Dieta śródziemnomorska – przepisy, jadłospis, czego nie można jeść?

Dieta śródziemnomorska od lat zdobywa pierwsze miejsce w rankingu najzdrowszych diet organizowanym przez US News & World Report. To, co wyróżnia tę dietę na tle pozostałych, to wysoka zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, składników bioaktywnych, a także jakościowych produktów spożywczych. Ich obecność w diecie sprzyja zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej i chroni przed wystąpieniem wielu współczesnych chorób, w tym cukrzycy typu II i chorób serca. Jakie są zasady diety śródziemnomorskiej i dlaczego jeszcze warto ją stosować?

Dieta śródziemnomorska – zasady

Dietę śródziemnomorską kojarzy się przede wszystkim z Włochami i Grecją, lecz jest ona również stosowana w Chorwacji, Maroko, Turcji i Hiszpanii. Choć poszczególne potrawy w tych krajach i sposób ich przygotowania mogą się nieco od siebie różnić, to zasady tej diety są wszędzie zbliżone.

Zasady diety śródziemnomorskiej:

  • dieta śródziemnomorska bazuje na produktach roślinnych, takich jak warzywa, owoce, oliwa z oliwek i produkty zbożowe;
  • kilka razy w tygodniu w diecie należy uwzględnić ryby i owoce morza, nasiona roślin strączkowych, orzechy, nasiona, jajka oraz drób;
  • nabiał i czerwone mięso powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach;
  • w diecie śródziemnomorskiej dozwolone jest picie niewielkich ilości czerwonego wina – kobiety 1 lampka na dzień, a mężczyźni do 2. Najlepiej wypijać je do posiłku. Oczywiście ta zasada nie dotyczy dzieci, kobiet w ciąży i karmiących;
  • podstawowe płyny to woda, niesłodzone herbaty i napary ziołowe;
  • zalecane jest używanie świeżych i suszonych ziół.

Osoby, które odżywiają się w ten sposób, zwracają także dużą uwagę na to, aby ich posiłki były spożywane w gronie rodziny i przyjaciół. Co ważne, dbają również o regularną aktywność fizyczną oraz o dobrostan psychiczny.

Co należy jeść w diecie śródziemnomorskiej?

Według zaleceń diety śródziemnomorskiej w jadłospisie należy uwzględniać świeżą, sezonową i urozmaiconą żywność. Ważne jest, aby miała niski stopień przetworzenia i niską zawartość cukru, tłuszczów trans i soli. Oto, jakie produkty spożywcze należy uwzględnić w poszczególnych posiłkach.

Co na śniadanie i kolację w diecie śródziemnomorskiej?

W tych posiłkach warto uwzględnić takie składniki jak: jajka, awokado, oleje roślinne, płatki owsiane, domową granolę, warzywa i pasty warzywne, świeże lub mrożone owoce, pieczywo żytnie lub razowe, orzechy włoskie, nerkowca, laskowe, pini, niskotłuszczowe fermentowane produkty mleczne.

Co na obiad w diecie śródziemnomorskiej?

Dieta śródziemnomorska umożliwia skomponowanie prostych, smacznych i zdrowych posiłków obiadowych. Oto polecane składniki: makarony, kasze i ryż, oliwa z oliwek, sosy i przeciery warzywne, krewetki, małże, ostrygi, kalmary, drób gotowany, pieczony i duszony, łosoś, makrela, sardynki, śledź, tuńczyk, świeże, mrożone lub gotowane warzywa, soczewica, ciecierzyca, fasola, bób, groszek.

Pozostałe dodatki w diecie śródziemnomorskiej

Dietę śródziemnomorską można urozmaicić przyprawami, takimi jak: bazylia, szałwia, czosnek, oregano, tymianek, rozmaryn, majeranek, pietruszka, sok z cytryny, papryka mielona, ocet balsamiczny.

Z napojów polecane są m.in.: woda, smoothie, napary ziołowe, napoje roślinne, zielona i czarna herbata, okazjonalnie czerwone wino, świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne.

Czego nie jeść na diecie śródziemnomorskiej?

Stosowanie diety śródziemnomorskiej wiąże się z eliminacją produktów wysokoprzetworzonych oraz cechujących się niską wartością odżywczą, takich jak np.: chipsy, słodycze, fast-foody, mocne alkohole, dania typu instant, słodkie napoje gazowane, przetworzone produkty mięsne, produkty z wysoką zawartość sztucznych dodatków do żywności.

Jakie składniki bioaktywne występują w diecie śródziemnomorskiej?

Zaletą diety śródziemnomorskiej jest wysoka zawartość witamin, składników mineralnych, antyoksydantów, błonnika pokarmowego i innych prozdrowotnych składników bioaktywnych, takich jak m.in.: cynk, selen, żelazo, likopen, fitosterole, resweratrol, karotenoidy, witamina C, A i E, witaminy z grupy B, oporne na utlenianie jednonienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Czy dieta śródziemnomorska jest faktycznie najzdrowszą dietą?

Przestrzeganie zasad diety śródziemnomorskiej wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Przede wszystkim ten sposób żywienia zmniejsza ryzyko zachorowania na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Uważa się również, że stanowi prewencję chorób zapalnych, cukrzycy typu II, a także niektórych nowotworów. Ponadto jest zalecany jako wsparcie dla zdrowia psychicznego.

Wszystkie te właściwości diety śródziemnomorskiej zostały wielokrotnie przebadane przez naukowców, a wyniki ich badań wskazują jasno, że jest to jedna z najzdrowszych dla nas diet.

Jakie są korzyści stosowania diety śródziemnomorskiej w ciąży?

