Czego nie jeść, karmiąc piersią?

Pytanie o to, czego nie można jeść, karmiąc piersią, stanowi częstą wątpliwość mam układających jadłospis po porodzie. W czasie karmienia piersią nie można pić alkoholu i spożywać surowego mięsa. W przepisach należy unikać m.in. pokarmów z tłuszczami trans. W diecie kobiety karmiącej trzeba uważać na alergeny pokarmowe.

Dieta karmiącej – co można jeść, karmiąc piersią?

Co jeść, karmiąc piersią? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet po urodzeniu dziecka. Dieta mamy karmiącej nie jest specjalnie skonstruowanym protokołem postępowania żywieniowego. Zalecenia dla mam karmiących zawierają pewne ograniczenia, ale w dużej mierze opierają się na wskazaniach, co jeść, aby mleko było pełnowartościowe i organizm matki odpowiednio odżywiony. Nawet odżywiając się niezdrowo, kobieta jest w stanie wytworzyć wartościowy pokarm dla dziecka, jednak kosztem własnego zdrowia. Dlatego właściwa dieta przy karmieniu piersią ma znaczenie nie tylko dla dziecka, ale i dla kondycji matki.

Dieta kobiety karmiącej powinna:

  • opierać się na zasadach zdrowego odżywiania,
  • opierać się na produktach jak najmniej przetworzonych,
  • być urozmaicona i maksymalnie różnorodna, aby dostarczyć do organizmu wszystkich potrzebnych witamin i składników mineralnych,
  • zawierać produkty bogate w żelazo, wapń i kwas foliowy, ponieważ zapotrzebowanie organizmu na te składniki podczas karmienia piersią wzrasta,
  • zawierać niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe,

Jadłospis matki karmiącej piersią powinien dostarczać ok. 2 litrów wody i innych płynów dziennie.

Przeczytaj też: Alkohol w ciąży

Czego nie jeść, karmiąc piersią – produkty zakazane

Dieta karmiącej mamy powinna eliminować wszystkie produkty, które mogą zaszkodzić rozwojowi dziecka. Absolutnie zakazany podczas karmienia piersią jest alkohol. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, która z pewnością nie wpłynie na stan rozwijającego się niemowlęcia, a jego obecność w mleku jest szczególnie szkodliwa w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka. Nawet niewielkie ilości alkoholu w diecie karmiącej pite regularnie powodują zaburzenia laktacji, u dziecka wywołują senność, potliwość, osłabienie, wymioty, nieprawidłowy rozwój, wzrost i przyrost masy ciała oraz defekty rozwojowe mózgu i układu nerwowego. Trzeba pamiętać, że metabolizm dziecka nie jest tak wydajny jak u dorosłego, a usunięcie alkoholu z jego organizmu zajmuje dwukrotnie więcej czasu.

Do produktów zakazanych podczas karmienia piersią można zaliczyć surowe mięso, ryby i jajka. Ich umieszczenie w diecie po porodzie bez wcześniejszej obróbki termicznej niesie duże ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi, które wywołują objawy zatrucia pokarmowego – wymioty, biegunkę, bóle brzucha i osłabienie przebiegające z gorączką. Nieprzyjemne objawy mogą dotyczyć zarówno mamy, jak i dziecka.

Przeczytaj też: Czosnek w ciąży – czy można go jeść?

Czego nie można jeść, karmiąc piersią – pokarmy przeciwwskazane

Komponując dietę przy karmieniu piersią, warto unikać produktów powszechnie uważanych za niezdrowe, nadmiernie obciążających układ pokarmowy, niedostarczających żadnych wartości odżywczych, a jedynie pustych kalorii. W jadłospisie kobiety karmiącej piersią nie powinno być miejsca dla żywności wysokoprzetworzonej i zawierającej duże ilości dodatków. Do produktów niewskazanych w zdrowej diecie po porodzie zalicza się:

  • żywność typu fast food, dania gotowe oraz produkty instant,
  • wszelkie produkty zawierające bardzo szkodliwe tłuszcze trans, które w składzie produktów znajdują się pod hasłami: utwardzony/uwodorniony olej/tłuszcz roślinny/palmowy,
  • produkty smażone na głębokim tłuszczu,
  • sklepowe słodycze i wyroby cukiernicze.

