Sprawdź, czy dziecko ma płaskostopie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dowiedź się jak zbadać stopy dziecka.

Możesz sama sprawdzić, czy dziecko ma płaskostopie!
Możesz sama sprawdzić, czy dziecko ma płaskostopie!

XXI wiek oferuje nam wiele udogodnień. Dzięki nim nasze życie jest wygodniejsze, ale czy zdrowsze? Dzieci zamiast wędrować do szkoły piechotą są podwożone samochodami, zamiast popołudniami grać w piłkę, biegać i jeździć na rowerze, wolą gry komputerowe. Dźwigają okropnie ciężkie plecaki. W dodatku rodzice często proszą lekarzy o zwolnienie dziecka z w-fu. Nic dziwnego, że płaskostopie jest znacznie częstsze niż u dzieci 20-30 lat temu. Jak je wykryć?

 

Badanie stóp krok po kroku

  • Możesz użyć do tego posadzki w łazience, farby do malowania buzi, a latem mokrego piasku.
  • Poproś dziecko o zdjęcie skarpet lub rajstop. Musi być boso.
  • Jeśli przeprowadzasz test w łazience, zanurz stopy dziecka w wodzie i od razu poproś o stanięcie na terakocie. Wybrałaś test z farbkami? Powiedz malcowi, aby usiadł i posmaruj podeszwy jego stóp farbą. Następnie poproś, aby odcisnął stopy na kartce. W wersji z piaskiem, od razu zachęć dziecko do stanięcia na piasku.
  • Jeśli odbicie stopy ma od strony wewnętrznej wklęśnięcie, kształtem przypomina rogalik z szerszym przodem (okolice palców) i tyłem (pięta), nie ma powodu do niepokoju.
  • Odbicie całej stopy przypominające kształtem cyfrę "0" lub nadmierne wklęśnięcie od wewnętrznej strony stopy (środek "rogalika" powstałego ze śladu stopy jest bardzo wąski) powinny skłonić cię do wizyty z dzieckiem u lekarza.

 

Ważne!

Do około 4. roku życia płaskostopie jest naturalne. W miejscu wklęśnięcia wewnętrznej strony stopy małe dzieci mają poduszkę tłuszczową, która zanika dopiero we wczesnym wieku przedszkolnym.

Komentarze