Dieta DASH, czyli odchudzanie przy okazji

Ocena: 4.4/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wyjdzie ci na zdrowie i zrzuci z ciebie kilogramy.

Warzywa i owoce powinny być ważnym elementem każdej diety. Fot. Shutterstock
Warzywa i owoce powinny być ważnym elementem każdej diety.

Kiedy wpiszesz w Google hasło "DASH diet" otrzymasz ok. 14400000  wyników. Z niedawno opublikowanego raportu U.S. News & World Report (znany m.in. ze swych rankingów i raportów amerykański magazyn, obecnie tylko w wersji online) wynika, że dieta ta jest jedną z najlepszych diet w profilaktyce chorób związanych z układem krążenia. Wygrała także w kategorii "najlepszej diety świata" i została doceniona między innymi przez diabetyków. Jak to się stało, że świat oszalał na punkcie diety, której głównym celem nie jest odchudzanie?

Co to jest DASH?

To dość prosty do wprowadzenia, kompletny program żywieniowy, którego celem jest obniżenie i utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi oraz dobre funkcjonowanie układu krążenia. Jego nazwa pochodzi od programu badawczego "Dietary Approaches to Stop Hypertension" czyli "Dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia". Powstała, kiedy specjaliści z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego postanowili ułożyć porządny i zdrowy jadłospis dla swoich pacjentów.

Posłuchaj, co ekspert mówi o wysokim ciśnieniu w ciąży

To jedna z nielicznych diet, której działanie potwierdzono naukowo. Co do jej skuteczności wypowiadają się pozytywnie największe autorytety nie tylko w dziedzinie kardiologii.

Badania wykazały, że DASH pozwala obniżyć ciśnienie skurczowe, średnio o około 6 mm/Hg oraz ciśnienie rozkurczowe o 3 mm/Hg. Co ciekawe, pierwsze spadki ciśnienia daje się zaobserwować już po dwóch tygodniach stosowania diety. A jej "skutkiem ubocznym" jest utrata wagi.

Czytaj też: Kiedy lekkie produkty są ciężkie dla zdrowia

Czy ta dieta jest dla mnie?

Nawet jeżeli nie masz problemów z sercem, ten sposób odżywiania ci się przysłuży. Dieta DASH jest bowiem bardzo zdrowa i co najważniejsze pełnowartościowa: nie pozbawia cię żadnego z ważnych składników (w odróżnieniu od jadłospisów proponujących wyłączenie np. węglowodanów). Zaletą DASH jest prostota i duże urozmaicenie. Poza poprawą zdrowia i samopoczucia można liczyć na utratę wagi.

"Wystarczy jedynie wiedzieć co jeść, a czego unikać. Dieta nie musi być monotonna i niesmaczna, wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian w sposobie codziennego żywienia, a szybko doczekamy się korzyści w postaci pięknej sylwetki i poprawy stanu zdrowia." - zapewnia prof. Krystyna Widecka, Prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i inicjator programu "Cała Polska leczy nadciśnienie" na stronie internetowej kampanii.

To dieta, która ma pomóc przede wszystkim w dbaniu o własne zdrowie, a stosować ją może właściwie każdy.

Posłuchaj, co położna z infolinii poloznaradzi.pl i żywieniowiec mówi na temat błędów w diecie.

 

Czytaj też: Dieta na dobry nastrój

Czym to się je (i co się je?)

Jednym z głównych celów diety DASH jest zmniejszenie ilości soli w jedzeniu, bo to właśnie nadmiar soli w diecie wpływa na podwyższenie ciśnienia. A ponieważ sól dodawana jest obecnie prawie do wszystkiego, trzeba bardzo uważanie sprawdzać skład kupowanych produktów.

Menu DASH obfituje w dania z pełnymi ziarnami, roślinami, a także z nabiałem. Zasady zakładają także jedzenie pokarmów bogatych w błonnik, który ma właściwości sycące i sprawia, że czujesz się najedzona jeszcze długo po posiłku. Ale, co ważniejsze, błonnik obniża poziom złego cholesterolu we krwi i korzystnie wpływa na układ trawienny.

Czytaj też: Dieta oczyszczająca

8 ZASAD DIETY DASH

Zasada 1: Pokochaj produkty zbożowe

Zboża, ziarna (najepiej pełne) i dania z ich udziałem powinny stanowić główny element twojego menu. Na szczęście włączenie ich do diety nie jest ani czasochłonne, ani kosztowne.

Ile jeść? Co najmniej 6-7 porcji dziennie (pamiętaj, że porcja to nie to samo co posiłek, to zaledwie mała jego cząstka)

Posłuchaj, co dietetyk mówi na temat błonnika w naszej diecie.

Czytaj dalej na nastęonej stronie Dieta DASH, czyli odchudzanie przy okazji

Tematy: odchudzanie, zdrowa dieta, wysokie ciśnienie, dieta DASH

Komentarze