Przykazania dla grubasów

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy i zastosujesz się do poniższych rad – efekt będzie murowany. Zatem czytaj, zapamiętuj i stosuj.

Nie przejadaj się - zawsze odchodź od stołu z lekkim uczuciem niedosytu.
Nie przejadaj się - zawsze odchodź od stołu z lekkim uczuciem niedosytu.

Zawsze jedz śniadanie

Jeśli myślisz, że nie jedząc śniadania, zjesz mniej kalorii, to jesteś w błędzie - wcześniej czy później w ciągu dnia nadrobisz zaległości. Co więcej - organizm bez śniadania nie funkcjonuje dobrze, ponieważ ten pierwszy posiłek pobudza metabolizm i daje energie na cały dzień. Idealne śniadanie powinno zawierać zarówno węglowodany złożone o niskim Indeksie Glikemicznym (chleb z pełnego przemiału, płatki owsiane z otrębami itp.), jak i białko (ser, jogurt, mleko) oraz warzywa. Ok. 3-4 godziny po śniadaniu zjedz drugie śniadanie, najlepiej lekką przekąskę w postaci sałatki, jogurtu bądź porcji owoców.

Jedz 4-5 posiłków dziennie

Śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja - to optymalna liczba posiłków w ciągu dnia. Na śniadanie i obiad możesz zjeść najwięcej, pozostałe posiłki powinny być skromne. Między każdym zachowaj od 3 do 4 godzin odstępu, żeby układ pokarmowy zdążył strawić wcześniejsze dania. Bardzo ważna jest regularność - najlepiej jedz codziennie o tej samej porze. I jeśli nawet na początku będziesz głodna, to po kilku dniach organizm się dostosuje do pór posiłków. Dla osób, które pracują, świetnym rozwiązaniem jest przygotowanie dzień wcześniej obiadu i zabieranie go do pracy w pojemnikach, a następnie podgrzewanie w mikrofalówce.

Nie przejadaj się

4-5 posiłków wcale nie oznacza, że każdy ma być obfity i po każdym z nich masz się czuć syta i najedzona. Zasada jest taka, że powinnaś odchodzić od stołu z lekkim uczuciem niedosytu. Pamiętaj, że informacja o najedzeniu się dociera do mózgu z kilkuminutowym opóźnieniem, więc aby się nie przejadać, spożywaj posiłki wolno. Nie połykaj jedzenia, dokładnie przeżuwaj i delektuj się smakiem.

Wyeliminuj z diety słodycze

Słodycze to wróg nr 1 odchudzania. Żadna dieta, w której obecne są ciastka i cukierki, nie skończy się dobrze. Ale teorii dotyczących słodyczy w menu jest wiele. Jedna z nich głosi, że słodycze są nałogiem i należy je zupełnie wyeliminować z jadłospisu i zapomnieć, że w ogóle istnieją. Przeciwnicy takiej koncepcji uważają, że to nie jest dobre wyjście, ponieważ w dietach odchudzających zmniejsza się spożycie węglowodanów, stąd organizm domaga się ich ze zdwojoną mocą i przychodzi moment, kiedy sobie odbija w postaci słodyczy. Wtedy spożywamy ogromne ilości wszystkiego, co zabronione i trudno się pozbierać. Nie wiadomo, gdzie leży prawda, na pewno osoby odchudzające się nie powinny jeść słodyczy, ale dobrym wyjściem, żeby nie rzucić się na zakazany owoc, jest dawkowanie sobie od czasu do czasu czegoś dobrego. Raz w miesiącu, a nawet w tygodniu. Byle nie za dużo i nie za często.

Nie jedz dużo wieczorem

Choćbyś stosowała najdoskonalszą dietę i zażywała cudowne specyfiki na schudnięcie, to jeśli wieczorem się najesz, nie schudniesz. Ostatni posiłek należy zjeść minimum 3 godziny przed zaśnięciem, więc jeśli chodzisz spać po północy, nie będzie grzechem, jak zjesz coś lekkiego ok. 21. Jeśli kładziesz się do łóżka o 22, kolacja powinna być najpóźniej o 19.

Wieczorem najlepiej zjeść coś lekkostrawnego, żadnych smażonych mięs czy pizzy. I najlepiej w niezbyt dużych ilościach.

Ruszaj się

Nie ma zdrowego odchudzania bez ćwiczeń - bilans energetyczny musi być ujemny. Ale nie każda aktywność fizyczna wpływa na chudnięcie. Najlepsze są ćwiczenia aerobowe, czyli tlenowe. Polegają one na wykonywaniu ruchów przy jednostajnym podwyższonym tętnie, na poziomie ok. 65-80 procent maksymalnych możliwości organizmu. Maksymalne tętno organizmu obliczamy ze wzoru HRmax = 220 - wiek., więc w przypadku 30-letniej kobiety będzie to 190. Dla takiej osoby tętno przy ćwiczeniach aerobowych powinno wynosić w granicach 125-140. Najłatwiej kontrolować tętno za pomocą pulsometru, który można kupić w sklepach sportowych. Ale można też badać to bez urządzeń - tempo ćwiczeń aerobowych powinno być takie, żeby móc podczas nich w miarę swobodnie mówić. Aktywność aerobowa, to np. energiczny spacer lub spokojny bieg, a w siłowni - jazda na rowerze, orbitreku, stepperze itp. Ważne - ćwiczenia aerobowe powinny trwać co najmniej 30-40 minut, ponieważ dopiero po 20 minutach organizm zaczyna spalać tłuszcz. Idealnie jest ćwiczyć przez ok. 60-90 minut. Pamiętaj, żeby dochodzić do tego czasu stopniowo, nie od pierwszego razu.

Bądź konsekwentna

Sukcesem skutecznego i zdrowego odchudzania się jest wytrwałość i konsekwencja. Więc jeśli podwinie ci się noga i najesz się czekolady, nie rezygnuj ze zdrowego odżywiania. Zaakceptuj to, że jeszcze nie raz podwinie ci się noga i walcz dalej. A jak już osiągniesz wymarzoną sylwetkę, nie wracaj do nawyków żywieniowych sprzed diety, bo zgubione kilogramy szybko powrócą. Pamiętaj, że zdrowe odżywianie to sposób na życie, a nie tylko środek do schudnięcia - w tym przypadku nawet jeśli osiągniesz efekt, to będzie on krótkotrwały.

Tematy: dieta, nadwaga, odchudzanie

Komentarze