Różyczka u dziecka – objawy i leczenie, powikłania choroby

Jedną z zakaźnych chorób wieku dziecięcego, przenoszonych drogą kropelkową, jest różyczka. Objawy różyczki to uogólniona, bladoróżowa wysypka na skórze u dziecka oraz powiększenie i ból węzłów chłonnych. Co robić w przypadku wystąpienia objawów różyczki? Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu symptomów. Choroba może być przyczyną wielu powikłań w postaci zapalenia stawów czy zapalenia mózgu. Podstawowym sposobem zapobiegania różyczce jest szczepienie ochronne. Zakażenie wirusem różyczki jest szczególnie niebezpieczne w ciąży, gdyż może prowadzić do rozwoju ciężkich wad wrodzonych płodu, a nawet poronienia.

Różyczka – choroba zakaźna wieku dziecięcego

Różyczka to ostra choroba zakaźna wieku dziecięcego, przebiegająca z uogólnioną wysypką i powiększeniem węzłów chłonnych. Jej przyczyną jest zarażenie przez wirusa różyczki. Obecnie częstość występowania różyczki zmniejszyła się znacznie w wyniku wprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych.

Różyczka u dzieci występuje przede wszystkim w okresie zimowo-wiosennym. Jakie są przyczyny różyczki jak można się zarazić tą zakaźną chorobą wirusową? Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (w czasie kaszlu, kichania czy mówienia chorej osoby) oraz w wyniku kontaktu z wydzieliną jamy nosowej lub gardła, krwią, moczem czy kałem (rzadziej) chorego zawierającą wirus różyczki. Wirusem różyczki najczęściej zarażają się dzieci między 5. a 15. rokiem życia.

U kobiet ciężarnych do zakażenia płodu może dojść przez łożysko, zdarza się, że prowadzi to do rozwoju ciężkich wad wrodzonych lub nawet poronienia. Na różyczkę chorują przede wszystkim osoby nieszczepione – dzieci i dorośli, a zarazić może się zarówno dziecko od dorosłego, jak i dorosły od dziecka. Chory jest zakaźny dla osób z otoczenia około 7 dni przed pojawieniem się wysypki i 5 dni po jej wystąpieniu.

Różyczka u dziecka – pierwsze objawy różyczki u dzieci i przebieg

Bardzo często objawy różyczki u dziecka w ogóle się nie pojawiają. Jeśli występują, z reguły następuje to etapami: w przebiegu różyczki najpierw mamy do czynienia z okresem zwiastunowym, następnie dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, a później pojawia się wysypka. Nie u każdego dziecka wystąpią jednak wszystkie te etapy. Okres wylęgania różyczki wynosi około 2-3 tygodni.

Jak się zaczyna różyczka? 1–2 dni przed pojawieniem się wysypki u dziecka występuje:

  • złe samopoczucie dziecka,
  • bóle mięśniowe,
  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • ból głowy,
  • zapalenie gardła,
  • może pojawić się uczucie zatkanego nosa, wydzielina z nosa,
  • czasami biegunka.

Następnie (1 dzień przed wysypką) pojawia się powiększenie i ból węzłów chłonnych (okolicy karku, szyi, za uchem). Powiększone węzły chłonne u dziecka mogą być jedynym objawem dotknięcia tą chorobą zakaźną.

Jak wygląda wysypka, kiedy dziecko ma różyczkę?

Wysypka u dziecka z różyczką to kolejny etap choroby. Jak rozpoznać, że czerwone plamy na ciele dziecka to różyczka? Jeśli chodzi o to jak wygląda różyczka, choroba manifestuje się poprzez:

  • bladoróżowe, drobne, rozsiane zmiany skórne – plamy na skórze (wysypka drobnoplamista);
  • najwcześniej pojawia się wysypka na twarzy (tutaj plamki mogą się zlewać) i tułowiu;
  • w ciągu 24 h wysypka u dziecka rozprzestrzenia się na kończyny;
  • u niektórych dzieci wysypka przy różyczce swędzi;
  • z reguły znika po kilku dniach;
  • nie pozostawia na skórze przebarwień ani blizn.

Nieco inny przebieg różyczki obserwuje się w przypadku różyczki u niemowląt i małych dzieci. Często pierwszym objawem choroby jest, pojawiająca się bez żadnych symptomów zwiastunowych, wysypka u dziecka. Różyczka u niemowlaka do 6. miesiąca życia nie wystąpi, jeśli jego matka została wcześniej zaszczepiona lub przebyła chorobę.

Powikłania różyczki u dzieci – czy choroba jest groźna?

W większości przypadków nabyta różyczka u dzieci przebiega w taki sposób, że nie pozostawia następstw. Czasami jednak dochodzi do niebezpiecznych powikłań. Można wśród nich wymienić: przemijające zapalenie stawów, małopłytkową skazę krwotoczną i zapalenie mózgu.

Przemijający stan zapalny stawów objawia się obrzękiem oraz bólem stawów, głównie dłoni i nadgarstka, czasem stawu kolanowego. Po kilku tygodniach objawy ustępują. Skaza krwotoczna małopłytkowa spowodowana jest zmniejszeniem liczby płytek krwi odpowiedzialnych za procesy krzepnięcia. Występuje krwawienie z nosa lub błon śluzowych jamy ustnej, czasami mogą pojawić się na skórze dziecka wybroczyny.

