Wypadanie zębów mlecznych – kiedy się zaczyna, w jakiej kolejności?

Wypadanie zębów mlecznych to proces rozpoczynający ich wymianę na uzębienie stałe. Jest to niezwykle ważny etap rozwojowy. W jakiej kolejności wypadają mleczaki i czy to, że dziecko traci poszczególne ząbki szybciej lub wolniej od rówieśników, powinno być powodem do niepokoju?

Kiedy dziecku zaczną wypadać mleczne zęby?

Rodzice czytając książki o rozwoju dziecka poznają kalendarz wypadania mleczaków, jednakże w praktyce można zauważyć, że u poszczególnych dzieci występują na tym tle różnice. Podobnie jest w przypadku wyrzynania się ząbków mlecznych. Pierwsze mogą pojawić się już około 5 miesiąca życia, ale także później. Zazwyczaj dzieci około 3 roku życia mają już wszystkie zęby mleczne i już po około 2 lub 3 latach zaczynają je tracić. Jak widać rozbieżność w przypadku różnych dzieci może wynosić nawet kilka miesięcy.

Dlaczego zęby mleczne wypadają? Przede wszystkim ze względu na to, że pod spodem znajdują się już zawiązki zębów stałych, które wypychają pierwsze zęby i niszczą ich korzenie. Ponadto dziecku rośnie szczęka. Z tego względu mleczne zęby zaczynają się chwiać i wypadają, by na ich miejscu mogły pojawić się już zęby, które będą teoretycznie służyć do końca życia.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

W jakiej kolejności wypadają zęby mleczne?

Proces zaczyna się około 6 roku życia. Zęby zaczynają wypadać dokładnie zgodnie z kolejnością wyrzynania się i dziecko traci je symetrycznie. Najpierw więc wypadną dolne jedynki i dwójki. W wieku około 7- 8 lat maluch straci zaś górne jedynki i dwójki. Po tym czasie przyjdzie pora na kły. Dolne mogą wypaść między 9 a 12 rokiem życia, więc widać jak spora rozbieżność może nastąpić u poszczególnych dzieci i nie ma w tym powodu do niepokoju. Po 10 roku życia zaś wypadną kły górne.

W następnej kolejności, między 9 a 12 rokiem życia wypadną też pierwsze i drugie trzonowce. Będą to ostatnie zęby mleczne. Pierwsze i drugie zęby przedtrzonowe rosną od razu stałe. Należy o tym pamiętać podczas pielęgnacji jamy ustnej, szczególnie, że te zęby mają słabą dostępność. Ósemki zaś pojawiają się już 18 roku życia, ale również nie u każdego.

Czy usuwać zęby mleczne?

Nawet zęby mleczne mogą zostać zaatakowane próchnicą. Dzieje się tak szczególnie ze względu na zaniedbania higieny i dietę bogatą w cukier. Czy w takiej sytuacji wyrwać mleczaki, skoro i tak zastąpią je za jakiś czas nowe zęby? Specjaliści zalecają, by tego nie robić, ale leczyć zęby w miarę możliwości. Dlaczego to takie ważne, by zęby mleczne pozostały na swoim miejscu do naturalnego czasu wypadnięcia?

Przede wszystkim naturalnie usytuowane zęby mleczne niejako wyznaczają miejsce wzrostu zębom stałym. Jeżeli ząb mleczny zostanie usunięty, to luka może zostać zwężona przez przesuwające się inne zęby, więc ząb stały nie będzie miał wystarczającej ilości miejsca, by wyrosnąć prosto. W sytuacji, kiedy dziecko traci przedwcześnie zęby mleczne dochodzi także do zahamowania rozrostu szczęki i żuchwy. Może się to przyczynić do powstawania krzywego zgryzu. Dlatego unika się wyrywania zębów mlecznych.

Ząb mleczny można usunąć jedynie wtedy, kiedy jest już mocno rozchwiany i zaraz ma wypaść, albo jeżeli występuje taka konieczności, na przykład jeśli wdał się stan zapalny.

Co robić, kiedy dziecku wypadnie ząb mleczny?

Odpowiada stomatolog Wojciech Fąferko, właściciel Dentim Kids i Dentim Clinic w Katowicach.

Kiedy wypadnie ząb mleczny, można zaproponować dziecku, by przepłukało usta zimną wodą lub wodą z solą. Nie jest to wprawdzie konieczne, ale ułatwi wypluwanie krwi (należy przypilnować, by dziecko jej nie połykało). Natomiast nie trzeba stosować żadnych specjalnych środków do płukania, ponieważ ślina też ma właściwości dezynfekujące i pomaga zagoić się ranie.

Kiedy tylko krwawienie ustanie, dziecko może jeść i pić. Nie trzeba wprowadzać żadnej specjalnej diety. Możemy jedynie poprosić dziecko, by starało się jeść jedną stroną, omijając lukę po zębie, co zabiegnie podrażnieniu tkanki miękkiej dziąsła. Jeśli chodzi o higienę, nic specjalnie nie trzeba zmieniać. Dziecko powinno umyć zęby tak, jak zwykle, czyli używając także nici i płynów do ust przeznaczonych dla najmłodszych. Potem tylko trzeba przypominać o dokładnym szczotkowaniu także miejsca, w którym wyżyna się stały ząb. Najlepiej szczoteczką o średniej miękkości.

Konsultacja lekarska jest konieczna, jeśli po wypadnięciu zęba mlecznego krwawienie, nawet niewielkie, wciąż się utrzymuje (powinno trwać maksymalnie kilka minut). Trzeba udać się do stomatologa także wtedy, gdy ból w zębodole lub ból szczęki nie mijają, albo wręcz nasilają się, oraz wtedy, gdy w zębodole pozostanie fragment zęba.

Wypadanie zębów mlecznych – kiedy jest powód do niepokoju?

Jak się okazuje, dziewczynki tracą mleczne zęby wcześniej niż chłopcy. Ponadto na czas wypadania może mieć także wpływ dieta oraz czynnik genetyczny. Z tego względu nie należy się martwić jeżeli występują niewielkie odchylenia do kalendarza wypadania zębów mlecznych. Jeżeli jednak proces zaczyna się znacznie wcześniej lub nie rozpoczyna się, chociaż już dawno powinien, należy udać się do lekarza. Zbyt wczesne wypadanie zębów mlecznych może oznaczać cukrzycę, łuszczycę czy chorobę dziąseł. Z kolei zbyt późne powinno skłonić rodziców do sprawdzenia, czy dziecko nie ma niedoboru witaminy D, krzywicy, celiakii, mukowiscydozy lub wady szczęki polegającej na braku zawiązków zębów stałych. Najlepiej, kiedy tylko dziecko zyska cały komplet zębów mlecznych udać się do stomatologa celem pierwszej kontroli.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Naturalne wsparcie odporności

 

Odra – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

 

5 najlepszych dań dla dzieci: rosół, pizza, spaghetti, kotlety i kulki

 

Zawroty głowy u dziecka – jakie są przyczyny i co robić, kiedy dziecku kręci się w głowie?

 

Mykobakterioza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Szczekający kaszel u dziecka (kaszel krtaniowy, tchawiczy) – jak brzmi i jakie ma przyczyny?

 

Ibum Forte dla dzieci – skład, właściwości, przeciwwskazania, dawkowanie, cena

 

Ból pleców u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie