29. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

29. tydzień ciąży to kolejny etap intensywnych zmian w organizmie malucha i ciele przyszłej mamy. Wszystko rośnie – dziecko, brzuch kobiety i… radosne podniecenie! Czego można się spodziewać w 29. tygodniu ciąży? Jak wygląda dziecko i co czuje przyszła mama?

29. tydzień ciąży, który to miesiąc?

29. tydzień ciąży to 7. miesiąc, czyli trzeci trymestr ciąży. Do porodu pozostało 11 tygodni, ale rozwiązanie może nastąpić już za 8, ponieważ od 37. tygodnia ciąży uznaje się ją za donoszoną. To naprawdę niewiele czasu!

29. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 29. tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 1300 gramów, a długość jego ciała to około 39 cm. Jednak w trzecim trymestrze precyzyjne pomiary dziecka są coraz trudniejsze – jest ono coraz większe i lekarzowi może być trudno uchwycić je na monitorze. Co ciekawe, duże znaczenie w tym, jaki wzrost ma dziecko na tym etapie ciąży, mają uwarunkowania genetyczne, dlatego każde dziecko rośnie w innym tempie. Także każdy kalendarz ciąży podaje nieco inne dane, więc nie należy się ich ściśle trzymać.

Rozwój dziecka w 29. tygodniu ciąży nadal jest intensywny. Jego ruchy nie są już tak częste, ale ze względu na to, że ma coraz mniej miejsca, mogą być mocniej odczuwalne, a także doskonale widoczne.

Na tym etapie ciąży zmysły dziecka są już doskonale rozwinięte – wodzi wzrokiem za źródłem światła, potrafi także odróżniać głos mamy. Warto starać się jak najwięcej mówić do dziecka, co ma pozytywny wpływ na budowanie z nim więzi, a także wspomaga rozwój mózgu, który w 29. tygodniu ciąży nadal jest bardzo intensywny.

Dziecko potrafi już kontrolować oddychanie i temperaturę ciała. Między komórkami nerwowymi powstają kolejne wzorce pamięciowe ruchów, maluch zaczyna ćwiczyć przetwarzanie informacji, a jego reakcje na bodźce są coraz szybsze. Dziecko reaguje także na ból oraz rozpoznaje różne smaki, ma także rozwinięty zmysł węchu i doskonale zna zapach swojej mamy.

W 29. tygodniu ciąży zwiększa się objętość mózgu dziecka, a więc także rozmiar jego główki – staje się ona coraz bardziej proporcjonalna względem ciała. Nadal rozwijają się mięśnie i udoskonalają funkcje wszystkich narządów, a pod skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa. Ułożenie dziecka nadal nie jest stabilne i do porodu może się jeszcze sporo zmienić.

Zobacz też: 30. tydzień ciąży w pigułce

29. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

7. miesiąc ciąży to czas, kiedy całe ciało kobiety nabiera krągłości. Intensywnie rośnie brzuch i piersi, normą stają się opuchnięcia nóg, stóp i dłoni, a także skurcze. Na tym etapie ciąży dno macicy znajduje się 3-4 palce powyżej linii pępka i solidnie uciska na narządy wewnętrzne, w tym na przeponę i żołądek, co może sprawiać problemy. Duszności, zmęczenie, zgaga są naturalne, tak samo jak ból dolnej części pleców, związany z nadmiernym obciążeniem. Zaleca się dużo odpoczynku i leżenie z nogami uniesionymi do góry, co pozwoli odpłynąć nagromadzonej w nogach krwi i zminimalizować obrzęki oraz uczucie ciężkości.

Przeczytaj też: Jakie badania zrobić w 31. tygodniu ciąży?

Coraz silniej odczuwane są również zmiany w okolicy brzucha. Mogą pojawiać się skurcze, twardnienie i ból, związane z coraz większym naciskiem dziecka na kanał rodny. Jeśli są łagodne, okresowe i nie nasilają się – nie ma powodów do obaw. Warto jednak porozmawiać o nich z lekarzem prowadzącym ciążę.

W 29. tygodniu ciąży wody płodowe mają maksymalną objętość. Dziecko jednak nadal rośnie, zmienia się też jego masa ciała, dlatego coraz intensywniej odczuwalne są jego ruchy. Zmienia się także przepływ krwi – obecnie serce przepompowuje jej o 1,5 litra więcej, co stanowi spore obciążenie. Warto więc zadbać o spokój, relaks i nie forsować się.

