Odchudzanie u psychologa

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli przytyłaś parę kilogramów po ciąży, a wcześniej nie miałaś problemów z nadwagą, zapewne szybko zrzucisz nadwyżkę. Jeśli natomiast wcześniej kilka razy tyłaś i szybko dopadał cię efekt jojo, może to oznaczać, że potrzebujesz pomocy specjalisty. Nie tylko dietetyka, ale przede wszystkim psychologa.

Możliwe, że poprzez jedzenie zaspokajasz inne swoje potrzeby.
Możliwe, że poprzez jedzenie zaspokajasz inne swoje potrzeby.

Nie bez powodu statystyki osób korzystających z pomocy psychologa podczas odchudzania są bliskie wskaźnikom osób, którym udało się skutecznie i trwale schudnąć. Niestety, jest to tylko kilka procent. 
Stan psychiczny jest podstawową czynnikiem w funkcjonowaniu człowieka. Nie bez znaczenia jest jego rola podczas odchudzania. Jeśli jest zły - nic nam się nie udaje. Jeśli jest dobry - wszystko jest do zrobienia, można przenosić góry, a schudnięcie nie będzie stanowiło problemu. Naukowcy podkreślają, że w przypadku osób, które nie mają zdiagnozowanych fizjologicznych przyczyn nadwagi/otyłości, to w 90% problem ten ma podłoże psychiczne. Po pomoc do psychologa powinny zwrócić się osoby, które od wielu lat borykają się z nadwagą i jedzenie jest dla nich czymś więcej niż tylko zaspokojeniem głodu.

Czym jest dla ciebie jedzenie?

Lekarstwo na stres. To najczęstszy sposób na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami w życiu. Jesteś zmęczona, zdenerwował cię szef lub mąż, masz problemy w pracy. Automatycznie sięgasz po coś do zjedzenia, najczęściej słodycze. Jesz bez umiaru, aż się rozluźnisz i poczujesz przyjemną ociężałość. Owszem, taki sposób może zadziałać, ale jeśli jest powtarzany bardzo często, prowadzi do nadwagi. Jeśli do tego dochodzi poczucie winy z powodu przejedzenia się, najlepszym sposobem jest wizyta u specjalisty.

Sposób nagradzania. Awansowałaś, spotkało cię coś przyjemnego, czy posprzątałaś mieszkanie i włączyłaś swój ulubiony film. Z tej okazji postanawiasz się nagrodzić - kolejną porcją szarlotki lub dużą pizzą. Nie jest to nic złego, ale jeśli powtarza się nagminnie i jest jedynym sposobem nagradzania siebie - prowadzi w złą stronę.

Forma rozrywki. Nudzisz się w weekend i z braku lepszych zajęć postanawiasz coś ugotować, a następnie to zjadasz. Problem pojawia się wtedy, kiedy zdarza się to często i zaczyna być jedyną formą na spędzanie wolnego czas.

To tylko niektóre potrzeby zaspokajane jedzeniem, w rzeczywistości jest ich o wiele więcej i są bardzo indywidualne. Dzięki psychoterapii można poznać rolę jedzenia w swoim życiu, a następnie nauczyć się zaspokajać potrzeby - które do tej pory były "zajadane" - inną aktywnością. Ponadto aby zacząć się zdrowo odżywiać lub chudnąć, potrzebna jest odpowiednia motywacja. Niestety, nie każdy potrafi znaleźć ją u siebie. W takim przypadku pomoc psychologa jest nieoceniona.

Nie lubię siebie

Bardzo często osoby z nadwagą mają niską samoakceptację i nie wierzą w siebie. Lub odwrotnie - kojarzą samoakceptację z zachwytem, który wywołuje brak motywacji do odchudzania. W obu przypadkach nie można w ogóle brać pod uwagę odchudzania zwieńczonego sukcesem w dłuższej perspektywie. I nawet jeśli takie kobiety chudną, to często wracają do wyjściowej wagi, a co za tym idzie, jeszcze większego niezadowolenia z siebie. Terapia w takim przypadku ma na celu rozpoznanie źródła takiej postawy i zmianę stosunku do siebie i do świata. Ważne jest, żeby znaleźć złoty środek, czyli osiągnąć odpowiedni poziom samoświadomości, dzięki któremu poznamy zarówno swoje zalety, jak i cechy oraz zachowania, które warto w sobie zmienić.

Bariera ochronna

U niektórych osób z nadwagą lub otyłością tkanka tłuszczowa odgrywa rolę bariery ochronnej przed światem. Zły nastrój i dyskomfort związany ze swoim wyglądem bywają dobrą wymówką do unikania kontaktów z innymi ludźmi i zamykaniu się w swoim świecie. Często podczas terapii wychodzi, że przyczyną otyłości jest lęk przed światem, przed dokonaniem czegoś, a czasami nawet przed własną kobiecością. W tym wypadku dodatkowe kilogramy stanowią barierę ochronną i są świetną wymówką, włącza się charakterystyczne myślenie - "Jeżeli nie schudnę, to nie muszę podejmować dalszych decyzji; mam wymówkę, dlaczego nie podobam się mężczyznom; nie muszę się o nic starać; nikt mnie nie zrani" - tak stan rzeczy interpretuje nasza podświadomość.

Od czego zacząć

Jeśli chcesz skutecznie schudnąć i zmienić swoje nawyki żywieniowe, skontaktuj się z psychologiem. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego możesz skorzystać z usług specjalisty w przychodni zdrowia, ale niestety, zazwyczaj terminy wizyt są bardzo odległe i rzadko w takich placówkach pracują psychologowie specjalizujący się w odchudzaniu. W takim wypadku pozostaje terapia w prywatnych gabinetach. Cena spotkań z psychologiem kształtuje się, w zależności od miasta i rodzaju terapii (indywidualna, grupowa), od ok. 40 do 120 zł za godzinne spotkanie.

Tematy: nadwaga, psycholog, odchudzanie, dieta

Komentarze