Woda alkaliczna – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, jak zrobić?

Obecnie coraz więcej z nas dba o zdrowy styl życia. Aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, sen, relaks. Niejedna osoba zastanawia się, co można jeszcze zrobić, by wzmocnić swój organizm. Warto zadbać nie tylko o zdrowe jedzenie, ale też o odpowiednie nawilżenie organizmu. Woda jest niezbędnym składnikiem codziennego menu. Może to być na przykład woda alkaliczna. Jakie są jej właściwości i zastosowanie?

Czym jest woda alkaliczna?

Woda alkaliczna (znana również jako woda jonizowana lub „żywa woda”) to woda o odczynie zasadowym (pH wody przynajmniej 7,5), ale też o ujemnym wskaźniku ORP (Oxydation Reduction Potential). Im niższa wartość [mV], tym lepsze działanie przeciwutleniające wykazuje woda.

Skala pH jest wskaźnikiem odczynu roztworu wodnego. Wartość pH = 7 oznacza odczyn neutralny, natomiast 0>7 to kwaśny, a 7,5-14– zasadowy. Najlepszy odczyn dla ciała to pH między 7,35–7,45. Większość polskich wód mineralnych ma pH obojętne lub kwaśne. Odczyn alkaliczny ma tylko kilka rodzajów wydobywanych naturalnie.

Wody alkaliczne powstają:

  • w naturalnych źródłach;
  • z użyciem jonizatora – sztuczny proces elektrolizy;
  • w zakładach przemysłowych – sztuczna elektroliza.

Wodę alkaliczną można przygotować w domu za pomocą specjalnego dzbanka alkalizującego lub jonizatora wody. Jednak najlepsze są wody z naturalnych źródeł.

Woda alkaliczna – właściwości i zastosowanie

Od najdawniejszych czasów ludzie doceniali wpływ wody na życie i wierzyli w uzdrawiającą moc wody źródlanej. Woda stanowi około 60%-70% masy ciała dorosłego człowieka. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż wpływa na niemal wszystkie procesy życiowe. Niedostateczne spożycie wody może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

Producenci wody alkalicznej zachęcają do jej spożycia wymieniając jej cudowne właściwości prozdrowotne. Zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej zachwalają skuteczność wody alkalicznej i zalecają jej spożycie, by niwelować zakwaszenie organizmu powodujące rozwój różnych chorób i schorzeń, m.in. cukrzycy czy miażdżycy.

Można wyróżnić następujące właściwości wody alkalicznej:

  • działa przeciwutleniająco – zmniejsza niekorzystny wpływ wolnych rodników na organizm (stres oksydacyjny), osłabia proces starzenia komórek, a także wspiera układ odpornościowy;
  • działa nawadniająco – nawilża tkanki od wewnątrz, poprawiając stan skóry, która staje się sprężysta i wygładzona;
  • poprawia stan włosów i paznokci;
  • reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu- dzięki niskiej zawartości wapnia i magnezu w wodzie alkalicznej oraz zasadowym pH powyżej 7,5;
  • zapobiega zakwaszeniu organizmu;
  • dodaje energii;
  • wzmacnia układ nerwowy – dobroczynny wpływ składników mineralnych;
  • działa przeciwzapalnie – zwłaszcza w przypadku układu pokarmowego (zapalenie przełyku, refluks, wrzody żołądka i dwunastnicy;
  • usprawnia metabolizm, wspomaga trawienie, co pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów;
  • wspiera procesy usuwania toksyn z organizmu;
  • obniża ciśnienie krwi i poziom cukru;
  • zmniejsza lepkość krwi u sportowców – picie wody alkalicznej po wysiłku fizycznym powoduje lepszy przepływ przez naczynia krwionośne.

Woda alkaliczna ma swoich zwolenników, jednak skuteczność jej działania pozostaje przedmiotem dyskusji naukowej. Istnieją badania na temat wody alkalicznej potwierdzające jej prozdrowotne właściwości, niektórzy jednak podważają korzyści płynące z jej spożywania, twierdząc, że ludzki organizm sam jest w stanie osiągnąć równowagę kwasowo-zasadową poprzez proces homeostazy.

