Rodzaje diet wegetariańskich

Ocena: 3.24/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Najogólniej mówiąc, dieta wegetariańska to taka, która zakłada niejedzenia mięsa. Jest jednak kilka rodzajów tej diety. Niektóre z nich są wyjątkowo radykalne.

Dieta semiwegetariańska dopuszcza jedzenie mięsa, szczególnie drobiu oraz ryb
Dieta semiwegetariańska dopuszcza jedzenie mięsa, szczególnie drobiu oraz ryb

Dieta laktowegetariańska

To jedna z mniej radykalnych odmian diety wegetariańskiej. Osoby, które ją stosują, wyłączają ze swojego jadłospisu mięso, ryby, a także jaja (traktują je jak wczesną fazę rozwoju kury). Dopuszczają jednak spożywanie nabiału. Laktowegetarianizm często stosują wyznawcy hinduizmu. Dieta ta, jeśli jest prawidłowo skomponowana rzadko kiedy powoduje niedobory pokarmowe. Ważne jest suplementowanie witaminy B12 lub spożywanie pokarmów w nią wzbogaconą.

 

Weganizm

To jedna z trudniejszych diet wegetariańskich. Weganie prócz mięsa, ryb, jaj nie spożywają także nabiału oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego (np. miodu). Weganie uważają, że jedzenie tego typu produktów przyczynianie się do cierpienia zwierząt. Weganie są na diecie wyłącznie roślinnej, która jeśli nie jest precyzyjnie skomponowana może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, m.in. wywołać anemię, ubytek masy kostnej, a u dzieci może spowodować spowolnienie rozwoju. Dlatego zaleca się weganom korzystanie z pomocy doświadczonych w układaniu diety bezmięsnej dietetyków. Większośc z nich nie zaleca tej diety dzieciom.

 

Frutarianizm

Ten rodzaj diety wegetariańskiej dopuszcza tylko spożywanie surowych warzyw i owoców, których zerwanie nie spowoduje śmierci rodzącej je rośliny. Frutarianie mogą np. jeść jabłka (jabłoń nie ginie, jeśli zjemy jej owoc), ale nie mogą spożywać marchwi, sałaty, rzodkiewki itp. Frutarianie uważają, że rośliny mają rodzaj świadomości istnienia, dlatego nie można ich niszczyc. Dieta frutariańska jest dośc smaczna, oczyszcza organizm, powoduje spadek wagi. Niestety stosowana przez dłuższy czas powoduje ogromne spustoszenie organizmu, bo nie można z dopuszczalnych produktów żadnym sposobem ułożyć pełnowartościowej diety.

 

Witarianizm

Witarianie jedzą tylko te warzywa i owoce, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Dopuszczalne jest tylko podgrzewanie do temperatury 41 st. C. Witarianie uważają, że gotowanie czy smażenie niszczy składniki odżywcze zawarte w warzywach i owocach. Jest w tym trochę prawdy - wysoka temperatura może niektóre witaminy i minerały, ale w innych przypadkach działa odwrotnie - uwalnia więcej składników odżywczych (np. przetworzone pomidory mają więcej cennego dla zdrowia likopenu). Witarianie wychodzą z założenia, że człowiek w prehistorii nie znał ognia, więc naturalnie jesteśmy predestynowani do jedzenia surowych pokarmów. Uważają, że taka dieta jest zdrowa i powoduje np. znaczne zmniejszenia krwawień miesięcznych u kobiet. Specjaliści jednak wskazują na duże utrudnienia jeśli chodzi o dostarczenie organizmowi witarianina wszelkich wartości odżywczych.

 

Laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm)

To jedna z najzdrowszych odmian wegetarianizmu. Jej zwolennicy mogą spożywać zarówno jaja, jak i mleko oraz jego przetworów, a także miód. Dzięki temu zastawowi łatwo można zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu. Osoby odżywiające się w ten sposób rzadko miewają niedobory pokarmowe: jaja są dobrym źródłem żelaza i witaminy B12, nabiał wapnia.

Czytaj też: Czy dziecko może być na diecie wegetariańskiej i wegańskiej?

 

Semiwegetarianizm

To dieta, która ma najwięcej zwolenników wśród lekarzy oraz dietetyków. Inaczej mówi się o niej dieta półwegetrariańska. Dopuszcza ona jedzenie mięsa, szczególnie drobiu oraz ryb. Oprócz tego można jeść wszystkie warzywa, owoce, jaja, nabiał. To idelana dieta niemal dla każdego, a szczególnie dla osób cierpiących na schorzenia kardiologiczne, bo pozwala na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, a często przyczynia się też do likwidacji nadciśnienia tętniczego. Choć restrykcyjni wegetarianie nie traktują tej diety jak odmiany wegetarianizmu, ma on coraz więcej zwolenników.

 

Ichtiwegetarianizm

To odmiana semiwegetarianizmu. Osoby na tej diecie mogą jeść prócz produktów pochodzenia roślinnego także nabiał i ryby. To jedna ze zdrowszych diet wegetariańskich. Niestety ma zasadniczy minus - jeśli jemy dużo ryb, trzeba uważać na ich pochodzenie! Ryby moją skłonność do kumulowania metali ciężkich, które mogą zatruwać organizm. Dlatego lepiej np. nie kupować ryb z okolic mórz chińskich, np. pangi.

Tematy: wegetarianizm, dieta wegetariańska, semiwegetarianizm, weganizm, laktowegetarianizm, frutarianizm

Komentarze