Zapalenie mózgu jest rzadkim, ale szczególnie niebezpiecznym powikłaniem różyczki u dzieci. Charakterystyczne jest tutaj wystąpienie objawów neurologicznych już po kilku dniach trwania choroby. Są to wymioty, drgawki, bóle głowy, zaburzenia przytomności dziecka. Inne rzadkie powikłania różyczki to zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerwu wzrokowego czy aplazja szpiku. Znacznie groźniejsze skutki może przynieść różyczka u dorosłych.

Leczenie różyczki – jak leczyć różyczkę i jak jej zapobiegać?

W przypadku podejrzenia, że dziecko ma różyczkę, konieczna jest wizyta u lekarza. Lekarz rozpoznaje chorobę głównie poprzez zebranie wywiadu oraz na podstawie charakterystycznych objawów. Nie ma leczenia przyczynowego, stosuje się leczenie polegające na łagodzeniu objawów. Jeśli u dziecka wystąpi gorączka, podaje się leki przeciwgorączkowe. Wysypka, jak i pozostałe objawy choroby, ustępują samoistnie po pewnym czasie. Jeśli nie dojdzie do powstania powikłań, jest to choroba o lekkim przebiegu.

Podstawą zapobiegania zachorowaniu na tę chorobę zakaźną są szczepienia ochronne. W Polsce szczepienie przeciwko różyczce należy do szczepień obowiązkowych u dzieci. Obecnie wszystkim dzieciom w wieku 12–14 miesięcy podaje się pierwszą dawkę skojarzonej szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce. Drugą dawkę dziecko przyjmuje w 6. roku życia (u dzieci urodzonych po 31 grudnia 2014 r.) lub w 10. roku życia (u dzieci urodzonych po 31 grudnia 2010 r.).

Przyjęcie dwóch dawek szczepionki zapewnia maksymalną ochronę. Wprowadzenie szczepień ochronnych znacząco wpłynęło na spadek zachorowań na różyczkę w Polsce.

Różyczka u dorosłych i różyczka w ciąży

Ze względu na wprowadzenie szczepień ochronnych u dzieci w Polsce, aktualnie różyczka dotyka głównie ludzi dorosłych, zwłaszcza młodych mężczyzn. U dorosłych różyczka daje podobne objawy (m.in. powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy, mięśni, stawów, gorączka, ale też zapalenie spojówek), jednak znacznie częściej prowadzi do powstania powikłań. U dziewcząt i młodych kobiet najczęstszym powikłaniem jest przemijające zapalenie stawów, którego objawy są analogiczne jak u dzieci. Niekiedy rozwija się zapalenie wątroby. Także skaza krwotoczna małopłytkowa i zapalenie mózgu występują u dorosłych częściej i osiągają większe nasilenie. U mężczyzn może wystąpić zapalenie jąder.

Szczególnie niebezpieczne jest zarażenie kobiety ciężarnej w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż różyczka w ciąży może doprowadzić do rozwoju wewnątrzmacicznej infekcji płodu. W zależności od tygodnia ciąży, w którym doszło do zakażenia, może dojść do poronienia lub powstania wad wrodzonych u dziecka (zespół różyczki wrodzonej). Im wcześniej kobieta zostanie zainfekowana, tym bardziej niebezpieczne jest to dla dziecka. Przyjmuje się, że zakażenie po 22. tygodniu ciąży nie powinno wywoływać już żadnych zmian u płodu.

Objawy różyczki wrodzonej u dziecka w dużej mierze zależą od etapu ciąży, na jakim doszło do infekcji – im wcześniej, tym poważniejsze powikłania. Różyczka wrodzona u dziecka może powodować: głuchotę, wady oczu, wady serca, upośledzenie umysłowe. Kobiety, które nie chorowały na różyczkę lub nie były szczepione, a planują zajść w ciąże, powinny się zaszczepić co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą.

Bibliografia

 
  • Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H., Pediatria T.2, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2013, s.1004-1005;
  • Dziubek Z., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Warszawa: Wydawnictwo lekarskie PZWL, 2012, s. 279-282;
  • Interna Szczeklika Podręcznik chorób wewnętrznych 2016, zespół red. P. Gajewski [i in.], Kraków: Medycyna praktyczna 2016, s.1119-1121.
Opublikowano: ; aktualizacja: 10.04.2024

Oceń:
0.0

Magdalena Rolek

lekarz

Studentka ostatniego roku Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Działa w kole naukowym przy Katedrze i Klinice Pediatrii ŚUM. Współautorka prac prezentowanych na wielu konferencjach. Szczególnie interesuje się endokrynologią oraz neurologią wieku rozwojowego.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak smog wpływa na zdrowie dziecka?

 

Wszy u dzieci: wszawica, domowe sposoby na wszy

 

Zakażenie układu moczowego u dzieci (ZUM) – przyczyny, objawy i leczenie

 

Ibum Forte dla dzieci – skład, właściwości, przeciwwskazania, dawkowanie, cena

 

Hermafrodyta (obojnactwo) – przyczyny, objawy, postępowanie

 

Afazja ruchowa u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

 

Kaszel u dziecka w nocy – jakie są przyczyny i co robić, kiedy dziecko kaszle w nocy?

 

Stulejka