Soczewki kontaktowe dla dzieci – rodzaje, bezpieczeństwo

Powszechny dostęp do nowoczesnych i bezpiecznych dla oczu soczewek kontaktowych sprawił, że korekcja wad wzroku stała się dużo przyjemniejsza. Brak przymusu noszenia zmieniających wygląd okularów oraz swoboda uprawiania aktywności fizycznej w soczewkach okazały się zbawienne dla pełnych kompleksów nastolatków oraz dorosłych. Nie tylko jednak dla nich wygląd i wygoda są istotne. Soczewki chcą też nosić dzieci. Pojawia się zatem pytanie – od jakiego wieku możliwe jest bezpieczne noszenie szkieł kontaktowych?

Soczewki kontaktowe dla dzieci— od jakiego wieku można je nosić?

Wiele osób zastanawia się, w jakim wieku można zacząć nosić szkła kontaktowe bez obawy o zakłócenie prawidłowego rozwoju układu wzrokowego. Okazuje się, że rogówka oka osiąga swój pełny kształt i rozmiar już w 2. roku życia! Jednakże, w uzasadnionych medycznie przypadkach, soczewki są zakładane bez szkody dla oczu już nawet noworodkom.

Duża możliwość modyfikacji parametrów soczewek sprawia, że są one w stanie korygować aż 99,9% wad wzroku. Przy wyznaczaniu dolnej granicy wieku, w którym dziecko może samodzielnie obsługiwać soczewki, bierze się pod uwagę m.in. stopień jego radzenia sobie z codziennymi obowiązkami. Okazuje się, że 7-8-letnie dzieci potrafią bardzo odpowiedzialnie o nie dbać. Duża motywacja sprawia, że często przestrzegają one zasad pielęgnacji bardziej restrykcyjnie niż niektórzy dorośli.

Jakie są rodzaje dostępnych na rynku szkieł kontaktowych dla dzieci?

Wybór soczewek jest obecnie ogromny – dostępne są coraz bardziej nowoczesne i bezpieczne dla oczu materiały, z których produkuje się szkła kontaktowe. Lekarz okulista ma za zadanie sprawdzić, czy dziecko poradzi sobie z przestrzeganiem zasad pielęgnacji szkieł kontaktowych i zastosować właściwą w danym przypadku metodę korekcji wzroku dziecka. Jeśli okulista pozytywnie rozpatrzy przypadek danego małego pacjenta, pozostaje odpowiedni dobór soczewek kontaktowych.

Ze względu na materiał wykonania, wyodrębnia się:

  • soczewki twarde, dedykowane dla osób ze skomplikowanymi wadami wzroku. Wymagają one precyzyjnego dopasowania, ze względu na swoją dużą sztywność;
  • soczewki miękkie, które mogą być wykonane z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego. Charakteryzują się one dużą elastycznością i komfortem noszenia. Przepuszczają duże ilości tlenu, co sprawia, że oczy są dotlenione i odpowiednio nawilżone podczas ich noszenia. To najczęściej stosowany typ soczewek kontaktowych u dzieci.

Zobacz też: Czy w ciąży można nosić szkła kontaktowe?

W zależności od preferowanego trybu noszenia, można nabyć następujące rodzaje soczewek kontaktowych:

  • soczewki jednodniowe,
  • soczewki dwutygodniowe,
  • soczewki miesięczne,
  • soczewki kwartalne,
  • soczewki roczne, inaczej konwencjonalne.

Ceny soczewek kontaktowych różnią się w zależności od rodzaju szkieł, materiału wykonania, częstotliwości ich zmiany, parametrów oraz producenta.

Korzyści z noszenia szkieł kontaktowych przez dzieci

Soczewki kontaktowe dla dzieci okazują się korzystnym rozwiązaniem licznych problemów, z którymi muszą mierzyć się użytkownicy okularów.

  1. Świetnie sprawdzą się one u wszystkich osób aktywnych ruchowo. Podczas uprawiania sportu czy zabawy okulary zsuwają się z nosa i po prostu przeszkadzają, a dobrze dobranych i właściwie założonych soczewek wcale się nie czuje.
  2. Stosowanie soczewek kontaktowych przez dzieci jest dla nich także bezpieczniejsze, w porównaniu z okularami, które mogą się stłuc. Ponadto przy okularach zauważa się tendencję do zerkania spod oprawek, która znacząco utrudnia leczenie wad wzroku, w tym zeza.
  3. Soczewki kontaktowe dla dzieci pozwalają im poddać się leczeniu okulistycznemu bez obaw o wpływ na zmianę wyglądu. Soczewki pozwalają na korekcję wzroku bez negatywnego wpływu na poczucie własnej wartości. Ta kwestia jest niezwykle istotna dla najmłodszej populacji, która z tego powodu naumyślnie gubi okulary, a także nastolatków i dorosłych.
  4. Szkła kontaktowe pozwalają osiągnąć większe pole widzenia niż okulary korekcyjne, a obraz jest w nich bardziej naturalny.
  5. Chodzenie w soczewkach kontaktowych jest wygodne, a lepsze widzenie znacząco poprawia komfort życia. Podczas przeprowadzonych w USA badań w grupie dzieci w wieku 8-12 lat na 11 analizowanych kategorii, dotyczących pozytywnych odczuć dzieci w związku z noszeniem soczewek lub okularów, soczewki zwyciężyły aż w 10.

