl o odchudzaniu w ciąży. Twoje ciało potrzebuje teraz energii i niedobory żywieniowe mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Możesz jednak zadbać o to, aby w Twojej diecie dominowały zdrowe produkty, bogate w witaminy i minerały.

10. tydzień ciąży – jakie badania zrobić? Badanie USG w 10. tygodniu ciąży

Między 10. a 12. tygodniem ciąży odbędziesz kolejną wizytę ciążową, na której lekarz wykona badanie USG. To bardzo ważna wizyta, ponieważ na niej lekarz sprawdza rozwój dziecka, wyklucza ewentualne wady genetyczne, mierzy dziecko i ocenia jego parametry. Jeżeli jeszcze nie wykonywałaś zleconych na pierwszej wizycie badań kontrolnych, koniecznie wykonaj je przed kolejną. To bardzo ważne, ponieważ w razie nieprawidłowości, na przykład w wynikach morfologii czy poziomie hormonów tarczycy, lekarz zleci dodatkowe badania lub suplementację. Pamiętaj, aby przyjmować kwas foliowy oraz witaminy przeznaczone dla kobiet w pierwszym trymestrze. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu.

Ponieważ nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób, które dość często pojawiają się w czasie ciąży i zagrażają jej prawidłowemu przebiegowi, na każdej wizycie kontrolnej ginekolog powinien zmierzyć Ci też ciśnienie krwi.

Dieta oraz sport w ciąży

Dbaj o odpowiednią dietę i ruch. Jeżeli nudności zaczęły nieco odpuszczać, postaraj się wzbogacić dietę o więcej wartościowych produktów. Jedz regularne posiłki i nie przegładzaj się – pomoże Ci to utrzymać prawidłowy poziom glukozy. Jedz produkty bogate w kwasy wielonienasycone, a także w witaminy i minerały. Owoce, warzywa, soki, pełnoziarniste pieczywo, woda mineralna, chude mięso oraz ryby, nasiona i orzechy – to produkty, które na stałe powinny zagościć w Twoim menu. Pamiętaj też o regularnej aktywności fizycznej. Jeżeli nie masz przeciwwskazań, niepokojących dolegliwości czy plamień, codzienny ruch jest bardzo wskazany. Pomoże Ci on w walce z takimi przypadłościami, jak zgaga czy zaparcia. Poprawi nastrój i pomoże zapanować nad huśtawką hormonalną, ale też przygotuje Twoje ciało do porodu.

Miej też na uwadze, że karmienie piersią jest najwłaściwszym sposobem odżywiania noworodka, dlatego jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania w tym temacie, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub położną. Dzięki temu po urodzeniu dziecka będziesz mogła uniknąć problemów związanych z karmieniem naturalnym.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile jeszcze zostało Ci do rozwiązania, pomoże Ci internetowy kalendarz ciąży. Możesz go znaleźć m.in. na stronach parentingowych.

10. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 8. tygodniu ciąży od zapłodnienia (10. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 29.11.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

33. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

37. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

9. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

7. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

13. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

36. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

25. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

6. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch