Upławy u dziewczynki – przyczyny upławów u małych dzieci

Ocena: 2.57/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Upławy, czyli nadmierna produkcja wydzieliny z pochwy u dziewczynek, jest najczęściej objawem infekcji intymnej. U dzieci często jest to wynik nieprawidłowej higieny bądź wcześnie przeniesionej choroby przenoszonej drogą płciową. Wydzielona z dróg rodnych u niemowlaka jest zwykle fizjologiczna i nie powinna budzić niepokoju.

Fotolia

Upławy – nieprawidłowa wydzielina z pochwy 

 

Obecność prawidłowej wydzieliny z dróg rodnych nie jest objawem niepokojącym, jest ona wręcz pożądana. Produkowany śluz wraz z obniżonym pH pochwy i mikroflorą miejsc intymnych stanowi ochronę przed zakażeniami. Podobnie jak w układzie pokarmowym, w dolnych narządach płciowych bytują „dobre bakterie”, których rolą jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych drobnoustrojów. Na produkcję śluzu szyjkowego wpływają hormony.

Z prawidłową wydzieliną z pochwy często mylone są upławy. U dziecka mogą one pojawić się podobnie jak u kobiet dorosłych. Jako upławy należy rozumieć wydzielinę pochwową nieprawidłową pod względem jakości i ilości. Zwykle jest to oznaka infekcji, która toczy się w drogach rodnych.

  

Upławy u dziecka – przyczyny 

 

Wydzielina z dróg rodnych u dziecka może być fizjologiczna. Często po porodzie pojawia się białawy, ciągnący się śluz z pochwy u niemowlaka. Jest to spowodowane wpływem estrogenów matki. Tak jak podczas cyklu menstruacyjnego u dorosłej kobiety, tak i u dziecka pod wpływem hormonów błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać. Zdarza się, że wydzielina podbarwiona jest krwią. Stan ten nie powinien wzbudzać niepokoju, pojawia się u większości małych dziewczynek i mija samoistnie. 

Większości osób słowo upławy kojarzy się z infekcją intymną, często przenoszoną drogą płciową – dotyczy dziewcząt, które rozpoczęły współżycie seksualne. Upławy u dziewczynki są objawem prawie każdego rodzaju infekcji, od bakteryjnej po grzybiczą. Niemniej wystąpienie upławów nie jest jedynym objawem zakażenia. Poza plamami na bieliźnie, pojawiają się również pieczenie, zaczerwienienie pochwy, świąd w okolicy intymnej. Może dojść do powiększenia warg sromowych.

Infekcja intymna u dziecka może mieć związek nieprawidłową pielęgnacją bądź niewłaściwym korzystaniem z publicznych toalet. Również podczas antybiotykoterapii zmienia się flora pochwy, dlatego u dziewczynek często występują upławy po antybiotyku.

  

Upławy u dziewczynki – białe, żółte, zielone

 

Upławy u małych dziewczynek mogą mieć różny kolor i konsystencję, zależnie od patogenu odpowiedzialnego za zakażenie.

Żółte, czasem żółto-zielone upławy u dziewczynki, szczególnie jeśli dodatkowo są obfite, wodniste i pieniste, wskazują na zapalenie pochwy spowodowane rzęsistkiem pochwowym (Trichomonas vagilnalis). Wydzielina często ma mdły zapach. W okresie infekcji odczuwalne są silne dolegliwości bólowe, spowodowane obrzękiem warg sromowych i pochwy. Rzęsistkowicę leczy się antybiotykiem – metronidazolem podawanym doustnie.

Grzybica pochwy u dziecka objawia się białymi, serowatymi upławami oraz świądem i bólem w okolicy pochwy i sromu. Ponadto dzieci z grzybicą narządów płciowych odczuwają ból podczas oddawania moczu. Grzybicze zakażenie sromu często towarzyszy zakażeniu pochwy tym samym czynnikiem etiologicznym. Obserwuje się biały nalot na wargach sromowych u dziewczynki. Najczęściej spowodowane jest to grzybem Candida albicans, który swobodnie rozwija się u osoby z osłabionym układem odpornościowym. Niekiedy jest to związane ze stosowaną antybiotykoterapią. Grzybicze zakażenie leczy się środkami stosowanymi miejscowo, takimi jak: kremy czy globulki dopochwowe. Wspomagająco stosuje się kapsułki z pałeczką kwasu mlekowego.

Zielone upławy u dziewczynek mogą być objawem zapalenia szyjki macicy. Wydzielina z pochwy jest śluzowo-ropna. Najczęstszymi patogenami powodującymi zapalenie szyjki są: Chlamydia trachomatis i Neisserria gonorrhoeae. Leczenie polega na zastosowaniu kilku antybiotyków jednocześnie.

 

Co jeszcze oznaczają upławy u małej dziewczynki?

 

Dzieci są ciekawe świata. Ciekawość ta dotyczy także własnego ciała. Czasem pojawiające się upławy z dróg rodnych mogą świadczyć o obecności ciała obcego w pochwie. Jeśli dojdzie do zakażenia, mogą przybierać formę zielonkawej lub krwistej wydzieliny z pochwy, jeżeli dojdzie do uszkodzenia śluzówki. 

Brązowe bądź krwiste upławy nie zawsze wskazują na zapalenie pochwy. Czasem przed wystąpieniem pierwszej w życiu miesiączki (menarche) pojawiają się brązowa bądź lekko krwista wydzielina z pochwy. Oznacza to, że układ rozrodczy jest już prawie gotowy do wystąpienia pierwszego krwawienia miesięcznego.

Krwiście zabarwiona wydzielina z pochwy u nastolatki może być oznaką ciąży i świadczyć o implantacji zarodka. Jest to tzw. plamienie implantacyjne.  

Niestety, oprócz wymienionych przyczyn upławy z krwią bywają spowodowane nadżerką szyjki macicy bądź chorobą nowotworową. Każde wystąpienie nieprawidłowej wydzieliny, nieprzyjemnego zapachu z pochwy u dziewczynki należy skonsultować z lekarzem, gdyż przyczyny mogą być dość poważne.

 

Jak zapobiegać upławom z pochwy u dziewczynek? 

 

Najważniejszym sposobem zapobiegania infekcjom intymnym u dziewczynek jest prawidłowa higiena. Pochwa u dziecka, szczególnie u niemowlęcia, jest narażona na infekcje bardziej niż ma to miejsce w przypadku osoby dorosłej. Związane jest to z brakiem owłosienia łonowego i niewykształconymi mechanizmami ochronnymi w postaci poduszeczek tłuszczowych warg sromowych. Nie bez znaczenia jest oczywiście budowa anatomiczna narządów rodnych, a także sąsiedztwo układu moczowego i odbytu. Dlatego niezwykle ważne jest częste zmienianie pieluszki wraz z odpowiednim myciem okolicy pochwy, najlepiej po każdym oddaniu moczu i stolca.

Należy pamiętać, aby skórę w partiach intymnych czyścić we właściwym kierunku, zawsze od wzgórka łonowego do odbytu. Starsze dziewczynki należy odpowiednio edukować, aby nie siadały na deskach w publicznych toaletach.

Dziewczęta przed okresem dojrzewania mają wyższe pH pochwy, często obojętne bądź zasadowe, dlatego stosowanie płynów do higieny intymnej przeznaczonych dla dorosłych mija się z celem. Warto sięgnąć po delikatne kosmetyki przeznaczone dla dzieci, które nie będą działały drażniąco. Tradycyjne preparaty do higieny intymnej można stosować już od wystąpienia pierwszej miesiączki. Codzienna toaleta, podczas menstruacji dwukrotnie w ciągu dnia, jest wystarczającą profilaktyką zakażeń grzybiczych czy bakteryjnych.

Jeżeli jednak działania profilaktyczne okażą się niewystarczające i zauważymy, że córka ma upławy, niezależnie od tego czy jest to dziewczynka 3-, 5- czy 13-letnia, należy zgłosić się do pediatry/ginekologa, aby wdrożyć jak najszybciej odpowiednie leczenie. 

 

Bibliografia:

  1. Bręborowicz, G., „Położnictwo i ginekologia. Repetytorium”, Warszawa, PZWL, 2010, ISBN: 978-83-200-3678-7
  2. Jabłońska, S., „Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową”, Warszawa, PZWL, 2010, ISBN: 978-83-200-4154-5
  3. https://podyplomie.pl/ginekologia/17011,czeste-choroby-sromu-u-dziewczat
  4. https://mamaginekolog.pl/higiena-intymna-kobiet-urodzenia-doroslosci/
Tematy: upławy u dziewczynki, upławu u małej dziewczynki, upławy u dziecka, bank nasienia, upławy u dziewczynki 3 letniej

Komentarze