Ból, pot i łzy, czyli zaparcia u dzieci

Ocena: 4.58/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak pomóc przedszkolakowi, który nie może zrobić kupy

Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna pomogą twojemu dziecku w walce z zaparciami. Fot. Shutterstock.com
Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna pomogą twojemu dziecku w walce z zaparciami.

Konsultacja: Edyta Żółtowska-Górska, psycholog

 

Dziecku, które cierpi na zaparcia, trzeba jak najszybciej pomóc, bo wydalanie zbitego i twardego stolca boli, a do tego problemy z wypróżnianiem (bez względu na przyczynę) mają tendencję do przekształcania się w tzw. zaparcia nawykowe. Chodzi o to, że dziecko, które ma za sobą trudne doświadczenia w toalecie, w obawie przed bólem zaczyna odruchowo wstrzymywać stolec, gdy tylko czuje parcie. W efekcie stolec staje się bardziej zbity i trudniejszy do wydalenia. To z kolei powoduje większy ból i koło się zamyka.

Dieta pod lupą

Zwykle pierwszym krokiem w zwalczaniu zaparć u dziecka jest skrupulatna analiza diety. Jeśli królują w niej słodycze, produkty wysoko przetworzone i fast food, a brakuje wody oraz warzyw i owoców bogatych w błonnik, można przypuszczać, że przyczyną problemów z wypróżnianiem są właśnie błędy żywieniowe.

W takiej sytuacji do jadłospisu dziecka włącz produkty, które ułatwiają wypróżnianie:

świeże, surowe warzywa i owoce,

gruboziarniste kasze,

jogurty

przegotowaną letnią wodę

kompot z suszonych śliwek.

Zrezygnuj natomiast z podawania:

bananów,

ryżu,

białego pieczywa,

kakao,

czekolady.

Koniecznie zadbaj o to, by malec był aktywny fizycznie, bo siedzący tryb życia nasila problemy z wypróżnianiem, a ćwiczenia pobudzają jelita do pracy.

Czytaj też: 17 zabaw ruchowych

Czas do lekarza

Zmiana diety nie pomogła? Czas na wizytę u lekarza. Może zlecić wykonanie kilku badań np. USG brzucha, określenie poziomu hormonów tarczycy czy witaminy D. Kłopoty z oddawaniem stolca mogą być bowiem objawem alergii pokarmowej, mukowiscydozy lub konsekwencją przyjmowania niektórych leków np. antybiotyków czy witaminy D.

Czytaj też: Jak pokonać strach dziecka przed lekarzem

Zaparcia zaczynają się w... głowie

Niekiedy jednak zaparcia mają podłoże psychiczne. Problem często zaczyna się od tego, że dziecko chce robić kupę tylko w swoim domu, więc w przedszkolu albo u znajomych wstrzymuje stolec. Niestety, kiedy wreszcie znajdzie się w swojej toalecie okazuje się, że zrobienie kupy jest już trudne i bolesne. W końcu więc malec zaczyna odsuwać moment pójścia do ubikacji nawet we własnym domu.

Ale uwaga! Jeśli zaobserwujesz, że dziecko wypróżnia się tylko w domu, ale nie sprawia mu to żadnych problemów, nie staraj się zmienić tej sytuacji. Niech malec korzysta z ubikacji tam, gdzie chce.

Jak pomóc dziecku, które ma zaparcia?

1. POROZMAWIAJ O FIZJOLOGII

Jeśli dziecko łączy wypróżnianie się z bólem, wytłumacz, że "świeża kupa" jest miękka jak plastelina, łatwo prześlizguje się przez jelita i wpada do ubikacji. Co innego, jeśli kilka dni "mieszka w brzuchu" - wtedy staje się twarda jak orzech i jest jej trudniej wydostać się na zewnątrz. Przekonaj dziecko, że teraz trzeba zrobić wszystko, by kupa znowu była miękka. Wytłumacz, że będą potrzebne zmiany w diecie i stylu życia. Ewentualnie możesz w porozumieniu z pediatrą wprowadzić leki bądź suplementy diety leczące zaparcia. Na tym poprzestań i cierpliwie czekaj na efekt. Nie wywieraj presji na dziecko, nie patrz wyczekująco za każdym razem, gdy siada na sedesie. Żeby się wypróżnić, dziecko, tak jak i dorosły, potrzebuje spokoju.

2. ZNAJDŹCIE PRODUKT, KTÓRY POBUDZI JELITA DZIECKA

Dobrym wyborem będzie np. kapusta kiszona, kefir, jogurt albo śliwki. Niech malec wybierze sam, co chce wprowadzić do diety na stałe, by kupa była miękka i pojawiała się regularnie.

3. OSWÓJ TEMAT…

Niech "kupa", "wizyta w toalecie", "wypróżnianie" będą w waszym domu normalnymi, a czasem nawet zabawnymi tematami.


- Wytłumacz, czym jest kupa i trawienie. Opowiedz o pysznym deserze, który "wędruje" po przewodzie pokarmowym, zostawia wszystko co najlepsze w organizmie, a potem, kiedy zostaną tylko jego niepotrzebne resztki, jest wydalany. Możesz też porównać kupę do ścinków, które wyrzucamy po wycięciu pięknego rysunku.


- Wspólnie z dzieckiem narysuj człowieka, który zjada posiłek i następnie go wydala.


- Zachęć malca do narysowania kupy albo ulepienia jej z plasteliny. Przy tej okazji opowiedz, z czego składa się stolec i dlaczego tak ważne jest jego wydalanie.


- Przeczytajcie książkę Pernilli Stalfelt "Mała książka o kupie". Dziecko ubawi się przy opisach puszczania bąków, z fascynacją będzie oglądać kupy w różnych kształtach i rozmiarach. Dowie się, że wypróżniają się wszyscy, nawet znane osobistości i królowie - jest to więc zupełnie normalne i powszechne zjawisko. W książce poruszany jest także problem biegunki i zatwardzenia. Dzięki dowcipnym opisom i ładnym ilustracjom malec oswoi trudny dla niego temat robienia kupy.

         Mała książka o kupie                                        

            Fot. Wydawnictwo Czarna Owca

Warta uwagi jest też: "O małym Krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę" Wolfa Erlbrucha i dla dzieci starszych (5-7 lat) "Kupa" Nicoli Davies.

       O małym krecie

                Fot. Wydawnictwo Hokus - Pokus

 

 

       Kupa

                    Fot. Wydawnictwo Dwie Siostry

 

- Bawcie się lalkami i pluszakami, a w zabawę wplećcie sytuacje, w których zabawki robią kupę.

 

Czytaj dalej na następnej stronie: Ból, pot i łzy, czyli zaparcia u dzieci

Tematy: dieta przedszkolaka, zaparcia u dzieci, zabawy ruchowe, błędy żywieniowe

Komentarze