Zbadaj kręgosłup swojego dziecka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Z badań wynika, że wady postawy ma nawet 9 na 10 dzieci. To wyjątkowo dużo. Czasem wystarczą ćwiczenia i troska o zdrowy tryb życia, aby udało się je skorygować, ale zdarza się, że jedynym ratunkiem jest gorset ortopedyczny lub operacja. Najpierw jednak wadę trzeba wykryć.

Mama sama może kontrolować, czy kręgosłup dziecka rozwija się prawidłowo
Mama sama może kontrolować, czy kręgosłup dziecka rozwija się prawidłowo

Wady postawy powinny zostać wykryte na badaniach bilansowych u dzieci. Odbywają się one w wieku 2, 4, 6, 10 i 14 lat. Jednak problem z kręgosłupem może się pojawić między tymi wyznaczonymi terminami. Dlatego najlepiej od czasu do czasu badać dziecko w domowym zaciszu. Oto rady, jak to prawidłowo zrobić.

 

Badanie kręgosłupa krok po kroku

  • Poproś dziecko, aby rozebrało się do majtek. To konieczne, bo trudno oglądać kręgosłup ubranego dziecka. Niech malec stanie tyłem do ciebie, wyprostowany, z opuszczonymi swobodnie ramionami i złączonymi nogami. Możesz poprosić, aby dziecko stanęło jak żołnierz: zwykle większość dzieci doskonale wie, jak taka postawa wygląda.
  • Obejrzyj ramiona i łopatki. Czy są symetryczne, równe i na tej samej wysokości? Jeśli nie, poradź się lekarza.
  • Spójrz na trójkąt, jaki powstaje między talią dziecka a przedramionami. Czy oba trójkąty są równe, a żadne biodro nie zbacza na bok? Jeśli zauważysz asymetrię, niezbędna jest konsultacja w przychodni.
  • Następnie poproś dziecko, aby pochyliło się do przodu, bez zginania nóg w kolanach. Plecy po obu stronach powinny być równe, symetryczne, bez żadnych uwypukleń. Jeśli zauważysz tworzący się garb, zgłoś się do pediatry.
  • Gdy dziecko wykonuje skłon, palcem wskazującym przeciągnij wzdłuż jego kręgosłupa. Powstanie wówczas delikatny rumień. Czy utworzona linia jest prosta, nie zbacza w żadną ze stron, przypominając literę C lub S? Linia nakreślona na skórze palcem powinna być równiuteńka.
  • Czas na oglądanie z boku. Spójrz na wyprostowane dziecko z boku: czy nie ma zbyt wstającego brzucha lub za bardzo okrągłych pleców? Jeśli coś wzbudza twój niepokój, lepiej poradź się lekarza

Komentarze