Powrót do Kalenadrza Ciąży

28 tydzień ciąży (26 tydzień od zapłodnienia)

Ocena: 4.2/5 Głosów: 22
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zaczyna kształtować się pamięć dziecka. Wykorzystaj to - słuchaj muzyki. Najlepsza będzie poważna - wybieraj utwory Vivaldiego, Mozarta, Bacha i Chopina. Kiedy po narodzinach włączysz tę muzykę dziecku, powinno się uspokoić. Mózg dziecka pracuje nad przetwarzaniem zdobytej wiedzy, m.in. usłyszanych dźwięków (także bicia twego serca i bulgotania brzucha) czy odczuwanych dotyków.

Dziecko pięknieje - ma już rzęsy i brwi oraz kosmyki włosów na głowie.

MAMA

Słyszałaś o syndromie wicia gniazda? Już niedługo może cię najść ochota na kompletowanie ubranek, sprzętów i szykowanie kącika dla dziecka. To zupełnie naturalne, nie popadnij jednak w przesadę i staraj się nie przemęczać.

Możesz coraz częściej odczuwać tzw. skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Przypominają one ból miesiączkowy, ale są nieco mocniejsze. Przygotowują macicę do porodu. Ulgę przyniesie zmiana pozycji ciała, krótka ciepła kąpiel lub zażycie środka rozkurczowego (np. Nospa).

WAŻNE

Badania dowodzą, że maluchy w brzuchu mamy nie przepadają za agresywnymi dźwiękami muzyki. Nie włączaj więc dziecku rocka, lecz serwuj muzykę relaksacyjną lub poważną.

Dziecko mierzy ok. 25 cm i waży nieco ponad kilogram.

 

 

Tematy: skurcze Braxtona-Hicksa, kalendarz ciąży, 28 tydzień ciąży

Zobacz inne filmy z Kalendarza Ciąży

Komentarze