Woda korzystnie wpływa na wszystkie funkcje życiowe w naszym organizmie. Należy więc pić ją regularnie, by nie dopuścić do odwodnienia. Najlepsza do picia jest zwykła czysta woda.

Jaka wodę alkaliczną wybrać i gdzie kupić?

Wodę alkaliczną można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, a także internetowych. Cena jej jest wysoka w porównaniu ze zwykłymi wodami mineralnymi.

Wybór wód alkalicznych jest duży, dostępne są wody o zróżnicowanym pH. Jeżeli jednak ktoś się decyduje na zakup wody alkalicznej, warto wcześniej przeczytać etykietę ze składem. Najkorzystniej jest wybierać wodę pochodzącą z naturalnych źródeł.

Wodę alkaliczną należy pić z umiarem. Nie powinno się jej spożywać przed i bezpośrednio po posiłkach, żeby nie zaburzyć procesów trawienia.

Woda alkaliczna – przeciwwskazania

Zwolennicy wody alkalicznej zachwalają jej korzystny wpływ na organizm. Należy jednak pamiętać o tym, że wody alkaliczne nie są wodami leczniczymi.

Woda alkaliczna o wysokim pH ma odczyn zasadowy, nie może więc być spożywana przez wszystkich. W żołądku panuje środowisko kwaśne, a silne jego zobojętnienie może niekorzystnie wpłynąć na pracę żołądka. Przeciwwskazaniami do picia wody alkalicznej są też są zaburzenia pracy nerek, gdyż wskutek długotrwałego stosowania wysokozmineralizowanej wody może dojść do powstania kamieni w układzie moczowym. Wody o wysokim pH nie powinny też pić dzieci i osoby starsze. Woda alkaliczna nie jest też polecana do popijania leków, gdyż może zaburzać ich wchłanianie.

Domowe sposoby na wody alkaliczne

Doskonałym płynem nawadniającym i zmieniającym pH jest woda z cytryną. Zalecana jest zwłaszcza w diecie osób, których menu obfituje w przetworzone produkty, fast foody, alkohol, mięso, cukry, itp.

Innym napojem zasadowym jest woda z cytryną i solą himalajską. Wystarczy tylko do dwóch litrów przegotowanej wody dodać łyżkę soli himalajskiej oraz pokrojoną w plasterki cytrynę (oczyszczoną). Następnie należy napój odstawić na noc w temperaturze pokojowej. Rano naturalna woda alkaliczna jest gotowa.

Szybki sposób na wodę alkaliczną to dodanie do szklanki wody sody oczyszczonej (odrobinę, na czubek łyżeczki) i dokładne wymieszanie. Napój należy wypić od razu po przygotowaniu.

Należy pamiętać, że prawidłowo zbilansowany jadłospis umożliwia zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej bez potrzeby włączania dodatkowych produktów o wysokich pH do diety. Woda alkaliczna pochodząca z naturalnych źródeł może mieć korzystne dla zdrowia właściwości, jednak woda pochodząca z jonizatora lub butelkowana o niepewnym składzie może negatywnie wpłynąć na organizm. Bardzo ważne jest picie wody w odpowiedniej ilości. Warto więc uważnie wybierać wodę do picia, by w pełni korzystać z jej zalet.

Bibliografia

 
  • Ciborowska H., Rudnicka G., 2007. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wyd. Lek. PZWL, Warszawa;
  • Henry M., Physico – chemical, biological and therapeutic characteristics of electrolyzed reduced alkaline water; Water 2013.
Opublikowano: ; aktualizacja: 30.05.2023

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Indeks glikemiczny – które produkty mają niski indeks glikemiczny, a które wysoki? Tabela

 

Płatki drożdżowe nieaktywne – czy są zdrowe w ciąży i dla dzieci?

 

Cukinia – wartości odżywcze, właściwości, kalorie i przepisy

 

Pyłek kwiatowy – właściwości zdrowotne, zastosowanie, czy mogą go jeść dzieci i kobiety w ciąży?

 

Dieta owocowa – zasady, efekty, jadłospis, owoce na odchudzanie

 

Dieta w endometriozie – produkty wskazane, przeciwskazane, przykładowy jadłospis

 

Piramida żywieniowa – co to jest, jak wygląda?

 

Dieta FODMAP – zasady, wskazania, przeciwwskazania, jadłospis, przepisy