23. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

23. tydzień ciąży to czas, kiedy ciąża jest już mocno zaawansowana, a do rozwiązania pozostało coraz mniej czasu. Dziecko w brzuchu stale rośnie i rozwija się, a ciało przyszłej mamy nadal przechodzi okres zmian. Czego można oczekiwać po 23. tygodniu ciąży?

23. tydzień ciąży

23. tydzień ciąży to czas, kiedy ciąża jest już mocno zaawansowana, a do rozwiązania pozostało coraz mniej czasu. Dziecko w brzuchu stale rośnie i rozwija się, a ciało przyszłej mamy nadal przechodzi okres zmian. Czego można oczekiwać po 23. tygodniu ciąży?

23. tydzień ciąży, który to miesiąc?

23. tydzień ciąży to 6. miesiąc ciąży, a więc nadal trwa II trymestr. Do rozwiązania pozostało mniej więcej 14-17 tygodni, a więc około 3 miesięcy.

23 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 23. tygodniu ciąży płód waży około 500 gramów, a jego ciało mierzy 29 cm. Wartości te są jednak orientacyjne, indywidualne dla każdej ciąży.

Rozwój dziecka w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży nadal jest intensywny. Jego ruchy są wyraźne i zauważalne także z zewnątrz. Reguluje się jego rytm domowy – dziecko większość czasu przesypia, potrafi także reagować na bodźce z zewnątrz, przyspieszając lub spowalniając swoje ruchy, w zależności od własnych emocji. Ma już dobrze wykształcone zmysły, które wciąż rozwija. Płód ma również bogatą mimikę twarzy!

23. tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju układu przedsionkowego w mózgu, odpowiedzialnego za wyczuwanie ruchu i równowagi. Dlatego warto mówić do dziecka i głaskać brzuch, by wchodzić z nim w interakcje i stymulować jego odczucia, dzięki czemu mózg dziecka będzie się sprawnie rozwijał.

Zobacz też: Co dzieje się w 25. tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży dziecko jest już wyjątkowo świadome. Jego układ nerwowy jest całkowicie wykształcony. Wciąż rozwijają się płuca, a jelita zaczynają produkować pierwszy stolec (smółkę), złożoną z mazi płodowej, wód płodowych, nadmiaru bilirubiny i złuszczonego nabłonka przewodu pokarmowego.

W 23. tygodniu ciąży dziecko wygląda już jak noworodek, jednak jego skóra nadal jest przezroczysta i delikatna, pokryta meszkiem płodowym i mazią, i ma lekko czerwonawy odcień. Widać przez nią naczynia krwionośne oraz układ kostny i narządy wewnętrzne. Wciąż zbiera się pod nią tkanka tłuszczowa, a maluch przybiera na masie i stale rozwija swoje mięśnie.

Płuca dziecka w 23. tygodniu ciąży także są już niemal całkowicie rozwinięte – filtrują płyn owodniowy, a nerki rozpoczynają filtrowanie krwi.

23. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

Ciało przyszłej mamy na tym etapie ciąży wciąż się zmienia. Obwód brzucha stale rośnie, co może powodować swędzenie skóry, mogące być pierwszym zwiastunem rozstępów. Coraz większy brzuszek ma pięknie zaokrąglony kształt. Przyszłej mamie nadal mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe, związane z powiększaniem się macicy i rozciąganiem więzadeł, które ją podtrzymują. Ból może być szczególnie dokuczliwy w okolicy miednicy, bioder i dolnej części pleców.

Wzrasta również waga, a wiele codziennych czynności zaczyna sprawiać problem. W stosunku do poprzednich tygodni ciąży niewiele się zmienia – tak, jak dziecko rośnie w siłę, tak i kobieta nabiera więcej ciała, nie tylko w okolicach brzucha (choć nie jest to regułą). W 23. tygodniu ciąży mogą narastać niebolesne i nieregularne skurcze macicy, tzw. skurcze przepowiadające, przygotowujące macicę i drogi rodne do porodu.

Przyszła mama odczuwa także ruchy płodu, może również „bawić” się z maluchem, stukając i uciskając delikatnie brzuch – dziecko może odpowiedzieć kopnięciem, czasem także można wyraźnie zauważyć kształty jego kończyn i zarys ciała. Ruchy dziecka w 23. tygodniu ciąży, choć są intensywne, nie muszą być częste, ponieważ maluch większość czasu przesypia.