Sprawdź też: Dlaczego kolor oczu u noworodków się zmienia?

Noszenie soczewek kontaktowych przez dzieci – czy to bezpieczne?

Jeśli soczewki kontaktowe są odpowiednio dobrane i pielęgnowane, nie ma powodów do niepokoju. Czy są jednak dzieci, które nie powinny nosić soczewek kontaktowych? Powikłania zdarzają się rzadko. Należą do nich: nacieki i mikrobowe zapalenie rogówki, którego nieliczne przypadki stwierdzono dopiero w grupie wiekowej 13-17 lat. Co więcej, powyższe powikłania zdarzają się częściej u dorosłych niż u dzieci.

Warunki noszenia szkieł kontaktowych

Podstawowym warunkiem noszenia soczewek kontaktowych przez dzieci jest przestrzeganie zaleceń dotyczących ich użytkowania. To oznacza, że muszą być one wystarczająco odpowiedzialne i świadome zagrożeń, wynikających z niewłaściwego obchodzenia się z soczewkami.

Sprawdź też: Pierwsze okulary dla dziecka – jak wybrać?

Soczewki kontaktowe – zasady pielęgnacji

Pielęgnacja soczewek kontaktowych to kwestia fundamentalna. W przypadku soczewek jednodniowych wystarczy dokładnie umyć ręce przed założeniem i zdjęciem soczewek, a następnie je wyrzucić.

Przy soczewkach długoterminowych zachodzi konieczność przechowywania ich w specjalnym pojemniczku z antybakteryjnymi jonami srebra, wypełnionym odpowiednim płynem do płukania i czyszczenia danego typu soczewek. Płyn ten należy każdorazowo wymieniać.

Przeczytaj również: Hejt – jak pomóc dziecku?

W jaki sposób zdejmować soczewki kontaktowe?

Właściwy sposób zdejmowania szkieł kontaktowych jest niezwykle ważny. W końcu wszelkie manewry przy oczach powinny być wykonywane ze szczególną ostrożnością, przy zachowaniu nieskazitelnej higieny.

Przy zdejmowaniu soczewek trzeba pamiętać o:

  • dokładnym umyciu rąk bezpośrednio przed podjęciem się czynności zdejmowania soczewek;
  • utrzymywaniu krótkich paznokci, aby przypadkowo nie podrażnić nimi oka i nie uszkodzić soczewki.

Sama czynność wyjmowania soczewek polega na popatrzeniu w górę, zsunięciu soczewki na białą część oka, a następnie chwyceniu jej delikatnie palcem wskazującym i kciukiem oraz jej wyjęciu.

Bibliografia

 
  1. Kropacz-Sobkowiak, „Kontaktologia pediatryczna w publikacjach naukowych. Przegląd prac naukowych z ostatnich lat na temat stosowania soczewek kontaktowych u dzieci”, Ophthatherapy Vol. 4/ Nr 4(16)/2017, Medical Education 2017, s. 243-245
  2. Wojciechowska, „Miękkie soczewki kontaktowe u dzieci – kontrowersje”, Ophthatherapy Vol. 2/Nr 1(5) 2015, Medical Education 2015, s. 77-81
  3. https://blog.ultrabenefit.pl/czy-dziecko-moze-nosic-soczewki/
  4. https://mojepierwszesoczewki.pl/soczewki-dla-dzieci/
  5. https://coopervision.pl/o-soczewkach-kontaktowych/soczewki-kontaktowe-dla-dzieci-odpowiedni-wiek-aby-zaczac-nosic-soczewki
  6. https://www.soczewkowo.pl/blog/typy-soczewek-kontaktowych
Opublikowano: ; aktualizacja: 02.02.2024

Oceń:
5.0

Anna Gilewska

Anna Gilewska

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog (temat pracy dyplomowej: „Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem pospolitym w gabinecie kosmetologa oparta o wybrane metody aparaturowe”) i magister administracji na specjalizacji zarządzania ochroną zdrowia (temat pracy magisterskiej: „Prawne i organizacyjne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetycznych”). Propagatorka zdrowego trybu życia oraz kosmetyków naturalnych. Poszerza swoją wiedzę na kongresach i targach branżowych. Interesuje się psychologią i medycyną komplementarną.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ból nóg u dziecka – z jakich przyczyn dziecko skarży się na bolące nogi?

 

Mindfulness dla dzieci – ćwiczenia z techniki uważności

 

Grypa żołądkowa?

 

Próchnica zębów mlecznych – przyczyny, leczenie. Jak dbać o zęby mleczne?

 

Lek na biegunkę dla dzieci – jakie będą działały dobrze i najszybciej?

 

Progeria – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

 

Guz Wilmsa u dzieci – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

 

Ketony w moczu u dziecka – co oznaczają ciała ketonowe w moczu dziecka?