Typy alergii

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Reakcje alergiczne mogą objawiać się na różne sposoby. Co powoduje alergie i jakie są typy alergii?

Alergie dzielą się na kilka typów
Alergie dzielą się na kilka typów

Alergia to nadmierna reakcja organizmu, jego układu odpornościowego na jakąś substancję, czyli alergen, występujący w otoczeniu. Normalny odzew ze strony układu immunologicznego, który ma bronić ciało przed obcymi substancjami, w przypadku alergii jest przesadnie silny. Ta reakcja powoduje u człowieka objawy chorobowe. Jeżeli organizm po zetknięciu z jakąś substancją reaguje na nią uczuleniem, to przy następnym kontakcie z danym czynnikiem będzie reagował podobnie. Objawy mogą występować ze strony różnych narządów, np. z nosa, oczu, skóry, żołądka, oskrzeli i jelit.

 

Jakie są rodzaje alergii?

  • Alergie pokarmowe - tego typu alergie często występują u niemowląt, ale zdarzają się też u starszych dzieci, u przedszkolaków. Najczęściej obserwuje się uczulenie na jaja kurze, ryby, mleko krowie i jego przetwory, gluten, orzechy, pomidory, kakao, cytrusy, barwniki spożywcze czy dodatki do żywności jak aspartam oraz glutaminian sodowy. Ich spożycie powoduje wysypkę, biegunki, duszności, katar sienny, zapalenie oskrzeli, drażliwość, marudzenie.
  • Alergie wziewne nasilają się w czasie pylenia kwiatów, drzew, traw i ziół. Pyłki mogą powodować różne dolegliwości, np. katar sienny, zapalenie spojówek, ataki astmy. Powszechne jest też uczulenie na kurz i zawarte w nim roztocza, które występują w łóżkach, materacach, pościeli, wyściełanych meblach. Substancją alergizującą są wydaliny roztoczy. Dzieci często reagują alergicznie na sierść, ślinę, łupież czy mocz zwierząt oraz suchą karmę dla rybek. Kontakt z tymi alergenami skutkuje alergicznym katarem, zapaleniem spojówek czy astmą. Podobnie jest z zarodnikami grzybów, które znajdują się na liściach, w szczątkach roślin czy na ścianach wilgotnych mieszkaniach, oraz z pleśniami, znajdującymi się w łazienkach.
  • Alergie dotykowe (kontaktowe) to uczulenia na niektóre metale, przede wszystkim nikiel, na kosmetyki, detergenty, chemikalia, używane w domach czy podczas remontu (lakiery, farby).

 

Co powoduje alergie?

Jako jedną z przyczyn pojawiania się alergii naukowcy podają zanieczyszczenie środowiska idodawanie polepszaczy i konserwantów do żywności. Uczulenia występują dużo częściej u dzieci, jeśli przynajmniej jedno z rodziców cierpi na tego typu schorzenie. Prawdopodobieństwo zachorowania wynosi wtedy 20-40 %. Gdy dwoje rodziców jest alergikami, ryzyko pojawienia się uczulenia u dziecka jest dwukrotnie wyższe. Symptomy alergii mogą być u każdego z członków rodziny inne - u jednego wystąpi katar sienny , drugi zachoruje na astmę. Inne przyczyny to stres podczas narodzin i przedwczesny kontakt z alergenami oraz dbałość o higienę i czystość otoczenia czy stosowanie antybiotyków.

Mydło w listkach - rozwiązanie dla alergików

 

Tematy: alergia

Komentarze