20 tydzień ciąży (18 tydzień od zapłodnienia)
Unknown- Dodano:
- 29 lipca 2015 r.
- Ostatnia aktualizacja:
- 24 stycznia 2016 r.
To już półmetek ciąży. Wytwarza się maź płodowa, która zabezpiecza skórę dziecka przed zmacerowaniem. Obecnie po porodzie nie kąpie się noworodka - maź działa na skórę odżywczo i ochronnie, lepiej więc się zbyt szybko jej nie pozbywać. Wzrosła objętość płynu owodniowego - teraz wynosi 250 ml (pod koniec ciąży będzie to około litra). Malec połyka wody płodowe - doskonale zna ich smak i zapamiętuje go.
Przez pępowinę dociera do niego wszystko to, co mama zjada i wypija. I już w brzuchu dziecko nabiera kulinarnych nawyków - tak naukowcy tłumaczą nasze upodobania smakowe. Jeśli w czasie ciąży objadasz się mięsem i wędlinami, nie zdziw się, że twoje dziecko będzie w przyszłości wolało zjeść na obiad schabowego zamiast naleśniki z serem.
Dziecko może mieć… czkawkę. Odczujesz ją jako delikatne, rytmiczne podskakiwanie w brzuchu.
MAMA
Masz wrażenie, że twoje stawy zrobiły się bardziej elastyczne, a stopy powiększyły? To efekt działania relaksyny - hormonu, który rozluźnia więzadła stawowe i w ten sposób ułatwia powiększanie się macicy oraz przygotowuje kanał rodny do porodu. Niestety, twój rozmiar buta po porodzie już na zawsze pozostanie większy.
To twoje pierwsze dziecko? W tym tygodniu pewnie poczujesz jego ruchy. Może trudno będzie ci je zidentyfikować. Ciężarne różnie opisują to uczucie, ruchy dziecka porównują do "głaskania piórkiem", "dotknięcia rybim ogonem".
WAŻNE
Co ciekawe - twoja córeczka ma teraz aż 6 milionów komórek jajowych. Ale 2/3 z nich obumrze przed narodzinami, a do okresu pokwitania dotrwa ich 400 tys.
Dziecko mierzy 15-17 cm i waży ok. 260 g.
Poznaj 9 najczęstszych przyczyn bólu brzucha w ciąży.
Tematy: rozwój płodu, ruchy dziecka w ciąży, kalendarz ciąży, 20 tydzień ciąży
Komentarze