Dieta eliminacyjna

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Walka z alergią za pomocą leków to tylko zwalczania objawów choroby, a nie przyczyny. Dodatkowo takie leczenie obarczone jest ryzykiem powikłań i efektów ubocznych. Najskuteczniej można walczyć z uczuleniem, stosując dietę eliminacyjną. Poznaj jej tajniki.

Dietę eliminacyjną powinno się wprowadzić od razu po rozpoznaniu alergii
Dietę eliminacyjną powinno się wprowadzić od razu po rozpoznaniu alergii

Dieta eliminacyjna z jednej strony pomaga ustalić, co nas uczula, a z drugiej, unikać tego, co powoduje kłopoty. Jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem walki z alergią.

Z czym się to je…

Dieta eliminacyjna polega na wykluczaniu z menu poszczególnych składników (pojedynczo!), które mogą potencjalnie wywoływać przykre dolegliwości. Jednocześnie obserwujemy, jak to wpływa na nasze objawy. Zmniejszenie się lub ustąpienie ich po eliminacji jakiegoś składnika oznacza, że jesteśmy na niego uczuleni. Lekarze są zgodni: dieta eliminacyjna jest jedynym leczeniem przyczynowym alergii. Dzięki niej możliwe jest wyciszenie reakcji układu odpornościowego, a tym samym zniwelowanie uczulenia na dany składnik pokarmowy. Inną zaletą diety jest też poprawa funkcjonowania przewodu pokarmowego, zniszczonego przez alergię. Warto także wspomnieć, że szczególnie w przypadku dzieci dieta eliminacyjna ma jeszcze jedną wartość - stosowanie jej przez co najmniej rok daje szansę przywrócenie tolerancji  na wcześniej uczulający pokarm.

 

Sposób prowadzenia diety eliminacyjnej

Jeśli chodzi o niemowlęta pijące tylko mleko modyfikowane, to sprawa jest dość prosta. Zwykłą mieszankę trzeba po prostu zastąpić produktem mlekozastępczym. Wówczas zwykle objawy alergii ustępują. Większy kłopot jest w przypadku dzieci, które zaczęły już jeść stałe pokarmy. Ponieważ w ich przypadku, trzeba metodą prób i błędów znaleźć winowajcę. Zaczynamy od wyeliminowania produktów, które są najbardziej alergiczne: mleka krowiego, jaj, produktów glutenowych, cytrusów, truskawek, wołowiny, cielęciny, pomidorów, selera. Ale uwaga! Robimy to pojedynczo - eliminujemy jeden produkt i czekamy kilka dni. Jeśli objawy ustąpiły, to znaczy, że mamy winowajcę. A jeśli się zmniejszyły, to prawdopodobnie wykluczyliśmy z menu jeden z uczulających produktów i trzeba kontynuować poszukiwania. Podobnie wygląda dieta eliminacyjna w przypadku matki karmiącej piersią. Jeśli jej dziecko ma objawy uczulenia (biegunkę, zaparcia, bóle brzucha, zmiany na skórze), także mama powinna rezygnując z poszczególnych składników pokarmowych, sprawdzić, co je uczula.

 

Test prowokacji

Jeśli maluch jest na diecie eliminacyjnej rok, warto po tym czasie przeprowadzić test prowokacji. Polega ona na powolnym wprowadzeniu uczulającego składnik do menu. W ten sposób sprawdzamy, czy organizm zdążył już "zapomnieć o tej alergii". Podajemy dziecku maleńką ilość takiego produktu (np. pół łyżeczki mleka, kilka okruszków chleba) i sprawdzamy, jak maluch zareaguje. Jeśli po kilku dniach objawy się nie pojawiają, można zwiększyć ilość alergenu w diecie. Uwaga! Test prowokacji najlepiej jest przeprowadzać pod okiem alergologa!

 

Dieta potrzebna od zaraz!

Dietę eliminacyjną powinno się wprowadzić od razu po rozpoznaniu alergii. Badania potwierdzają, że wczesne wprowadzenie leczniczej diety łagodzi przebieg alergii, a często także prowadzi do wyleczenia choroby!

 

Możliwe powikłania

Dieta eliminacyjna jest w pełni bezpieczna, jeśli jest ona prowadzona pod okiem lekarza lub dietetyka. W przeciwnym razie, szczególnie gdy na indeksie znajduje się wiele składników pokarmowych, istnieje ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych. Dlatego dzieci, które są na takiej diecie, powinny mieć częściej sprawdzany wzrost oraz wagę na siatkach centylowych. Jeśli okaże się, że cierpią z powodu jakichkolwiek niedoborów, lekarz zaleci modyfikację diety lub podawanie witamin lub  minerałów w postaci preparatów.

Tematy: alergia pokarmowa, dieta eliminacyjna, alergeny pokarmowe

Komentarze