Dieta po cesarce – co jeść i czego unikać w diecie po porodzie?

Poród przez cesarskie cięcie różni się od porodu naturalnego. Aby szybko wrócić do pełni sił, nie można zapomnieć o diecie po cesarce, która uzupełni niedobory składników odżywczych oraz uchroni przed dolegliwościami, takimi jak np. anemia po ciąży. Dieta po cesarskich cięciu powinna dostarczać m.in.: wapnia, żelaza i witamin (np. A, E, C). Co można jeść po porodzie (cesarce)? Jakie są zasady diety po porodzie?

Dieta po cesarce znaczenie

Poród przez cesarskie cięcie różni się od porodu naturalnego, dlatego też proces regeneracji po cesarce będzie wyglądał nieco inaczej. Z uwagi na to, że cesarka jest operacją, szczególnego znaczenia nabiera prawidłowe zadbanie o siebie, aby szybko powrócić do pełni sił.

Jednym z najistotniejszych elementów jest właściwa dieta po cesarce, która pomoże w uzupełnieniu wszelkich niedoborów składników odżywczych oraz uchroni przed różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Jak powinna wyglądać dieta po cesarskim cięciu? Które produkty wprowadzić do jadłospisu po cesarce, a z jakich lepiej zrezygnować?

Przeczytaj też: Alkohol w ciąży

Dieta po porodzie dieta a połóg

Odpowiednia dieta po ciąży to jeden z najważniejszych aspektów, o jaki powinna zadbać młoda mama. Oczywiście nie chodzi tutaj o diety odchudzające, ponieważ tuż po porodzie absolutnie nie wolno rozpoczynać bardzo rygorystycznych diet, zwłaszcza jeśli kobieta karmi dziecko piersią (odchudzanie a karmienie piersią).

Jednak, aby w szybszym tempie dojść do pełnej sprawności, szczególnie, gdy poród odbył się poprzez cesarskie cięcie, trzeba stosować kilka zasad żywieniowych. Duże znaczenie w diecie po cesarce ma zapewnienie właściwej podaży brakujących składników odżywczych, które mogą być następstwem np. sporej utraty krwi podczas porodu.

Zobacz też: Czy w ciąży można pić kawę?

Dieta po cesarskim cięciu co można jeść po porodzie?

W okresie około pierwszych trzech dni po cesarskim cięciu kobiety na ogół otrzymują kroplówki, aby wzmocnić i wzbogacić organizm w utracone substancje. Natomiast kolejne dni to już stopniowe rozszerzanie diety o normalne produkty spożywcze. Dieta w połogu wymaga przestrzegania następujących zasad przedstawionych poniżej.

  • Należy zadbać o dostateczne nawodnienie organizmu najlepiej poprzez picie wody niegazowanej. Można również sięgać po soki owocowe czy warzywne, jednak istotne jest, aby unikać napojów gazowanych, które mogą powodować wzdęcia i bóle brzucha. Właściwa dawka płynów w ciągu dnia uchroni przed odwodnieniem, na które kobiety po porodzie są szczególnie narażone.
  • Dieta po cesarce musi obfitować w witaminy oraz składniki mineralne przyspieszające gojenie się ran, wzmacniające odporność, wspierające regenerację organizmu, przywracające skórze jędrność oraz chroniące przed wystąpieniem anemii po ciąży. Najważniejsze z nich to: witaminy A, E, C, z grupy B, żelazo i wapń.
  • Dieta w połogu powinna być bogata w pełnowartościowe białko, które odpowiada za szybszą regenerację oraz wspomaga procesy gojenia. Najlepszym jego źródłem są: mięso, ryby, jaja oraz nabiał.

Przygotowywane posiłki muszą być lekkostrawne. Dlatego zalecane techniki kulinarne to: gotowanie w wodzie, na parze, duszenie bez obsmażania, pieczenie w folii lub pergaminie bez dodatku tłuszczu oraz smażenie bez tłuszczu. Unikać należy natomiast tradycyjnego pieczenia, smażenia czy duszenia, podczas których wykorzystuje się duże ilości tłuszczu.

Przeczytaj też: Karmienie piersią a powrót do pracy

Produkty bogate w żelazo w diecie po cesarce

Dieta po cesarce wymaga włączenia do codziennego jadłospisu produktów zawierających duże ilości żelaza. Żelazo to pierwiastek, na którego niedobór narażona jest większość kobiet po ciąży, z uwagi na sporą utratę krwi jaka następuje w czasie porodu. Żelazo jest niezbędne w procesie prawidłowej regeneracji organizmu. Niedobory żel mogą być przyczyną osłabienia, zmęczenia, braku sił, senności czy apatii.

Dlatego tak ważne jest, aby dieta po cesarskim cięciu obfitowała w produkty stanowiące dobre źródła żelaza. Oczywiście najlepiej przyswajalną formą żelaza jest żelazo hemowe, które znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jednak warto spożywać również produkty roślinne, które co prawda zawierają żelazo niehemowe, przyswajalne tylko w niewielkim stopniu, lecz poprzez odpowiednie zabiegi można nieco zwiększyć jego wchłanianie. Dobrym sposobem jest łączenie roślinnych źródeł żelaza z produktami bogatymi w witaminę C, która ułatwia i powoduje wzrost jego przyswajania. Produkty bogate w żelazo hemowe niezbędne w diecie po cesarce to:

  • mięso, zwłaszcza podroby oraz mięso czerwone, ale również drób, np. wątróbka, wołowina, wieprzowina, kurczak, indyk, cielęcina,
  • chude i tłuste ryby morskie, owoce morza, np. łosoś, śledź, dorsz,
  • jaja, a szczególnie żółtka jaj.

