10 małych kroków i 1 duży efekt

Ocena: 4.88/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

...czyli jak schudnąć bez wielkiego wysiłku.

Powinnaś zjadać mniej więcej 800 g owoców i warzyw dziennie. Fot. Shutterstock
Powinnaś zjadać mniej więcej 800 g owoców i warzyw dziennie.

setpoint

"Schudnąć " to jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Niestety jest ono również jednym z najtrudniejszych do dotrzymania. Klęskę ponoszą zwłaszcza ci, którzy z dnia na dzień chcą całkowicie zmienić swój sposób odżywiania się i tryb życia. Nawet jeśli wytrzymują kilka tygodni na morderczej diecie, potem często cierpią z powodu efektu jo-jo. O wiele lepsza jest metoda małych kroków. Zwłaszcza dla kobiet, które mają małe dzieci, a więc także wiele dodatkowych obowiązków i ograniczeń.

Skorzystaj z naszych rad, a nim się obejrzysz, bez ogromnego wysiłku, stracisz na wadze.

  1. Jedz mniej a częściej - staraj się spożywać posiłki co 3-4 godziny. Dzięki temu nie dopuścisz do powstania uczucia głodu i, co za tym idzie, nie zjesz więcej niż twój organizm potrzebuje.
  2. Nie podjadaj między posiłkami. W przeciwnym razie twój organizm nie zdąży spalić kalorii dostarczonych z poprzednią porcją jedzenia, i nadwyżki zamieni na tkankę tłuszczową.
  3. Nie rób dłuższych przerw w jedzeniu. Maksymalna (nie licząc tej nocnej na sen) powinna wynosić 4 godziny. Jeśli je przekroczysz, twój organizm potraktuje to jako ostrzeżenie "nadchodzi głód" i zacznie robić zapasy na ciężkie czasy w postaci tkanki tłuszczowej.
  4. Jedz ostatni posiłek 3-4 godziny przed snem. Nie jest prawdą, że kolację należy zjeść do 18:00. Pora twojego ostatniego posiłku zależy od tego, o której godzinie chodzisz spać. Jeśli kładziesz się np. o północy, z pewnością możesz jeszcze coś zjeść o 20.00, natomiast uczta o 22.00 groziłaby już odłożeniem tkanki tłuszczowej.
  5. Pięć razy dziennie jedz owoce lub warzywa. W sumie powinnaś spożyć ich w ciągu doby około 800 g. Dostarczą nie tylko tak potrzebnych witamin i składników mineralnych, ale także będą źródłem błonnika pokarmowego, nazywanego czasem "wypełniaczem". Poza wieloma jego zaletami ma także tę, że wywołuje uczucie sytości. Dzięki niemu, bez podjadania wytrzymasz do kolejnego posiłku.
  6. Pamiętaj, że soki warzywne i owocowe także mają pewną liczbę kalorii. Należy je więc traktować jak mały posiłek np. drugie śniadanie albo podwieczorek, a nie jak napój do częstego popijania (jakim np. jest woda).
  7. Produkty z białej mąki, zastąp pełnoziarnistymi. Wybieraj m.in. razowe pieczywo oraz ciemny ryż i makaron. Takie produkty zawierają węglowodany złożone, które są wolniej wchłaniane przez organizm. Nie powodują gwałtownych zmian poziomu cukru (najpierw wzrostu a potem spadku), które zwykle kończą się wielkim atakiem głodu.
  8. Pij codziennie 1,5 litra tzw. płynów nawadniających czyli np. wodę lub słabą herbatę. Jeśli twój organizm nie będzie odpowiednio nawodniony, wszelkie procesy w nim zachodzące, mogą ulec spowolnieniu. Dotyczy to także przemiany materii. Dodatkowo szklanka wody może ci pomóc zwalczyć pokusę sięgnięcia po jakąś przekąskę między posiłkami.
  9. Przestań słodzić kawę i herbatę. Cukier nie przynosi twemu organizmowi nic dobrego. To tylko puste kalorie. Na szczęście wiele osób już po kilku tygodniach picia niesłodzonej kawy i herbaty ze zdziwieniem stwierdza, że kiedyś mogło te napoje słodzić. Na pewno więc łatwiej jest oduczyć się sięgania do cukierniczki niż sięgania po czekoladki.
  10. Nie jedz słodyczy, kiedy jesteś głodna. Oczywiście zrezygnować całkowicie z wszelkich łakoci jest bardzo trudno, ale przynajmniej ogranicz się do jedzenia ich na deser. Podobnie jak czysty biały cukier, większość słodyczy nie przynosi ze sobą nic dobrego. Powodują jedynie szybki wzrost poziomu glukozy we krwi i co za tym idzie szybki przypływ energii, a potem niestety równie szybki jej spadek. Wtedy pojawia się głód, znużenie i chęć zjedzenia kolejnego batonika. Jeśli wpadniesz w takie błędne koło, możesz sobie rozregulować mechanizm trawienia i spalania pokarmów.

Jak wrócić do ciała sprzed ciąży.

 

 

Tematy: dieta, odchudzanie, odchudzanie po porodzie, zdrowe odżywianie

Komentarze