Szkarlatyna u dziecka – objawy i leczenie płonicy

Ocena: 4.83/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Objawy szkarlatyny u dziecka są podobne, jak w przypadku płonicy u dorosłych. W przebiegu tej ostrej choroby zakaźnej pojawia się zapalenie gardła wysoka gorączka i charakterystyczna wysypka. Jak wygląda szkarlatyna? Na skórze pach, pachwin i brzucha pojawiają się różowo-czerwone drobne plamki, nieco wypukłe nad powierzchnię skóry. W okolicy stawów i fałdów skórnych obserwujemy podłużne, zaróżowione wypryski. Ponadto dziecko chore na szkarlatynę ma czerwone policzki i blady obszar skóry między ustami a nosem. Leczenie płonicy wymaga wdrożenia antybiotyku. Choroba jest zaraźliwa.

Fotolia

 

Przyczyny szkarlatyny – skąd bierze się płonica? 

 

Przyczyną szkarlatyny, określanej także jako płonica, jest zakażenie bakteriami paciorkowca, zdolnymi do produkcji toksyny erytrogennej. Jej nazwa wywodzi się od koloru szkarłatnego, czyli odcienia czerwieni, który uzyskuje skóra policzków chorego dziecka. Szkarlatyna dotyka najczęściej dzieci w wieku od 5 do 15 lat, choć może wystąpić też u młodszych maluchów. Zakażenie płonicą następuje drogą kropelkową (kaszel, kichanie) lub przez zanieczyszczenie wydzieliną z dróg oddechowych zranionej skóry u dziecka (rozwija się wtedy płonica przyranna).

Choroba ujawnia się po 2–7 dniach od zakażenia i nieleczona ustępuje po kolejnych 7 dniach. Nie poleca się jednak takiego wyczekiwania z uwagi na uciążliwe dla dziecka objawy. Szkarlatyna wiąże się także z ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań.

Na szkarlatynę można zachorować 3 razy w życiu, więc mimo przechorowania jej przez dziecko należy zachować czujność.

 

Szkarlatyna u dziecka – objawy – jak wygląda szkarlatyna? 

 

Objawy szkarlatyny u dziecka pojawiają się nagle i są niespecyficzne, podobne do symptomów innych chorób zakaźnych. Na początku maluch zgłasza złe samopoczucie, bóle głowy, brzucha i może wymiotować. Jednocześnie obserwujemy gorączkę u dziecka (39–40 stopni Celsjusza), której często towarzyszą dreszcze. Razem ze wzrostem temperatury lub zaraz po nim maluch zgłasza ból migdałków, a my zauważamy czerwone plamy na ciele dziecka. Zarumieniają się też jego policzki z pozostawieniem bladej skóry między górną wargą a nosem (tzw. trójkąt Fiłatowa).

Jeżeli w tym momencie zajrzymy dziecku do buzi, zauważymy najprawdopodobniej powiększone migdałki, zaczerwienione gardło i biały nalot na języku (tzw. język obłożony). Z czasem trwania choroby na brzegach języka pojawia się czerwona obwódka, która poszerza się, aż w końcu język jest całkowicie czerwony. Malinowy język to charakterystyczny objaw płonicy.

Czerwone plamy na ciele ujawniają się zwykle jednocześnie z zapaleniem gardła, choć mogą wystąpić do 3 dni od początku choroby. Zauważamy wysypkę u dziecka, w postaci drobnych plamek, od bladoróżowych po czerwone i nieco uniesione nad powierzchnię skóry. Największe ich zagęszczenie występuje w tych rejonach ciała, w których jest najwyższa temperatura, czyli w pachach i pachwinach, na brzuchu itp. W miejscach gdzie skóra naturalnie załamuje się (w fałdach skórnych, w okolicy stawów) można zauważyć podłużne wypryski zwane liniami Pastii.

Po kilku dniach choroby skóra dziecka staje się sucha i szorstka, a podczas kolejnych tygodni zauważamy jej złuszczanie.

  

Szkarlatyna – leczenie – jakie leki i domowe sposoby? 

 

Kiedy dziecko ma szkarlatynę, należy jak najszybciej udać się do lekarza i zastosować do jego wskazówek. Leczenie szkarlatyny opiera się na prawidłowo dobranym antybiotyku i leczeniu objawowym. Jak powinno wyglądać?

  • Dziecku podaje się antybiotyk – penicylinę lub amoksycylinę, a u dzieci uczulonych na penicyliny np. erytromycynę. Lekarz może zdecydować o konieczności podawania leku dożylnie i z tego powodu zalecić hospitalizację. Podczas antybiotykoterapii należy pamiętać o probiotyku.
  • Objawy szkarlatyny pomogą złagodzić leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, mające też często działanie przeciwzapalne.
  • Należy pamiętać o ryzyku odwodnienia podczas choroby. Dziecko z gorączką szybciej traci wodę (parowanie), a z powodu zmniejszenia apetytu, nudności i bólu gardła może niechętnie pić. Nawet jeżeli nie jesteśmy w stanie wmusić w nie jedzenia, dopilnujmy, by wypijało wodę, którą możemy wzbogacić o elektrolity (saszetki dostępne w aptekach), łyżeczkę cukru, kilka łyżek soku. Jeżeli jednak zauważalne są objawy odwodnienia, pilnie skontaktujmy się z lekarzem.
  • Skóra dziecka podczas szkarlatyny wymaga delikatnej pielęgnacji np. płynami dla alergików. Po ustąpieniu wysypki, kiedy skóra stanie się sucha, można ją nawilżać oliwką dla niemowląt lub kremem hipoalergicznym.
Tematy: szkarlatyna u dziecka, płonica u dziecka, objawy szkarlatyny u dziecka, leczenie szkarlatyny, jak wygląda szkarlatyna, wysypka u dziecka

Komentarze