Tabletka na schudnięcie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Schudnąć bez wyrzeczeń – wystarczy połknąć tabletkę, wypić odpowiedni napój czy zamiast obiadu zjeść pigułę. Kto z nas nie marzy o zrzuceniu dodatkowych kilogramów w taki sposób?

Upewnij się, że tabletki wspomagające odchudzanie nie zaszkodzą twojemu zdrowiu.
Upewnij się, że tabletki wspomagające odchudzanie nie zaszkodzą twojemu zdrowiu.

Niestety, jeszcze nikt nie wymyślił cudownego sposobu na schudnięcie, a wszystkie parafarmaceutyki obiecujące ekspresowe pozbycie się nadwagi w rzeczywistości idealnie odchudzają, ale nasze portfele.

Co jakiś czas reklamy bombardują nas kolejnym nowym środkiem odchudzającym, który można kupić bez recepty w aptece, sklepie czy przez internet. Magiczne specyfiki mają nas skutecznie odchudzić, bez żadnego wysiłku i efektów ubocznych. I mimo że większość z nas nie wierzy w te bzdury, to jednak w imię osiągnięcia idealnej sylwetki sięga po pigułkę odchudzającą. Efekt jest do przewidzenia. Gdyby wymyślono lek, który faktycznie odchudza, świat składałby się z samych szczupłych ludzi. A tak nie jest.

Poza wątpliwym efektem stosowania parafarmaceutyków, istnieje też pewne ryzyko ich przyjmowania. Suplementy diety w Polsce nie muszą przechodzić tak skrupulatnej kontroli, jak lekarstwa. Są jedynie badane pod kątem składu witamin, minerałów i mikroelementów - chodzi o to, żeby nie przekraczały zalecanej dziennej dawki.

Badania nad skutecznością specyfików wspomagających odchudzanie przeprowadzili w 2007 roku naukowcy z Harvard Medical School. Oto wnioski z badań:

Chrom

Wg producentów specyfików z chromem, ma on zbawienny wpływ na odchudzanie, ponieważ hamuje apetyt na słodycze. Niestety, nie potwierdziły tego badania. Pokazały natomiast, że stałe przyjmowanie chromu może uszkodzić nerki i mięśnie. Naukowcy opisali przypadki wystąpienia rozpadu mięśni (rabdomiolizy), który prowadzi do uszkodzenia nerek i mózgu, u osób, które przyjmują więcej niż 1000 mikrogramów chromu dziennie (5-10 tabletek).

 

Środki oczyszczające i moczopędne

Sprzedawane najczęściej w formie herbatek (mieszanki ziołowe zawierające, liście brzozy, nasiona gorczycy, korę kruszyny, liść senesu, korzeń mniszka, morszczyn, nawłoć, owies, rzewień, skrzyp, wiązówkę) przynoszą pozorne zmniejszenie wagi - mniejsza liczba kilogramów wynika tylko i wyłącznie z  utraty wody potrzebnej organizmowi, a nie tłuszczu. Wspomaganie się takimi środkami może się skończyć zaburzeniami gospodarki elektrolitowej - bólami mięśni, uczuciem rozbicia, a nawet problemami z sercem (środki moczopędne) oraz rozregulowaniem pracy jelit, co może mieć negatywne skutki nawet przez następnych kilka lat po "kuracji" (herbatki oczyszczające).

Efedryna

Chodzi o wyciąg z rośliny Ephedra sinica, który jest sprzedawany jako suplement diety, najczęściej połączony z kofeiną, yerba mate, zieloną herbatą lub guaraną. I mimo że badania w grupie kontrolnej wskazały na ubytek 1 kg miesięcznie w porównaniu z placebo, to jednak należy być ostrożnym. Mianowicie - preparaty z efedryną podwyższają ciśnienie krwi i zaburzają rytm serca. W badaniach zarejestrowano przypadki wylewów i śmiertelnych ataków serca i dlatego są zakazane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. W taki sam sposób, jak efedryna działa wyciąg z gorzkiej pomarańczy, advandry i sida cordifolia.

Rozpuszczalny błonnik

Najczęściej produkowany z gumy guar (mączka z bielma zmielonych nasion drzewa Cyamopsis tetragonolobus), łupin nasion babki, płesznika i innych wypełniaczy - mimo reklam o cudownych właściwościach, nie pomogły schudnąć żadnym pacjentom.

Jednak okazuje się, że uczucie głodu to coś więcej niż tylko pustka w żołądku - w przeciwnym razie zwykła woda hamowałaby łaknienie, a tak nie jest.

Spalacze tłuszczu (fat burnery)

Badania nad HCA (hydroksykwas cytrynowy), który wg producentów suplementów ma blokować powstawanie tłuszczu z węglowodanów i białek, przyspieszać spalanie, ułatwiać trawienie i zmniejszać apetyt, nie wykazały zbyt dużych właściwości odchudzających specyfików z tej grupy. Co ciekawe, podczas badania osoby z nadwagą (BMI 28), przyjmujące 750 mg specyfiku dziennie, schudły o 1,3 kg więcej niż przyjmujący placebo (podczas 12-tygodniowej kuracji), ale już u osób otyłych (BMI 32) waga nie drgnęła, mimo że przyjmowały one dwukrotnie większą (1500 mg) dawkę HCA.

Na koniec pozostaje pytanie, czy warto wydawać pieniądze na takie wynalazki? Jedno jest pewne - nie ma cudownej diety ani środka, który gwarantowałby schudnięcie bez wyrzeczeń. A jeśli potrzebujesz placebo, oczywiście - możesz uszczuplać swój portfel. Pamiętaj tylko, że niektóre parafarmaceutyki odchudzające mają negatywny wpływ na zdrowie.

Tematy: dieta, odchudzanie, suplementy

Komentarze