Zimna woda zdrowia doda

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pić należy dużo i często. I nie tylko wtedy, kiedy odczuwamy pragnienie.

Aby bilans wodny w organizmie został zachowany, trzeba wypijać co najmniej 1,5-2 litry płynów dziennie.
Aby bilans wodny w organizmie został zachowany, trzeba wypijać co najmniej 1,5-2 litry płynów dziennie.

Człowiek jest w dwóch trzecich zbudowany z wody, która spełnia w organizmie wiele istotnych funkcji. Jest rozpuszczalnikiem i środkiem transportu, dostarcza minerały i pierwiastki śladowe do każdej pojedynczej komórki organizmu, pomaga pozbywać się odpadków i toksyn, a także zapewnia właściwe ciśnienie osmotyczne. Woda jest również świetnym termoregulatorem, dzięki poceniu się ciało może utrzymywać stałą ciepłotę ok. 37 stopni, niezależnie od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz ciała.
Najwięcej wody jest jej we krwi - 83 proc. w nerkach - 82,7 proc. oraz w sercu i płucach - po 79, a w mózgu i muskułach - 75 proc. Zawierają ją nawet kości, gdzie stanowi 22 proc. ich masy.

Uzupełnianie niedoboru

Człowiek traci dziennie 2,5-3 litry wody - przy oddychaniu, mówieniu, przez nerki i skórę oraz kał. Aby zrównoważyć bilans wodny, trzeba uzupełniać niedobory płynów. Jeśli tego nie zrobimy organizm odczuje deficyt płynów, czyli odwodnienie (dehydracja). Dla człowieka 20-procentowy ubytek wody może doprowadzić do śmierci. Oczywiście, krótkotrwałe odchylenia od normy są nieistotne i nieodczuwalne przez organizm, ponieważ nerki są przygotowane na takie sytuacje.
Mały deficyt wody może się objawiać złym samopoczuciem i gorszą sprawnością. Towarzyszy im osłabienie, zmęczenie, bóle głowy oraz spadek koncentracji czy dolegliwości trawienne. Większy ubytek wody może prowadzić do zaparć, artretyzmu reumatycznego, zaburzeń w krążeniu krwi, duszności, bólu głowy i migren, chronicznego zmęczenia, podwyższonego ciśnienia krwi i jej zagęszczenia oraz żylaków, a także sprzyja nadwadze, alergiom, astmie, a długotrwałe odwodnienie przyczynia się do dysfunkcji nerek.

Kiedy i co pić?

Najlepiej nie dopuścić do tego, żeby ci się chciało pić, ponieważ kiedy odczuwasz pragnienie, oznacza to, że twój organizm już jest odwodniony - pragnienie jest spóźnioną reakcja organizmu na brak płynów. Aby bilans wodny w organizmie został zachowany, trzeba wypijać co najmniej 1,5-2 litry płynów dziennie. W przypadku wysiłku fizycznego lub wysokiej temperatury na zewnątrz ta ilość powinna być zwiększona.
Płynów i nie uzupełniamy kawą, alkoholem ani herbatą - ponieważ takie napoje odwadniają organizm. Nie należy również pić słodkich napojów gazowanych czy soków - zawierają dużo cukrów prostych. Najlepiej pić tylko wodę, ale patrząc na różnorodność wód na półkach sklepowych, trzeba umieć wybrać odpowiednią.

 

Dla każdego coś dobrego

Wody dostępne w butelkach dzielą się na trzy rodzaje: naturalne mineralne, naturalne źródlane i mineralizowane (stołowe). Naturalne wody mineralne i naturalne wody źródlane pochodzą z zasobów podziemnych i mają pierwotną czystość pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Inny podział wód rozróżnia niskozmineralizowane o ogólnej zawartości soli mineralnych do 500 mg/l, średniozmineralizowane (zawartość soli mineralnych od 500 do 1500 mg/l) i wysokozmineralizowane, w których zawartość soli mineralnych jest większa od 1.500 mg w litrze.

Wody mineralne zawierają zazwyczaj te same pierwiastki i ich związki, przede wszystkim wapnia, sodu, magnezu, w postaci chlorków, wodorowęglanów i siarczanów. Główną różnicą jest stopień ogólnej mineralizacji i stosunek między składnikami mineralnymi. I dlatego każdy może sobie indywidualnie dobrać wodę do swoich potrzeb. Inne proporcje składników mineralnych w wodzie będą korzystne dla osoby z osteoporozą, a inne z nadciśnieniem tętniczym. Np. osoby z kamicą nerkową powinny unikać wody z dużą zawartością wapnia, którą z kolei powinny pić osoby cierpiące na osteoporozę. Osoby z nadciśnieniem powinny preferować wody niskosodowe, a osoby pracujące w wysokich temperaturach powinny pić wodę z większą ilością potasu i sodu. Warto wiedzieć, że wody naturalne zawierają wszystkie składniki występujące w organizmie człowieka i są łatwo przyswajalne. Jeśli jednak gubisz się w nazwach pierwiastków i nie wiesz, co wybrać, postaw na wodę niskozmineralizowaną, która na pewno ci nie zaszkodzi.

Tematy: woda, kawa, herbata, napoje, woda mineralna, woda źródlana

Komentarze