Wymaz z gardła i wymaz z nosa u dziecka – kiedy wykonać i jak przebiega posiew z gardła i nosa?

Ocena: 3.59/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci to najczęstsze schorzenia o podłożu bakteryjnym (np. angina paciorkowcowa, inaczej ropna czy bakteryjna). W celu potwierdzenia podłoża infekcji oraz określenia wrażliwości szczepu na antybiotyki konieczny jest wymaz z gardła lub wymaz z nosa u dziecka. Badania te umożliwiają rozpoznanie bakterii i dopasowanie odpowiedniego leczenia. Często do wymazu z gardła u dziecka czy posiewu z nosa dołącza się antybiogram, co daje możliwość rozpoznania bakterii i dobór odpowiedniego leczenia (antybiotyku).

Fotolia

Bakterie w nosie i gardle u dziecka a infekcje górnych dróg oddechowych

 

Infekcje gardła i katar u dzieci zdarzają się bardzo często. Zachorowaniu sprzyja niedojrzałość układu odpornościowego, wilgotne i ciepłe środowisko jamy nosowo-gardłowej oraz przebywanie w dużych skupiskach dzieci w żłobkach, przedszkolach czy szkołach.

Infekcje bakteryjne u dzieci przenoszone mogą być drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt.

Najczęstsze bakterie w nosie u dziecka to:

 • Streptococcus pneumoniae,
 • Haemophilus influenza,
 • Moraxella catarrhallis,
 • Streptococcus pyogenes.

Powodują one bakteryjne ropne zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Pojawia się ograniczenie drożności nosa, wyciek z nosa o zróżnicowanych charakterze wydzieliny, kaszel oraz upośledzenie węchu. W przypadku zapalenia zatok u dzieci dodatkowo pojawia się ból głowy i twarzy.

Najczęstsze bakterie w gardle u dziecka to:

 • Streptococcus pyogenes,
 • Haemophilus influenza,
 • Streptococcus pneumoniae,
 • Staphylococcus aureus.

Za ponad 90 proc. przypadków bakteryjnych infekcji gardła u dzieci odpowiada paciorkowiec ropotwórczy S. pyogenes. Choroba ma nagły początek – pojawia się silny ból gardła u dziecka, gorączka i dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych, przekrwienie migdałków oraz ropa w gardle.

Angina paciorkowcowa (ropna, bakteryjna) u dzieci powinna być rozpoznana na podstawie charakterystycznych objawów i potwierdzona przez wymaz z gardła.

  

Posiew z gardła i posiew z nosa u dziecka – kiedy wykonać?

 

Wymaz z nosa i gardła u dziecka powinien być wykonany w przypadku każdego podejrzenia infekcji o podłożu bakteryjnym. Najczęściej infekcje górnych dróg oddechowych spowodowane są przez wirusy, których posiew z nosa czy gardła nie wykryje, jednak niekiedy, na podstawie samych objawów chorobowych, rozpoznanie jest utrudnione.

Wymaz z gardła i wymaz z nosa u dziecka umożliwia zatem potwierdzenie bakteryjnego podłoża infekcji oraz określenie wrażliwości bakterii na poszczególne antybiotyki. Umożliwia to wdrożenie skutecznego leczenia. Mimo że oczekiwanie na wynik posiewu może potrwać kilka dni, należy go wykonać, a w międzyczasie włączyć leczenie. Po otrzymaniu antybiogramu można ewentualnie zmienić antybiotyk.

Wskazaniem do wykonania posiewu z gardła u dziecka lub posiewu z nosa jest także nieskuteczna antybiotykoterapia, a także infekcje o nawracającym charakterze.

 

Wymaz z nosa u dziecka – przygotowanie i przebieg

 

Wymaz z nosa u dziecka może być pobrany o dowolnej porze dnia, a badanie wykonywane jest w laboratorium bądź gabinecie lekarskim. Na trzy godziny przed badaniem nie należy używać kropli do nosa, zwłaszcza zawierających antybiotyk.

Jak przebiega pobranie wymazu z nosa u dziecka? Do jamy nosowej wprowadzana jest jałowa wymazówka, którą pobierany zostaje materiał na posiew. Wymazówka jest delikatnie przesuwana w świetle przewodów nosowych. Badanie trwa kilka sekund. Może być jednak nieco nieprzyjemne dla małego pacjenta.

  

Wymaz z gardła u dziecka – jak przebiega badanie?

 

Podobnie jak w przypadku wymazu z nosa, także wymaz z gardła pobierany jest przez lekarza lub pracownika laboratorium. Przygotowanie w tym przypadku obejmuje:

 • unikanie spożywania pokarmów na trzy godziny przed badaniem; najlepiej, aby dziecko było na czczo,
 • unikanie mycia zębów w dniu badania, ponieważ pasta do zębów wykazuje właściwości antybakteryjne,
 • rezygnacja z gumy do żucia, cukierków do ssania i napojów na trzy godziny przed badaniem,
 • niestosowanie doustnych antybiotyków czy tabletek do ssania o działaniu odkażającym.

Pobranie wymazu z gardła u dziecka polega na przesuwaniu jałowej wymazówki po tylnej ścianie gardła i migdałkach.

Pobranie wymazu z gardła u dziecka może prowokować kaszel lub odruch wymiotny (dlatego warto, aby mały pacjent był na czczo). Badanie jest bezbolesne i trwa kilka sekund.

 

Wynik posiewu z nosa i gardła u dziecka oraz antybiogramu

 

Wykonanie posiewu z gardła czy nosa trwa około 7 dni. Wynik zawiera nazwę szczepu bakterii, której wzrost uzyskano po umieszczeniu pobranego wymazu na specjalnym podłożu mikrobiologicznym.

Do posiewu dołączony jest także antybiogram określający wrażliwość wyizolowanego szczepu bakterii na poszczególne antybiotyki. Wynik jest kluczowy dla zastosowania skutecznego antybiotyku i zapobiegnięcia powikłaniom infekcji.

Szybsze alternatywy dla posiewu to badanie PCR, gdy w wymazie z gardła lub nosa wykrywany jest materiał genetyczny bakterii. Badanie to jest bardzo czułe i szybkie.

Inną możliwością jest tzw. szybki test na paciorkowce u dzieci dostępny w coraz większej liczbie gabinetów lekarskich. Wykrywa on infekcje gardła spowodowane przez Streptococcus pyogenes i daje natychmiastowy wynik.

Tematy: infekcje u dzieci, antybiogram, wymaz z gardła u dziecka, wymaz z nosa u dziecka, posiew z nosa u dziecka, posiew z gardła u dziecka, angina u dziecka

Komentarze