Odczucia w 29. tygodniu ciąży

Rosnący brzuch w 29. tygodniu ciąży to powód do radości, ale i spore wyzwanie, które może solidnie wymęczyć przyszłą mamę. A przecież waga dziecka stale się zwiększa! Sporo jednak zmieniło się od początku ciąży i z każdym tygodniem pojawiają się nowe dolegliwości. Obecnie do głównych należy permanentne zmęczenie, poczucie ciężkości, bóle pleców i kręgosłupa, problemy ze złapaniem oddechu i niewygoda. Macica uciska na wszystkie narządy wewnętrzne, a brzuch utrudnia komfortowe poruszanie się czy znalezienie dobrej pozycji podczas snu.

Złe samopoczucie jest więc na porządku dziennym, a z drugiej strony dominuje świadomość, że kalendarz ciąży wciąż się skraca! Ruchy dziecka przypominają o tym, że jest ono solidnie rozwinięte i coraz bardziej gotowe do przyjścia na świat i z jednej strony jest to dla przyszłej mamy wyjątkowo przyjemna myśl, a z drugiej nieco przerażająca – do dnia porodu pozostało bowiem niewiele czasu!

To też może Cię zainteresować: Jak rozwija się dziecko w 32. tygodniu ciąży?

Przyszła mamo – siódmy miesiąc ciąży to czas, kiedy mogą ci towarzyszyć sprzeczne odczucia. Z jednej strony możesz odczuwać nerwowość, związaną ze swoim stanem i zmianami, jakie zachodzą w twoim organizmie, a z drugiej – ogromną radość, wdzięczność i miłość do każdego kolejnego kilograma i centymetra, co wiąże się z instynktem macierzyńskim, rozbudzonym przez hormony i maluszka, który je napędza. To wszystko jest zupełnie naturalne i pozwól sobie to przeżywać – masz pełne prawo do wahania nastrojów. Pamiętaj jednak, by nadal jak najlepiej dbać o siebie i dziecko, o zbilansowaną dietę, nawodnienie i spokój. Mile widziana jest aktywność na świeżym powietrzu, która cię dotleni i zrelaksuje. Warto również zadbać o wygodę snu. Spanie na brzuchu jest już od dawna niemożliwe, a najlepszą pozycją jest leżenie na lewym boku. Wówczas poprawia się krążenie krwi, a do dziecka dociera odpowiednia ilość tlenu, bo macica nie uciska wątroby i żyły głównej dolnej.

Trzeci trymestr ciąży to czas, kiedy maluch przesypia większość czasu, ale… niestety nie robi tego razem z tobą, wręcz przeciwnie. Jednak nie ma tego złego… Wkrótce zostaniesz mamą, a więc ruchy dziecka uznaj za wstęp do nocnych pobudek!

29. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

W 29. tygodniu ciąży przyszłą mamę nie czeka żadna niespodzianka – również należy wybrać się do lekarza. Jakie badania zrobić w 29. tygodniu ciąży?

  • Badanie USG. Lekarz pokaże, jak wygląda dziecko, oceni jego rozwój, pracę serca oraz zbada tętno płodu. Sprawdzi także ułożenie dziecka, stan łożyska i poziom wód płodowych.
  • Morfologię krwi wraz z badaniem na obecność genu HBs, odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu B.
  • Pomiar ciśnienia krwi.
  • Ogólne badanie moczu.
  • Pomiar poziomu glukozy we krwi.

29. tydzień ciąży to czas, w którym warto przypomnieć sobie wszystkie informacje zasłyszane w szkole rodzenia, jeśli już zakończyło się kurs: jak wygląda karmienie piersią, jak przygotować się do porodu, jakie badania wykonuje się dziecku po porodzie i z czym wiąże się połóg. Pamięć w ciąży potrafi zawodzić, roztargnienie również robi swoje – nie zaszkodzi co jakiś czas odświeżać sobie informacje, aby być spokojną i w pełni świadomą.

29. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 27. tygodniu ciąży od zapłodnienia (29. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 01.03.2022

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

17. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

24. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

21. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

31. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

22. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

23. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

9. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

11. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch