Rolls-royce wśród diet?

Ocena: 3.52/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ostatnio coraz częściej słyszy się o diecie wolumetrycznej, dzięki której można zgubić zbędne kilogramy. Autorka diety, Barbara Rolls, zapewnia, że jest ona skuteczna i bezpieczna. Czy mamy do czynienia z Rolls Roycem wśród diet odchudzających, czy to tylko kolejna modna dieta, która wkrótce zostanie zastąpiona kolejną?

W diecie wolumetrycznej posiłki mają dużą objętość i mało kalorii. Fot. Shutterstock
W diecie wolumetrycznej posiłki mają dużą objętość i mało kalorii.

SetPoint

Dieta wolumetryczna, inaczej zwana objętościową,  stworzona została 13 lat temu przez Barbarę Rolls, specjalistkę od żywienia. Według Rolls, diety odchudzające, które narzucają ograniczanie porcji są mało skuteczne - wiele osób szybko je porzuca, bo trudno wytrwać w odchudzaniu, gdy cały czas dokucza nam głód. W przeciwieństwie do nich dieta wolumetryczna zapewnia uczucie sytości. Można jeść do momentu zaspokojenia głodu. Gdzie jest haczyk? Otóż chodzi o to, by wybierać produkty niskokaloryczne o dużej objętości, czyli zwykle te mające dużo wody.  

W diecie wolumetrycznej wszystkie produkty zostały podzielone na dwie główne grupy: w jednej są produkty zalecane, a w drugiej odradzane.

Podstawą diety wolumetrycznej są:

  • warzywa i owoce,
  • beztłuszczowe mleko i jogurty,
  • produkty zbożowe pełnoziarniste,
  • rośliny strączkowe,
  • chude mięsa.

Produkty z tej grupy można jeść bez ograniczeń. Należy natomiast zmniejszyć spożycie produktów średniokalorycznych (mięso, sery, pieczywo), a całkowicie wyeliminować słodycze, masło, chipsy, krakersy, orzechy i oleje itp.

Zalety diety wolumetrycznej:

- wprowadzamy zdrowe nawyki żywieniowe - więcej warzyw i owoców w diecie, a mniej mięsa i słodyczy;

- mamy szanse chudnąć w rozsądnym, zdrowym tempie czyli  0,5- 1 kg tygodniowo (tyle obiecuje twórczyni diety);

- dzięki możliwości nieograniczonego spożywania produktów niskokalorycznych, osoby, które miały problem z wytrwaniem z jakąkolwiek dietą z powodu zbyt małych porcji, nie muszą się martwić o uczucie głodu.  

Wątpliwość może natomiast budzić:

- dowolność w ilości spożywanych produktów dozwolonych, gdyż może być ona różnie interpretowana i nie do końca kontrolowana. Dla jednego człowieka drugim śniadaniem będzie banan i jogurt, po których będzie syty, a dla innego będzie to dopiero początek posiłku. Skutkiem może być zbyt duża ilość kalorii zjedzonych w ciągu doby i brak efektów odchudzania;

- napełnianie (rozepchanego przez lata) żołądka po brzegi, spowoduje, że po skończonej kuracji odchudzającej do uzyskania sytości ciągle potrzebna będzie duża objętość pożywienia. Jeśli więc będziemy chcieli znów wprowadzić do codziennego jadłospisu większą liczbę produktów, które w czasie diety były ograniczane (bardziej kalorycznych), będziemy musieli zmniejszyć objętość posiłków żeby nie przytyć. To spowoduje powrót uczucia głodu. Może także dopaść nas efekt jojo, kiedy nie powstrzymamy się  przed zjedzeniem większej porcji wysokokalorycznych produktów.

- ograniczenie do zera w diecie wolumetrycznej takich produktów jak orzechy czy oleje. Oczywiście rezygnacja z tych składników diety na 2-3 tygodnie nie wpłynie znacząco na stan naszego zdrowia, ale pozbycie się ich na kilka miesięcy spowoduje szereg zmian w organizmie. Orzechy i oleje roślinne to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które obniżają poziom złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów we krwi, zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, wykazują także działanie przeciwzapalne. Ponadto orzechy to skoncentrowane źródło witamin i składników mineralnych, takich jak magnez, potas czy witamina E, wpływających na proces odchudzania i nawodnienie organizmu. Całkowite pozbawienie się tłuszczu w diecie wpłynie negatywnie na wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K), których brak nie tylko pogorszy stan naszej skóry, ale wpłynie również na naszą odporność.

Tak więc jak przy wszystkich dietach odchudzających, także przy stosowaniu diety wolumetrycznej, potrzebny jest zdrowy rozsądek i podstawowa wiedza na temat zdrowego odżywiania.


Tematy: dieta, dieta odchudzająca, dieta wolumetryczna

Komentarze