22. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

22. tydzień ciąży to dość stabilny okres w życiu przyszłej mamy. Brzuch jest już wyraźnie zaokrąglony, a dziecko nadal nabiera sił i nowych umiejętności. Jak zmienia się ciało mamy i organizm dziecka w 22. tygodniu ciąży? Jakie badania w tym czasie należy zrobić?

22. tydzień ciąży, który to miesiąc?

22. tydzień ciąży to końcówka 5. miesiąca ciąży, należącego do II trymestru. Dziecko jest w wieku 20 tygodni, a do potencjalnego rozwiązania pozostało od 15 do 18 tygodni.

22. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Na tym etapie ciąży każdy tydzień życia dziecka przynosi zmiany. Ma ono już wykształcone małżowiny uszne, rzęsy, brwi oraz meszek płodowy. Skóra dziecka jest coraz mniej przezroczysta. Płód potrafi już korzystać z mimiki twarzy, a mięśnie karku utrzymują stabilnie głowę. Narządy wewnętrzne dziecka wciąż się rozwijają i coraz lepiej funkcjonują. Maluch silnie reaguje na bodźce z zewnątrz – światło i dźwięk. Mocniej odczuwalne są także ruchy dziecka. Z maluszkiem można już też nawiązać kontakt, np. poprzez głaskanie czy pukanie się w brzuch.

Przeczytaj też: Jak rozwija się dziecko w 23. tygodniu ciąży?

W 22. tygodniu ciąży maluch waży około 400 gram, a całkowita wielkość dziecka sięga ok. 29 cm (jednak długość i waga dziecka są indywidualne dla każdej ciąży).

Nadal trwa produkcja białych krwinek, które będą odpowiedzialne za odporność dziecka. Wątroba rozpoczyna metabolizację bilirubiny, powstałej w wyniku rozpadu czerwonych krwinek, stale produkowanych przez szpik kostny.

Przeczytaj również: Karmienie piersią na leżąco i półleżąco

W 22. tygodniu ciąży rozwija się u dziecka trzustka, która rozpoczyna produkcję hormonów. Mniej więcej w tym tygodniu ciąży reguluje się także dobowy rytm dziecka – większość czasu (około 14 h) przesypia, ale wrażliwość na bodźce z zewnątrz może je wybudzać.

22. tydzień ciąży to także znaczny progres, jeśli chodzi o zmysły dziecka. Dziecko rozwija zmysł dotyku i chwytania – bawi się pępowiną, zaciska piąstki. W 22. tygodniu ma doskonale rozwinięty zmysł słuchu. Słyszy bicie serca mamy, szum krwi, pracę jelit, a także dźwięki z zewnątrz, np. szczekanie psa.

W 22. tygodniu ciąży przepona przygotowuje się do pracy – dziecko może miewać czkawkę, wyczuwalną także przez mamę poprzez regularne ruchy. Pęcherzyki płucne zaczynają produkcję surfaktantu, odpowiedzialnego za ich elastyczność.

22. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

Szybko rosnący brzuch w 22. tygodniu ciąży sprzyja pojawianiu się rozstępów, dlatego warto dbać o skórę i jej nawilżanie. Zmiany hormonalne mogą także sprzyjać pogorszaniu stanu cery. Choć zanika większość ciążowych dolegliwości, to wciąż powiększający się brzuch coraz bardziej utrudnia codzienne czynności. Możliwe są nadmierne zmęczenie i potliwość, kłopoty z krwawieniem dziąseł w związku z ich nadwrażliwością oraz zaparcia.

Odczucia w 22. tygodniu ciąży

Wahania nastroju, problemy z pamięcią i koncentracją w tym okresie ciąży nadal są normą. Mogą pojawić się bóle głowy, a także uderzenia gorąca. Łatwo również o utratę tchu nawet przy najprostszych czynnościach, jak wchodzenie po schodach. Hormony, dieta, odwodnienie oraz ucisk na naczynia krwionośne mogą powodować zawroty głowy – jeśli są dokuczliwe, należy powiedzieć o nich lekarzowi. Powiększająca się macica może powodować bóle i skurcze, związane z rozciąganiem więzadeł, które ją podtrzymują. Przyszłej mamie nadal mogą dokuczać bóle pleców przez coraz większy brzuch i pojawiać się mogą skurcze nóg. W okolicach 22. tygodnia ciąży mogą pojawiać się także skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które są naturalne i świadczą o przygotowaniach macicy i dróg rodnych do porodu.

To też może Cię zainteresować: Jak zmienia się ciało mamy 25. tygodniu ciąży?

Zmiany zachodzące w ciele w 22. tygodniu ciąży mogą być trudne do zaakceptowania przez mamę, ale górują nad nimi pozytywne odczucia, które zapewniają ruchy dziecka i możliwość nawiązania z nim interakcji. Może pojawić się wzmożona ochota na seks, ponieważ pochwa staje się lepiej ukrwiona, a więc bardziej wrażliwa, a także konieczność częstszych wizyt w toalecie w związku z uciskiem macicy na pęcherz oraz problem z nietrzymaniem moczu podczas wysiłku. Pomóc mogą w tym ćwiczenia na mięśnie Kegla, wzmacniające mięśnie dna miednicy. Wskazane jest także spanie na lewym boku – wówczas poprawia się krążenie, a dziecko ma dostarczaną odpowiednią ilość tlenu.

22. tydzień ciąży to czas, kiedy przyszła mama czuje się znacznie lepiej niż na początku ciąży i może w pełni cieszyć się swoim szczęściem. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a objawy są mniej uciążliwe, kobieta miewa przypływy energii, które warto spożytkować na aktywność fizyczną, niezbędną w czasie ciąży. Należy jednak pamiętać także o odpoczynku, najlepiej w pozycji leżącej, dobrej dla kręgosłupa i dolnych partii ciała.

Przyszła mamo – drugi trymestr i 5. miesiąc ciąży to czas, kiedy nadal może Ci towarzyszyć wzmożony apetyt. Zadbaj o zbilansowaną dietę i odpowiednią porcję zielonych warzyw. Fasola strączkowa jest bogata w żelazo i fosfor, które mogą pomóc przy uciążliwych skurczach nóg. Ogranicz ilość czerwonego mięsa. Zakładaj ubrania, które są wygodne i nieuciskające. Unikaj butów na wysokich obcasach, które mogą powodować problemy z utrzymaniem równowagi i zawroty głowy. Dbaj o spokój dla siebie i zdrowie dziecka.

22. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

W 22. tygodniu ciąży, czyli prawie w 6. miesiącu ciąży, przyszła mama powinna wykonać następujące badania:

  • standardowe badanie USG;
  • USG prenatalne (USG połówkowe, jeśli nie zostało wykonane wcześniej), które potwierdzą prawidłowy rozwój dziecka. Można na nim także zobaczyć, jak wygląda dziecko, sprawdzić wszystkie parametry, a także określić płeć dziecka;
  • ogólne badania moczu;
  • morfologię krwi wraz z badaniami tarczycy;
  • między 21. a 26. tygodniem ciąży wykonuje się również badania poziomu glukozy we krwi, tzw. krzywą cukrową, która potwierdza lub wyklucza cukrzycę ciążową;
  • oznaczenie przeciwciał anty D u kobiet z Rh-;
  • konieczne jest mierzenie ciśnienia na każdej wizycie lekarskiej.

Początek drugiej połowy ciąży to dobry moment na to, by pomyśleć o szkole rodzenia (szczególnie, jeśli jest to pierwsza ciąża), która przygotuje do porodu, wskaże, jak powinno wyglądać karmienie piersią oraz połóg.

22. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 20. tygodniu ciąży od zapłodnienia (22. tydzień ciąży).

Bibliografia

 
  1. Położnictwo. Fizjologia ciąży. Red. naukowa: Grzegorz H. Bręborowicz. Warszawa, 2012.
Opublikowano: ; aktualizacja: 02.01.2024

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

19. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

1. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

31. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

35. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

13. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

2. tydzień ciąży – miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

15. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

37. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch