Wysypka na twarzy u dziecka – plamki, krostki, pokrzywka na buzi

Przyczyny wysypki na twarzy dziecka są zróżnicowane. Czerwone krostki i wykwity wyglądające jak pokrzywka to symptom atopowego zapalenia skóry (AZS). Zmiany na buzi dziecka mogą stanowić także skórny objaw alergii pokarmowej. Jeżeli wysypka przyjmuje postać plam, możemy mieć do czynienia z rumieniem zakaźnym, czyli tzw. chorobą piątą. Jakie są inne przyczyny wysypki u niemowlaka na twarzy i co robić, kiedy wystąpi?

Wysypka na twarzy u dziecka – jakie są możliwe przyczyny?

Najczęściej wysypka u dziecka na twarzy kojarzona jest z różnego rodzaju uczuleniami, jednak nie tylko alergie mogą być przyczyną swędzących plamek na buzi. Wśród schorzeń powodujących zmiany skórne na twarzy u niemowląt czy dzieci starszych można wyróżnić na przykład:

Krostki, plamki czy pokrzywka na buzi u dziecka wywołuje zwykle silny dyskomfort, powodując pieczenie i świąd skóry. Maluch staje się rozdrażniony, płaczliwy, trudno go uspokoić. Konieczne jest zatem prawidłowe rozpoznanie przyczyny dolegliwości i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Atopowe zapalenie skóry – swędząca wysypka i krostki na policzkach

Atopowe zapalenie skóry jest to dość często występujące schorzenie wśród małych dzieci i niemowląt. Rozpoznanie AZS u dzieci opiera się na kilku kryteriach, które powinien sprawdzić lekarz w trakcie diagnostyki. Objawy AZS różnią się w zależności od wieku maluchów, zmiany w obrębie skóry twarzy dotyczą przede wszystkim niemowląt.

Pojawia się swędząca wysypka u niemowlaka przyjmująca postać krostek na policzkach. Niekiedy zmiany skórne występują w formie pęcherzyków z sączącą się wydzieliną. Typowe są także tzw. lakierowane policzki – skóra jest szorstka, błyszcząca i nienaturalnie zaczerwieniona.

Atopowe zapalenie skóry, choć zwykle kojarzone z alergią pokarmową, rozwija się na skutek uszkodzenia bariery ochronnej skóry. Oczywiście AZS może współwystępować z alergiami pokarmowymi, ale nie musi.

Alergia pokarmowa u dziecka – wysypka alergiczna

Alergia pokarmowa u niemowląt wiąże się zazwyczaj z nadwrażliwością na białko mleka krowiego, jednak do uczulających produktów zalicza się także orzechy czy pokarmy pszeniczne. Objawy alergii pokarmowych najczęściej dotyczą przewodu pokarmowego. Pojawiają się nudności i wymioty oraz wzdęcia, a dodatkowo u malucha występuje kolkowy ból brzucha.

Jednak mogą pojawiać się objawy z innych układów, w tym objawy skórne:

  • pokrzywka,
  • czerwone krostki na twarzy,
  • obrzęk śluzówek jamy ustnej.

Jeśli objawy alergii pokarmowej pojawiają się w wieku przedszkolnym lub później, identyfikacja alergenu bywa trudna, ze względu na szeroką dietę. Aby rozpoznać, co uczula niemowlaka, poszczególne składniki należy wprowadzać pojedynczo i obserwować reakcję dziecka.

Rumień zakaźny u dziecka – choroba piąta

Choroby zakaźne są powszechne wśród dzieci, a większość z najczęstszych chorób przebiega z różnymi zmianami skórnymi w tym z wysypką na budzi. Jednym z częściej występujących schorzeń jest rumień zakaźny tzw. choroba piąta, wywoływana przez parwowirusa B19.

Wysypka na twarzy to nie jedyny objawy rumienia zakaźnego u dziecka.

  • czerwone plamy na twarzy dziecka – w kształcie motyla (pojawiają się plamy na policzkach, nos i broda nie są zajęte),
  • w kolejnych dniach dziecko ma wysypkę na całym ciele,
  • przebieg bezgorączkowy.

Objawy rumienia zakaźnego zwykle obserwuje się u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, bardzo często mamy do czynienia z „małymi epidemiami” w placówkach.

Trądzik noworodkowy i trądzik niemowlęcy

Trądzik noworodkowy jest dość częstą przypadłością, która bardzo niepokoi mamy. Spowodowany jest on androgenami pochodzącymi od matki, które stymulują gruczoły łojowe, podobnie jak w trakcie dojrzewania. Przenikają one przez łożysko jeszcze w trakcie ciąży, a następnie dziecko przyjmuje je wraz z mlekiem podczas karmienia piersią.

Trądzik noworodkowy przypomina zmiany skórne charakterystyczne dla okresu dojrzewania. Wysypka na twarzy niemowlaka wygląda jak kaszka. Czerwone krostki na buzi niemowlaka występują razem z białymi zaskórnikami zamkniętymi. Zmiany występują na czole, policzkach i podbródku. Aby pozbyć się wykwitów, należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację skóry dziecka. Należy zgłosić się do lekarza, który doradzi, czym smarować wysypkę.

Wysypka u niemowlaka na twarzy – co robić?

W zależności od przyczyny plamek na twarzy dziecka, postępowanie będzie różne. Zwykle rodzicom ciężko jest samodzielnie ustalić czy zmiany na buzi dziecka to uczulenie czy choroba, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.

W przypadku atopowego zapalenia skóry czy trądziku niemowlęcego najważniejsza będzie odpowiednia higiena, która w większości przypadków spowoduje ustąpienie objawów. W AZS najważniejszą rolę odgrywa odpowiednie nawilżenie skóry, najlepiej emolientami, które odbudują naruszoną strukturę ochronną skóry. W trądziku noworodkowym należy unikać stosowania olejów mineralnych, które mogą nasilać i same powodować powstawanie krostek.

W sytuacji alergii pokarmowych oraz uczuleń u niemowlęcia i dzieci starszych najlepszym sposobem na wysypkę jest wyeliminowanie alergenu z diety. Jest to jedyna metoda skutecznego „wyleczenia” alergii, wszelkie leki przeciwalergiczne będą jedynie niwelowały objawy.

Jeśli u dziecka mamy do czynienia z rumieniem zakaźnym, zwykle nie jest potrzebne żadne leczenie. Zaleca się jedynie odpoczynek, zwolnienie z zajęć szkolnych, przedszkolnych w okresie choroby, a także odpowiednie odżywianie. Choroba ustępuje samoistnie i nie powoduje groźnych powikłań.

Czytaj również: Soczewki kontaktowe dla dzieci

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
3.0

Justyna Szcześniak

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz-stażysta pracujący w jednym ze szpitali klinicznych w Łodzi. 

Komentarze i opinie (1)


Mój synek .ma krostki na podbródku i policku są to białe małe krostki robią się trochę czerwone nie wiem już co zrobić czym go smarować

Może zainteresuje cię

Wysypka na twarzy i ciele u dziecka

 

Wysypka u noworodka – skąd się bierze, czym smarować, kiedy do lekarza?

 

Problemy skórne noworodków

 

Liszaj u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Grzybica strzygąca u dzieci – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Przeziębienie przyniesione z przedszkola

 

Oparzenia u dzieci – rodzaje, stopnie, pierwsza pomoc, leczenie

 

Rumień zakaźny u dzieci – objawy, ile trwa, kiedy zaraża, czy można wychodzić na dwór?