Powiększenie piersi w 23. tygodniu ciąży postępuje niemal z dnia na dzień. Jest to okres, w którym kobieta w ciąży najczęściej odczuwa przypływ pewności siebie i poczucia kobiecości.

Odczucia w 23. tygodniu ciąży

23. tydzień ciąży to czas, kiedy przyszła mama nie odczuwa już zbyt wielu dolegliwości ciążowych, zauważa wyraźny przypływ sił witalnych i energii. Całkowicie normalne są ochota na seks (co ciekawe – odczuwanie przyjemności podczas stosunku jest również przyjemne dla dziecka!) i wrażliwość na dotyk. W tym czasie zaczynają się także pojawiać syndrom wicia gniazda oraz wszechogarniające wzruszenie. To dobry czas na powolne spakowanie torby i kompletowanie dziecku wyprawki. Warto dbać o swoje dobre samopoczucie, które oddziałuje również na dziecko.

Nadal mogą dawać się we znaki wahania nastrojów, ale świadomość, że dziecko jest w pełni rozwinięte, stale rośnie i można się z nim „porozumieć”, zdecydowanie wprawia w dobry nastrój. Jednocześnie, całkiem spory i wciąż rosnący brzuch oraz obrzmiałe, wrażliwe piersi mogą przysparzać kłopotów np. podczas snu, utrudniając znalezienie wygodnej pozycji. Nie zanika także częstotliwość oddawania moczu – macica coraz mocniej naciska na pęcherz – mogą się również pojawić (jeśli nie było ich wcześniej), problemy z jego nietrzymaniem.

Naturalne są również skurcze nóg, okresowe bóle głowy, obrzęki czy zaparcia, zgaga, wzdęcia oraz zawroty głowy – takie objawy mogą trwać do końca ciąży, choć nie dla wszystkich kobiet są normą. Mogą pojawić się także białawe upławy. Ważna jest zdrowa dieta oraz właściwa suplementacja, prowadzona pod okiem lekarza.

Przyszła mamo – czy wiesz, że pod koniec II trymestru ciąży kaloryczność Twoich posiłków nie powinna być o wiele większa niż przed ciążą? Co ważne – pamiętaj, by nie jeść za dwóch, a dla dwojga – stawiaj więc na jakość, a nie ilość jedzenia. Warto pilnować swojej wagi – zbyt duże przybranie, w połączeniu z wciąż rosnącym brzuchem, może powodować dolegliwości bólowe i częste skurcze. Jeśli masz wątpliwości, jak ułożyć sobie dobrze zbilansowaną dietę – porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym ciążę.

Pamiętaj także, że ile kobiet – tyle różnych ciąż. Objawy ciąży mogą być różne, zalecenia, jakie daje lekarz, także. 23. tydzień ciąży to doskonały moment, by skupić się wyłącznie na swoim szczęściu.

23. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

23. tydzień ciąży, czyli szósty miesiąc i końcówka II trymestru, to czas, kiedy niezbędne jest przeprowadzenie ogólnych badań: badania USG, by przekonać się jak wygląda dziecko oraz skontrolować jego rozwój, badania krwi i moczu oraz mierzenie ciśnienia. Nadal warto wykonać badania sprawdzające poziom glukozy.

23. tydzień ciąży to czas, kiedy warto zapisać się do szkoły rodzenia. Zajęcia są niezwykle przydatne, szczególnie dla kobiet w pierwszej ciąży. Są na nich wyjaśniane kwestie porodu, połogu, jak przebiega karmienie piersią oraz wiele kwestii, które każda przyszła mama powinna poznać przed porodem. Szkoły rodzenia to także idealne miejsce, by poznać innych rodziców i nawiązać nowe przyjaźnie.

Poród przedwczesny w 23. tygodniu ciąży oznacza niskie szanse przeżycia dla dziecka, choć medycyna wciąż doskonali się w kierunkach, które mogą pomóc uratować wcześniaka i dając mu możliwość na przeżycie poza łonem matki. W specjalnych ośrodkach medycznych, których w Polsce jest coraz więcej, cały czas prowadzi się badania, mające na celu wydłużenie tej niemalże nieprzekraczalnej granicy przeżycia, będące nadzieją dla przyszłych rodziców.

23. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 21. tygodniu ciąży od zapłodnienia (23. tydzień ciąży).

Opublikowano: ; aktualizacja: 29.01.2024

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

16. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

19. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

35. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

6. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

24. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

36. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

17. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

31. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch