Odchudzanie na miarę niemowlęcia

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Przejdź na dietę lekką, odpowiednio zbilansowaną, łatwą do strawienia i przede wszystkim zdrową. Czyli na dietę... swojego niemowlaka.

Zamiast przygotowywać oddzielne obiady dla siebie i dziecka, naszykuj większą porcję dla was obojga.
Zamiast przygotowywać oddzielne obiady dla siebie i dziecka, naszykuj większą porcję dla was obojga.

Myślisz, że chcemy cię zachęcać do jedzenia kaszek, przecierów owocowych i papek mięsno-warzywnych? Bez obaw. Dieta niemowlaka może być najskuteczniejszą, najprostszą, najtańszą i najprzyjemniejszą metodą odchudzania, jaką kiedykolwiek wypróbowałaś. Zaczynamy!

Posiłki o stałych porach

Ta wyjątkowa dieta wymaga przede wszystkim dyscypliny. Ale co to dla ciebie, skoro i tak musisz pilnować rytmu niemowlęcia oraz stałych pór jego karmienia. Teraz tylko wpisz w grafik malucha swoje godziny posiłków i ściśle ich pilnuj. Możesz spóźnić się najwyżej godzinę, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Stałe pory posiłków zaprogramują układ trawienny, co usprawni twoją przemianę materii.

Aby uniknąć podjadania, postaraj się zaplanować posiłki także na te godziny, w których zwykle lubiłaś coś przekąsić (np. herbatniki z kawą w czasie popołudniowej drzemki dziecka). Dobrze też byłoby, gdyby wszelkie łakocie zniknęły z zasięgu twoich rąk oraz wzroku. A w awaryjnych sytuacjach pamiętaj o owocach - to najzdrowsza przekąska.

Jednakowe porcje

Niemowlęta to mają szczęście! Sztab ekspertów opracował dla nich specjalne tabele żywienia, dzięki którym wiadomo, kiedy, ile i co należy zjeść, by organizm otrzymał niezbędną porcję składników odżywczych. Niestety, nie ma uniwersalnego schematu prawidłowego odżywiania dla dorosłych. Co najwyżej rozpiski dotyczące optymalnej kaloryczności dań, ale będąc na "niemowlęcej" diecie, raczej z nich nie korzystaj. Nie w tym rzecz, byś liczyła kalorie, lecz w tym, byś jadła dopasowane do swoich potrzeb porcje, tak jak twoje dziecko.

Poobserwuj siebie przez kilka dni. Zorientuj się, ile musisz zjeść, by czuć się najedzoną. Ale uwaga: "najedzoną" a nie "przejedzoną" - powinnaś odchodzić od stołu z lekkim uczuciem niedosytu, a nie ciężkości. Kiedy już ustalisz, jak dużych porcji potrzebujesz, codziennie zjadaj posiłki o zbliżonej objętości, czyli np. zawsze na śniadanie jedz jedną kromkę chleba z dodatkami, a na obiad pełny talerz zupy. I tak jak w przypadku dań dla niemowląt - tylko trzy twoje posiłki w ciągu dnia powinny być większe, dwa pozostałe zaś zdecydowanie mniejsze.

Starannie dobrane produkty

Skupiasz się na tym, co serwujesz niemowlakowi, prawda? Pamiętasz np., że zupka powinna być przyrządzona ze świeżych warzyw i zawierać dodatek chudego mięsa. Dlaczego więc w twoim rosole jest więcej tłustych oczek niż kawałków marchewki? Czas na rewolucję w twojej kuchni - zamiast przygotowywać oddzielne obiady dla dziecka i dla siebie, przyszykuj większą porcję dla malucha i… podzielcie się nią. A jeśli masz ochotę na produkty, których dziecko nie może jeszcze jeść, np. pieczarki, dodaj je w ostatniej fazie gotowania, gdy odłożysz do osobnego garnka porcję dla siebie.

Odpowiednie przygotowanie dań

Niemowlę nie wie, co to smażone produkty. Ty również o nich zapomnij! Od teraz będziesz jedynie, gotowała (najzdrowiej jest na parze), dusiła, piekła, a niektóre gotowe dania rozdrabniała i mieliła. Zupka-krem lub ziemniaczane puree czy pulpeciki zostaną szybciej strawione przez twój żołądek.

Na koniec jeszcze jedna uwaga: dania naprawdę mogą być smaczne bez soli, która choć wygląda niepozornie, to prawdopodobnie jest jedną z przyczyn wielu chorób cywilizacyjnych, np. groźnego nadciśnienia tętniczego. Wystarczy, że zamienisz sól na zioła, a potrawy zyskają niepowtarzalny smak i aromat.

Tematy: dieta, odchudzanie, dieta niemowlaka

Komentarze