Z jadłospisu matki karmiącej należy wyeliminować słodzone napoje gazowane i niegazowane.

Zobacz też: Czy w ciąży można pić kawę?

Dieta matki karmiącej – jakich produktów unikać w jadłospisie?

Istnieje grupa produktów, która może być problematyczna w diecie podczas karmienia piersią i wywoływać niepożądane reakcje u dzieci. Czego unikać w diecie matki karmiącej piersią?

  • W jadłospisie po porodzie niewskazana jest kofeina, która znajduje się w dużych ilościach w czarnej herbacie, napojach energetyzujących i typu cola oraz w kawie (kawa w ciąży budzi szczególne kontrowersje). Kofeina może przenikać do mleka nawet w 10 proc. i wywoływać u dzieci niepokój, nadmierną pobudliwość i rozdrażnienie. Bezpieczne jest wypijanie 1 kawy z mlekiem dziennie lub zastąpienie jej kawą zbożową, którą można pić bez ograniczeń.

Zobacz też: Czym jest indeks glikemiczny?

  • Kobieta karmiąca nie powinna jeść dużych ilości czosnku, cebuli, porów i innych warzyw o bardzo wyrazistym smaku, a także ostrych przypraw – składniki tych produktów, jak np. związki siarki przenikają do mleka, zmieniają jego smak i zapach. Takie mleko może zwyczajnie nie smakować dziecku lub wywoływać objawy ze strony przewodu pokarmowego. Okazuje się jednak, że części niemowląt karmionych piersią nie przeszkadza zmieniony smak mleka i piją je chętnie.
  • Nasiona roślin strączkowych, kapusta, brokuły, kalafior – to produkty wzdymające i ciężkostrawne, które mogą wywołać dolegliwości u mam, dlatego również nie są wskazane w diecie po porodzie. Badania pokazują jednak, że nie ma bezpośredniego związku między jedzeniem przez matkę produktów wzdymających a bólami brzucha i innymi dolegliwościami u dzieci. W przypadku tych kontrowersyjnych produktów kluczowa jest obserwacja reakcji dziecka po spożyciu danej żywności i wykluczenie jej w razie potrzeby.

Przeczytaj też: Przeciwwskazania do karmienia piersią

Dieta karmiącej mamy a alergeny pokarmowe

Liczne produkty żywnościowe mogą wywoływać reakcje alergiczne u dzieci po spożyciu przez karmiącą mamę. Ich wykluczenie jest jednak niezbędne dopiero, gdy zaobserwuje się niepożądaną reakcję u dziecka. Nie ma konieczności rezygnowania z żywności „na wszelki wypadek”. Produkty silnie alergizujące można spożywać, jednak najlepiej osobno, aby w razie wystąpienia reakcji alergicznej łatwiej określić jej przyczynę.

Częste alergeny pokarmowe to: mleko i nabiał, jajka,owoce morza i ryby, orzechy, szczególnie ziemne. Ostrożność należy zachować sięgając po cytrusy w ciąży, a także po truskawki czy pomidory. Kakao i czekolada, podobnie jak miód w ciąży, również mogą wywołać objawy alergii.

Opublikowano: ; aktualizacja: 20.09.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Dieta antydepresyjna

 

Śniadanie dla zabieganych

 

Sushi w ciąży – czy można, jakie jeść, które przepisy wybrać?

 

Truskawki w ciąży – czy można je jeść?

 

Naturalny antybiotyk – rośliny i zioła lecznicze o właściwościach antybiotyku

 

Syrop z chrzanu – właściwości, przepis, kiedy warto go stosować?

 

Dieta po cesarce – co jeść i czego unikać w diecie po porodzie?

 

Makrela wędzona w ciąży – czy można jeść wszystkie rodzaje ryb wędzonych?