Wszawica

Ocena: 3.1/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Podczas czesania włosów dziecka nagle zauważasz małe, poruszające się żyjątka. Nie wpadaj w panikę - to wszy, dość często spotykane wśród przedszkolaków i dzieci szkolnych. Wszy przenoszą się błyskawicznie w dużych skupiskach ludzi, stąd epidemie w przedszkolach, szkołach, i na koloniach.

Włosy dzieci najlepiej sprawdzać podczas mycia i szczotkowania
Włosy dzieci najlepiej sprawdzać podczas mycia i szczotkowania

Co to jest wesz?

Wesz głowowa osiąga wielkość 2-3 mm i żywi się krwią człowieka. Poza skórą człowieka może żyć jedynie 48 godzin. Larwy wszy, czyli gnidy są biało-brązowe, przyklejone do włosów przy ich nasadzie. Po 10 dniach wylęgają się z nich dorosłe osobniki.

 

W miejscu ugryzienia wszy powstaje swędzące zgrubienie, zaczerwienienie, czasem strupek. Pasożyty te mają kilka swoich "ulubionych" miejsc na głowie człowieka: potylica, skóra za uszami, czubek głowy i okolice grzywki. Wszy nie skaczą i nie pływają, za to mogą pełzać. Do zakażenia dochodzi poprzez pożyczanie czapki, grzebienia, szczotki od dzieci zakażonych oraz gdy dzieci śpią podczas poobiedniej drzemki, zbliżone do siebie głowami czy w trakcie zabawy.

 

Jak rozpoznać, że dziecko ma wszy?

Uporczywe drapanie się po głowie powinno skłonić cię do dokładnego sprawdzenia włosów dziecka, rozgarniając włosy - pasemko po pasemku, najlepiej przez szkło powiększające i przy dobrym świetle. Obejrzyj również skórę głowy pozostałych domowników. Gdy często myjesz maluchowi głowę, większość wszy wymywa się przy tej okazji, ale na włosach pozostają przywarte u ich nasady gnidy. Szampon ani ich nie zabija, ani ich nie usuwa.

 

Leczenie

Do leczenia wszawicy stosuje się preparaty, dostępne w aptece bez recepty. Mają one postać pianki, szamponu lub płynu.

Po zastosowaniu odpowiedniego specyfiku dorosłe osobniki powinny zginąć, gnidy natomiast będą martwe, ale nadal zostaną na włosach. Trzeba je wyczesywać bardzo gęstym, specjalnym grzebieniem (tzw. nit comb), zwykle dołączonym do kupionego w aptece specyfiku. Codzienne wyczesywanie i sprawdzanie włosów bywa uciążliwe, dlatego niekiedy pomocne bywa skrócenie włosów. Czasem leczenie trzeba powtórzyć po 7-8 dniach, by mieć pewność, że nieproszeni towarzysze głowy twego dziecka na pewno opuścili swoje lokum.

 

Dalsza profilaktyka

Wszy nie gnieżdżą się w meblach czy na zwierzętach domowych, mimo to pościel, ręczniki i ubrania dziecka wypierz i uprasuj. Wyrzuć używane dotychczas grzebienie i szczotki, kup w ich miejsce nowe. Warto także dokładnie posprzątać mieszkanie, a nawet fotele w samochodzie.

Po kuracji codziennie rób przegląd włosów przez około 10 dni. Jeśli zauważysz gnidy umiejscowione kilka centymetrów od skóry głowy, to znaczy, że są starymi gnidami, więc prawdopodobnie martwymi. Lecz jeżeli znajdziesz gnidy tuż przy nasadzie włosów, oznacza to, że nastąpił nawrót choroby. Wtedy terapię należy przeprowadzić jeszcze raz.

Porozmawiaj z dzieckiem, by nie pożyczało nikomu i od nikogo czapki, szalika, grzebienia czy szczotki. Powiadom też wychowawców swojej pociechy i rodziców dzieci, z którymi twoje dziecko się przyjaźni. W ten sposób unikniecie ponownego zarażenia.

 

Tematy: wszawica

Komentarze