Ponadto wskazane jest wprowadzenie do diety produktów bogatych w żelazo niehemowe, łącząc je z żywnością zawierającą spore dawki witaminy C. Żelazo niehemowe występuje w: orzechach, nasionach, pestkach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, zielonych warzywach, burakach, suszonych owocach oraz roślinach strączkowych.

Jednak na te ostatnie kobiety po cesarce powinny uważać i spożywać je tylko od czasu do czasu w niewielkich ilościach, gdyż mogą powodować wzdęcia oraz bóle brzucha. Poza tym, gdy kobieta karmi piersią spożywanie roślin strączkowych jest niewskazane, ponieważ przyczynia się do powstawania kolek i wzdęć u dziecka.

Przeczytaj też: Przeciwwskazania do karmienia piersią

Produkty bogate w wapń w diecie po porodzie

Kolejnym ważnym składnikiem jaki powinna dostarczać dieta po ciąży jest wapń. Ten pierwiastek podobnie jak żelazo wspomaga leczenie i regenerację organizmu kobiety po porodzie. Zapotrzebowanie na wapń wzrasta w czasie ciąży oraz podczas karmienia. Wapń odpowiada za regulację ciśnienia krwi oraz wpływa na prawidłową krzepliwość, a więc ogranicza ryzyko silnego krwawienia podczas połogu. Poza tym wapń potrzebny jest w czasie ciąży oraz okresie karmienia piersią w celu właściwego rozwoju kości i zębów dziecka. Spożywanie produktów bogatych w wapń uchroni także młodą mamę przed osłabieniem i uszkodzeniem kości, a co za tym idzie osteoporozą.

Kobiety po ciąży są szczególnie narażone obniżenie gęstości kości, ich kruchość i łamliwość. Spowodowane jest to tym, że rozwijający się płód czerpie z organizmu matki wszystko co najcenniejsze, by zaspokoić własne potrzeby. Odbywa się to kosztem kobiety ciężarnej, z której wszelkie składniki odżywcze zostają "wyssane". Dotyczy to zwłaszcza wapnia.

Dlatego bardzo ważne jest uzupełnienie braków wapnia, aby uchronić się przed problemami zdrowotnymi w przyszłości. Produkty bogate w wapń to: mleko i przetwory mleczne, a więc: jogurty, kefiry, twarogi, sery żółte oraz inne sery. Poza tym wapń znajdziemy także w przetworach rybnych, orzechach, warzywach zielonych i roślinach strączkowych. Źródło wapnia stanowią też wody mineralne o wysokiej zawartości wapnia, które są bardzo dobrym sposobem na uzupełnienie jego niedoborów i jednoczesne nawodnienie po porodzie.

Dieta po cesarce czego nie jeść po porodzie?

Dieta po cesarskim cięciu wymaga wyeliminowania niektórych produktów spożywczych, z uwagi na ich niekorzystny wpływ na organizm. Przede wszystkim konieczne jest wykluczenie produktów i potraw obfitujących w tłuszcz, które są ciężkostrawne. Zalicza się do nich: słodycze, wyroby cukiernicze, dania typu fast food, różnego rodzaju dania gotowe oraz smażone.

Poza tym niewskazane jest jedzenie żywności o działaniu wzdymającym i gazotwórczym ze względu na bóle brzucha jakie może wywoływać, m.in. rośliny strączkowe, kapustne, cebula czy napoje gazowane. Oczywiście unikać trzeba także kofeiny, a więc picia kawy, napojów z dodatkiem kofeiny oraz spożywania produktów zawierających sztuczne substancje chemiczne, np. konserwanty, barwniki itp., zwłaszcza niskogatunkowych wędlin czy pasztetów.

Związki te mogą bowiem przyczyniać się do osłabienia przyswajalności i wypłukiwania wielu składników odżywczych z organizmu. Ponadto kobietom po porodzie nie zaleca się picia alkoholu. Jest to zabronione, jeśli kobieta karmi dziecko piersią.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Joanna Ludwiszewska

Dietetyk

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, na kierunku Dietetyka oraz Technologia Żywności i Żywienie Człowieka o specjalności Żywienie Człowieka. Doświadczenie zawodowe zdobyła podczas licznych zajęć praktycznych w szpitalach, poradniach żywieniowych, domach opieki, prowadząc warsztaty żywieniowe, pracując jako dietetyk na portalu internetowym o tematyce żywieniowej. Na bieżąco poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach oraz konferencjach naukowych. Dietetyka to przede wszystkim jej pasja, dlatego też interesuje się każdą jej dziedziną. W swojej pracy do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, aby jak najlepiej pomóc mu osiągnąć zamierzony cel. Przygotowywane jadłospisy zawsze dostosowuje do potrzeb i preferencji pacjenta. Interesuje się gotowaniem i ciągle poszukuje nowych przepisów na ciekawe oraz zdrowe dania.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Naturalny antybiotyk – rośliny i zioła lecznicze o właściwościach antybiotyku

 

Orzechy w ciąży – czy można i jakie wybrać?

 

Syrop z chrzanu – właściwości, przepis, kiedy warto go stosować?

 

Truskawki w ciąży – czy można je jeść?

 

Dieta po porodzie naturalnym i dieta po cesarce – co jeść po urodzeniu dziecka?

 

Sushi w ciąży – czy można, jakie jeść, które przepisy wybrać?

 

Śniadanie dla zabieganych

 

Makrela wędzona w ciąży – czy można jeść wszystkie rodzaje ryb wędzonych?