Znajdź motywację

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Aby skutecznie zrzucić nadwyżkę kilogramową po ciąży, dobrze się do tego przygotuj. Zaplanuj, co chcesz osiągnąć, a przede wszystkim – w jaki sposób. I dowiedz się, jakie niespodzianki będą czyhać po drodze…

Staraj się jeść urozmaicone posiłki.
Staraj się jeść urozmaicone posiłki.

Decyzja o odchudzaniu

Musisz mieć świadomość, że odchudzanie nie jest łatwe, będzie cię kosztowało sporo wyrzeczeń i samodyscypliny. Tak więc najpierw zastanów się, czy na pewno chcesz się tego podjąć. Motywacja powinna wynikać z ciebie, a nie z zewnątrz - to ty sama musisz chcieć schudnąć. Zastanów się, czy schudnięcie jest dla ciebie ważne i dlaczego chcesz schudnąć. Wypisz na kartce koszty i zyski wynikające z odchudzania i wybierz tę opcje, gdzie zaznaczyłaś więcej punktów. Jeśli więcej jest kosztów, powinnaś się jeszcze raz zastanowić. Lepiej odłożyć decyzję o parę tygodni, miesięcy, niż porywać się z motyką na słońce.

Wyznaczanie celów

Bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji o odchudzaniu, jest wyznaczenie realnego celu. Więc jeśli chcesz schudnąć 10 kg w miesiąc, to lepiej zapomnij o podchodzeniu do diety, bo taki cel jest absurdalny. Owszem, możesz go osiągnąć głodząc się, ale nie o to chodzi w racjonalnym odchudzaniu. Nie powinnaś chudnąć więcej niż 1 kg na tydzień. Więc jeśli masz do zrzucenia 10 kg, to zaplanuj to na ok. 3 miesiące. Pamiętaj, że w pierwszych tygodniach będziesz chudła szybciej, ale pod koniec tempo się zwolni.

Jak to zrobić

Zanim zaczniesz się odchudzać, zastanów się, jak chcesz to zrobić. Możesz iść do dietetyka, który przygotuje dla ciebie jadłospis. Możesz skorzystać z popularnych diet lub możesz sama sobie ułożyć menu. Bez względu na to, co zrobisz, najważniejsze jest to, żeby dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych składników potrzebnych do funkcjonowania. Jeśli zdecydujesz na samodzielne komponowanie menu, dowiedz się, co powinno się znaleźć w każdym twoim posiłku, czego unikać i na co zwracać uwagę. Wyszukaj w internecie fora dla osób odchudzających się - w grupie łatwiej gubi się kilogramy.

Przygotowuj sobie jadłospis dzień wcześniej, licz kalorie i prowadź dziennik odchudzania - to pomaga kontrolować to, co jesz.

Liczy się rozmaitość

Jeśli nie lubisz nabiału, nie decyduj się na dietę proteinową. Jeśli nie przepadasz za szpinakiem, na pewno nie stosuj diety kopenhaskiej. Wybierając sposób odchudzania weź pod uwagę to, co lubisz jeść i dostosuj dietę do swoich preferencji. Z odchudzania trzeba czerpać jak najwięcej przyjemności - i tak już sobie sporo odmawiasz, to przynajmniej to, co możesz jeść, niech będzie tym, co lubisz. I jeśli nie podchodzi ci tuńczyk czy płatki, zrezygnuj z tego i zamień na coś innego. I dbaj o urozmaicenie swojej diety. Jak przez dwa miesiące na śniadanie będziesz jadła jogurt z otrębami, to po zakończeniu diety do końca życia nie będziesz mogła patrzeć na to zestawienie. Dlatego zmieniaj swoje menu i wybieraj to co lubisz - oczywiście pilnując odpowiedniej proporcji składników odżywczych.


Ćwicz cierpliwość

Tracenie kilogramów na diecie nie dzieje się z dnia na dzień. W pierwszych tygodniach łatwiej się chudnie, a później przychodzą dni, kiedy waga stoi w miejscu jak zamurowana. Najważniejsze, to się nie poddawać i dalej trzymać diety. Odchudzanie naprawdę nie jest proste. Wymaga czasu, cierpliwości oraz silnej woli. Dobrze jest gdy możemy liczyć na wsparcie ze strony najbliższych. Warto jednak pamiętać, że konsekwentne dążenie do celu zaowocuje w przyszłości zgrabną sylwetką, dobrym samopoczuciem i zdrowiem na wiele lat.

Errare humanum est

Rozpoczęłaś dietę i już w pierwszym dniu/tygodniu zjadłaś kulkę lodów czy batona. Jesteś wściekła na siebie i zjadasz koleją słodycz. A to błąd. W odchudzanie naturalnie wpisują się drobne grzeszki. I tylko od ciebie zależy, czy zniszczą one twoje plany związane z odchudzaniem, czy szybko przejdziesz nad nimi do porządku dziennego.

Nagradzaj siebie

Raz w miesiącu ulubione ciastko w ulubionej cukierni z ulubioną koleżanką. Dlaczego nie? Wyznaczaj sobie nagrody - albo raz na jakiś czas, albo po osiągnięciu następnych 2-3 kg. Pamiętaj, że jedno ciastko w miesiącu nie wpłynie na wynik twojego odchudzania, a znacznie poprawi twoje samopoczucie i zmniejszy prawdopodobieństwo, że po zakończeniu diety rzucisz się na słodycze.

Tematy: dieta, odchudzanie

Komentarze