Badania wskazują, że dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u potomstwa. U dzieci tych jest również niższe ryzyko wystąpienia otyłości, a także astmy i atopii. Kuchnia w stylu śródziemnomorskim pozytywnie będzie oddziaływać także na matkę. Zmniejszy ryzyko powstania cukrzycy ciążowej oraz częstotliwość infekcji dróg moczowych.

Stosując dietę śródziemnomorską w ciąży i u kobiet karmiących należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim o wyeliminowaniu alkoholu – w tym wina. Przy spożywaniu średnio 2 ryb tygodniowo nie należy obawiać się zanieczyszczeń i metali ciężkich. Jednak przy większym spożyciu ryb i owoców morza w diecie śródziemnomorskiej należy zwrócić uwagę na sposób i miejsce pozyskiwania zwierząt. Problematyczne u kobiet w ciąży może być pokrycie zapotrzebowania organizmu na żelazo, które wzrasta o połowę. Jego odpowiednie spożycie zapobiega niedokrwistości, infekcjom dróg moczowych oraz przedwczesnemu porodowi i niskiej masie urodzeniowej dziecka. Przy ograniczeniu mięsa czerwonego trudno dostarczyć odpowiednią ilość żelaza. Należy pamiętać wówczas o suplementacji.

Przykładowy jadłospis diety śródziemnomorskiej

I śniadanie

Bruschetta z wędzonym łososiem i awokado

Składniki:

  • 2 kromki chleba razowego,
  • 50 g wędzonego łososia,
  • 1/2 awokado,
  • 2 garście rukoli,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • sól, pieprz,
  • świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy.

Przygotowanie:

  1. Chleb razowy podgrzej w tosterze lub na suchej patelni.
  2. Rukolę dokładnie umyj, awokado obierz i pokrój w paski, łososia rozdziel na mniejsze kawałki.
  3. Na chleb ułóż rukolę, awokado i łososia. Dopraw wg uznania i polej oliwą.
  4. Bruschetty są gotowe do spożycia. Podawaj z sokiem z pomarańczy.

Przekąska

  • kefir,
  • 2 garście orzechów nerkowca,
  • świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy.

II śniadanie

Sałatka z burakami, fetą i granatem

Składniki:

  • 2 garście mixu sałat,
  • 1 mały ugotowany burak,
  • 3 plastry sera feta,
  • 1/2 szklanki pestek granatu,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • 1/2 łyżki soku z cytryny,
  • sól, pieprz,
  • szklanka wody mineralnej.

Przygotowanie:

  1. Umyj dokładnie liście sałaty i wrzuć do miski.
  2. Buraka i ser feta pokrój w kostki i dodaj do sałaty. Dosyp pestki granatu i dopraw solą, pieprzem, oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Całość dokładnie wymieszaj.
  3. Sałatka jest gotowa do spożycia.

Obiad

Składniki:

  • 1 średnia cukinia,
  • 1/2 szklanki brązowego ryżu,
  • 5 plastrów suszonych pomidorów,
  • 4 plastry sera feta,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • 1 ząbek czosnku,
  • przyprawy: sól, pieprz, oregano, pietruszka,
  • herbata ziołowa.

Przygotowanie:

  1. Ugotuj ryż wg instrukcji na opakowaniu.
  2. Cukinię umyj, pokrój wzdłuż na pół i wydrąż łyżką miąższ.
  3. Czosnek obierz i drobno posiekaj, ser feta i suszone pomidory pokrój w kostkę.
  4. W misce wymieszaj ryż, suszone pomidory, fetę, czosnek, oliwę z oliwek i przyprawy.
  5. Napełnij cukinię farszem.
  6. Cukinię przełóż do naczynia żaroodpornego i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 30 minut.
  7. Cukinia jest gotowa do spożycia. Podawaj z herbatą ziołową.

Bibliografia

 
  1. Bawa S. i wsp.: Zastosowanie diety śródziemnomorskiej w prewencji i leczeniu zespołu metabolicznego, Kosmos. Problemy nauk biologicznych, Tom 59 2010, Numer 3–4 (288–289), Strony 345–354.
  2. Mizgier M. i wsp.: Rola diety śródziemnomorskiej w zapobieganiu nadwadze i otyłości, niektórym chorobom dietozależnym oraz jej wpływ na długość życia, Nowiny Lekarskie 2010, 79, 6, 451–454.
  3. Wroniak M., Maszewska M.: Oliwa z oliwek w diecie śródziemnomorskiej, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 5 (78), 26 – 36.
  4. https://health.usnews.com/best-diet/mediterranean-diet
Opublikowano: ; aktualizacja: 02.01.2024

Oceń:
0.0

Agata Soroczyńska

Agata Soroczyńska

Dietetyczka

Dietetyk kliniczny i sportowy, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Interesuje się dietą roślinną, dietą w sporcie, suplementacją oraz psychodietetyką. Istotne jest dla niej całościowe podejście do pacjenta. Wierzy, że do osiągnięcia celów nie zawsze wymagany jest jadłospis. Od kilku lat zajmuje się edukacją żywieniową. Autorka wielu artykułów, wykładów oraz webinarów, podczas których poruszała tematy związane z profilaktyką zdrowotną, dietoterapią, zdrowym odżywianiem oraz dietetyką sportową. Pasjonatka fitnessu, książek historycznych i fantasy oraz górskich wędrówek.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Dieta DASH – zasady, jadłospis, przepisy

 

Dieta kapuściana – zasady, efekty, przepis na zupę kapuścianą i opinie

 

Jak szybko schudnąć – sposoby

 

Składniki odżywcze niezbędne do życia

 

Co to jest Indeks Glikemiczny

 

Jak się ważyć, żeby wyniki masy ciała nie były zakłamane?

 

Odchudzanie – fakty i mity

 

Dieta Dukana – na czym polega, ile można schudnąć, fazy, menu, jadłospis, zagrożenia