Stulejka – duży problem (nie tylko) małych chłopców

Ocena: 3.89/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Może być przyczyną wielu kłopotów, więc nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Tym bardziej, że leczenie jest bardzo proste.

U dzieci, które skończyły już 3. rok życia, leczenie stulejki jest konieczne. Fot. Shutterstock.com
U dzieci, które skończyły już 3. rok życia, leczenie stulejki jest konieczne.

 

Na początek mała powtórka. Na końcu prącia znajduje się żołądź (główka), która pokryta jest fałdem skóry - napletkiem. W przypadku prawidłowo zbudowanego penisa napletek zarówno w spoczynku, jak i podczas wzwodu penisa, powinien swobodnie i bez bólu odprowadzać się z żołędzi do wgłębienia między żołędzią a trzonem prącia. Jeśli tak się nie dzieje, tzn. nie można odprowadzić napletka, bo jest on przyklejony wewnętrzną częścią do żołędzi i na tyle wąski, że całkowicie pokrywa żołądź, możemy mówić o stulejce. Wyjaśniamy kiedy i jak trzeba ją leczyć.

Stulejka u najmłodszych dzieci

Stulejkę, którą obserwujemy u dzieci do 2-3 roku życia, uznaje się zwykle za stan fizjologiczny (nazywa się ją nawet "stulejką pozorną"). W tym wieku częste jest bowiem ścisłe sklejenie żołędzi z wewnętrzną stroną napletka. Dodatkowo sam napletek jest wtedy dość długi, a jego ujście jest wąskie i mało elastyczne, więc nie można go odciągać. Zresztą lepiej takich prób nawet nie podejmować  (na nie przyjdzie czas dopiero po 2. urodzinach dziecka). Nie dość, że wywołają u małego chłopca ból, to mogą spowodować pęknięcia i - w efekcie - bliznowacenie napletka, które może skutkować jego zwężeniem i wręcz spowodować problemy z jego odciąganiem w przyszłości. Prawdopodobnie jeszcze w pierwszym roku życia dziecka sam zacznie się odklejać i robić na tyle elastyczny, że u niektórych rocznych chłopców można będzie go delikatnie odciągnąć. Ale w zdecydowanej większości przypadków napletek odsłoni żołądź dopiero w okolicach trzecich urodzin. Co więc robić? Uzbrój się w cierpliwość i uważnie obserwuj zmiany. Chyba, że pediatra stwierdzi, że napletek jest tak wąski, że nie widać cewki moczowej - wtedy może zalecić delikatne masowanie skóry na czubku penisa, by nabrała elastyczności.

Leczenie stulejki u dzieci w tym wieku jest rozważane tylko w wyjątkowych sytuacjach np. kiedy dochodzi do zakażeń układu moczowego których przyczyną mogą być problem z zachowaniem higieny przy zbyt wąskim napletku. U małych dzieci takie zakażenia mogą być bowiem groźne, bo stosunkowo szybko obejmują cały układ moczowy.

Pediatra wyjaśnia, jak rozpoznać zakażenie dróg moczowych u niemowlaka.


Zabieg w trybie pilnym wykonuje się gdy np. stulejka utrudnia oddawanie moczu. Interwencji lekarza wymagają również tzw. balonowe rozdęcia napletka w czasie oddawania moczu, bo one właśnie mogą doprowadzić nawet do całkowitego zatrzymania moczu. Konsultacji - sącząca się wydzielina z członka lub jego zaczerwienienie.

Stulejka u przedszkolaków

Jeśli w trzecim roku życia dziecka, napletek nadal nie daje się odprowadzić, warto skonsultować się z pediatrą albo chirurgiem dziecięcym. Zresztą pediatra powinien sam zauważyć stulejkę podczas jednej z rutynowych kontroli. Jeśli jednak tak się nie stało, a ty dostrzegasz problem z odciąganiem napletka, koniecznie idź z synem do lekarza. Stulejki lepiej bowiem nie bagatelizować.

Czytaj dalej na drugiej stronie: Stulejka - duży problem małych chłopców

Tematy: stulejka, zakażenie dróg moczowych, napletek, stulejka u niemowląt, Obrzezanie

Komentarze