Popularne diety

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odchudzać się można na wiele sposobów. Ważne, żeby stosować taką metodę, która zapewni organizmowi wszystkie składniki odżywcze. Przyjrzyj się najpopularniejszym dietom, zobacz opinie ekspertów i wybierz coś dla siebie.

Zanim zdecydujesz się na dietę, sprawdź opinie ekspertów na jej temat.
Zanim zdecydujesz się na dietę, sprawdź opinie ekspertów na jej temat.

Dieta niskokaloryczna

Codzienne menu w tej diecie nie przekracza określonej liczby kalorii - np. 1200 lub 1500. Dobra dieta niskokaloryczna ułożona przez dietetyka jest tak zbilansowana, że dostarcza wszystkich niezbędnych składników: białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i mikroelementów. Opiera się na węglowodanach o niskim Indeksie Glikemicznym, chudym mleku i jego przetworach, chudym mięsie, wędlinach i rybach. W jadłospisie nie znajdziesz tłustych mięs, wędlin, podrobów, słodyczy i wysokokalorycznych produktów.

Na diecie niskokalorycznej w ciągu miesiąca można schudnąć 4-8 kg.

Menu składa się z 4-5 posiłków dziennie. Np. na śniadanie bułka pełnoziarnista posmarowaną serkiem, 2 plasterki gotowanej szynki lub polędwicy z indyka, pomidor lub ogórek; na drugie śniadanie owoc; na obiad 10 dag piersi kurczaka i do tego pół szklanki ryżu na sypko z warzywami; na podwieczorek chudy jogurt naturalny; na kolację sałatka z tuńczyka lub lekka zupa.

Uwagi eksperta: jeśli dieta jest dobrze skomponowana, dostarcza organizmowi wszystkie niezbędne składniki. Nie można jej samodzielnie stosować dłużej niż miesiąc, warto wtedy się skontaktować z lekarzem.

Metoda Montignaca

Autor tej diety, Michael Montignac podkreśla, że nie jest to dieta, tylko metoda na życie. Składa się z dwóch faz - pierwsza trwająca ok. 3 miesięcy polega na zrzucaniu zbędnych kilogramów, a druga to utrzymanie wagi na stałym poziomie. Metoda Montignaca bazuje na Indeksie Glikemicznym - można spożywać tylko węglowodany o IG poniżej 50-60. Dodatkowo ważne tutaj jest niełączenie węglowodanów o IG powyżej 30 z tłuszczami. Tak więc wybierając tę metodę zapomnij o kanapce z masłem i żółtym serem - możesz to zjeść, ale osobno. Metoda Montignaca nie wymaga liczenia kalorii - ważne, żeby czuć się syto.

W ciągu tygodnia na tej diecie można schudnąć ok. 1 kg.

Menu składa się z 3 posiłków dziennie. Np. śniadanie węglowodanowo-białkowe: 2 kromki pieczywa pełnoziarnistego z chudym twarożkiem i dużą ilością warzyw, obiad - tłuszczowo-białkowy: 200 g ryby lub drobiu z warzywami i serem pleśniowym, kolacja węglowodanowo-białkowa: 100 g soczewicy z warzywami. Przerwy między posiłkami powinny wynosić 3-4 godziny.

Uwagi eksperta: dieta zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i przynosi dobre rezultaty, kiedy nie robi się od niej odstępstw. Plusem jest odejście od liczenia kalorii, ale samo poznanie Indeksu Glikemicznego zajmuje trochę czasu.

Dieta Kwaśniewskiego

Dieta polega na prawie całkowitym wyeliminowaniu z jadłospisu węglowodanów. Można bez ograniczeń jeść np. wieprzowinę, podroby, masło, smalec, żółte sery i tłuste sosy, ale nie  wolno spożywać np. cukru, słodyczy, miodu i owoców. Autor diety, dr Kwaśniewski podkreśla, że na gram zjedzonego białka ma przypadać ok. 3 g tłuszczu i tylko 0,5 g węglowodanów. Jego zdaniem tę dietę można stosować przez dłuższy okres, aż do osiągnięcia celu i zrzucenia nadmiaru kilogramów. W ciągu miesiąca można schudnąć nawet do 6 kg.

Menu składa się z 3 posiłków dziennie. Na śniadanie można zjeść jajecznicę z boczkiem, na obiad pieczoną golonkę, a na kolację zapiekankę z jajek, szynki i żółtego sera.

Uwagi eksperta: dietetycy nie zalecają osobom z nadwagą stosowania diety Kwaśniewskiego. Po pierwsze, podnosi ona poziom cholesterolu, co z kolei grozi rozwojem miażdżycy. Nie ma w niej prawie w ogóle błonnika, więc mogą się pojawiać problemy z jelitami, a ze względu na niedobory wapnia - osteoporoza. Dieta obfituje w duże ilości tłuszczów i podczas ich spalania powstają związki ketonowe hamujące głód. Niestety, mają one negatywny wpływ na organizm - zakwaszają go i odwadniają. Ponadto ich nadmiar niekorzystnie wpływa na pracę układu nerwowego.

Dieta kopenhaska (trzynastodniowa)

Trwa 13 dni i można ją stosować raz na dwa lata. Jest bardzo restrykcyjna i ogranicza liczbę spożytych kalorii do ok. 600 dziennie. Wg jej autorów, spożycie składnika, którego nie ma w menu przerywa dietę i trzeba ją zacząć od nowa, ale dopiero po upływnie pewnego czasu. Dieta obfituje w białko, a ogranicza węglowodany, co powoduje szybkie spalanie tkanki tłuszczowej - w ciągu 13 dni można schudnąć nawet 10 kg.

Menu składa się z trzech posiłków. Na śniadanie prawie codziennie jest filiżanka kawy z kostką cukru, a na obiad czerwone mięso. Z warzyw najpopularniejszy jest szpinak i zielona sałata, codziennie w jadłospisie są jajka.

Uwagi eksperta: jest to dieta drastycznie redukująca liczbę kalorii, nie zawiera wystarczająco dużo składników odżywczych. Ponadto jest wysokobiałkowa, więc obciąża pracę nerek. Osoby, które stosują tę metodę na schudnięcie skarżą się na efekt jo jo. Nie nadaje się dla osób, które pracują fizycznie.

Jakich diet odchudzających unikać? Radzi dietetyk:

Tematy: dieta, odchudzanie, dieta Montignaca, dieta kopenhaska

Komentarze