Preparat na wszy – szampon czy płyn? Jaki jest najlepszy środek na wszy i gnidy?

Wszy to nawracający problem szkół i przedszkoli. Dzieci zarażają się nimi wzajemnie, np. podczas zabawy. Aby się ich pozbyć, niezbędny jest skuteczny preparat na wszy. Środki te dostępne są w formie szamponów i płynów. Nie można również zapominać o profilaktycznym stosowaniu aerozoli lub lotionów, jeśli występuje zagrożenie zarażenia wszawicą.

Wszawica – jak można się zarazić?

Większości osób wszy kojarzą się z nieprzestrzeganiem czystości. To nieprawda. Wesz ludzka jest wszędzie tam, gdzie żyje człowiek, a jej obecność rzadko wiąże się z brakiem higieny osobistej.

Wszawica jest zaraźliwa. Na ataki wszawicy narażone są głównie dzieci między 3–15 rokiem życia. Gnidy we włosach rozprzestrzeniają się błyskawicznie. Głównie przez pożyczane od osoby zarażonej szczotki do włosów, gumki, apaszki, spinki. Wszy na głowie może mieć każdy, nawet dorosły. Można się ich pozbyć w łatwy sposób.

Czasami pojawiają się wątpliwości czy jest to gnida czy łupież. Aby je rozwiać wystarczy prosty test – łupież można z łatwością usunąć z włosów, natomiast jaja wszy silnie przyczepiają się do ich nasady.

Preparaty na wszy i gnidy – czy są bezpieczne dla dzieci?

Kiedyś leczenie wszawicy stanowiło problem i powód do wstydu. Obecnie preparat na wszy można kupić w każdej aptece. Leczenie należy dobierać do wieku osoby zarażonej.

Na rynku farmaceutycznym dostępne są następujące środki:

  • szampon na wszy – silikonowy (z dimetikonem), chemiczny (z permetyną, benzoesanem metylu) i ziołowy (na bazie ziół i olejków eterycznych);
  • lotion na wszy do włosów na bazie olejków eterycznych i allantoiny;
  • gumki do włosów na wszy z olejkami eterycznymi. Nie można moczyć ich w wodzie, ani w żadnym innym płynie;
  • płyn na wszy (roztwór z dimetikonem lub ziołowy);

Nie wszystkie preparaty na wszy są bezpieczne dla dzieci. Środków chemicznych nie wolno stosować u najmłodszych, ponieważ mogą podrażnić skórę głowy. Także środki ziołowe mają ograniczenia wiekowe – stosuje się je u dzieci powyżej 6 roku życia. Na wszy u małego dziecka najlepsze są szampony z dimetikonem. Do skutecznej terapii wystarczą preparaty na wszy bez recepty.

Szampon na wszy – rodzaje i sposób stosowania

Szampon jest uznawany za najlepszy preparat na wszy i gnidy. Jest niedrogi i łatwy w użyciu. Wystarczy umyć nim włosy. Środek należy pozostawić na głowie 5–10 minut, następnie dokładnie spłukać. Po umyciu trzeba wyczesać głowę. Grzebień na wszy powinien być długi i gęsty.

Kurację należy powtórzyć po 7–8 dniach. Szczotki i przedmioty, których używała osoba zarażona należy zdezynfekować pod gorącą wodą, żeby uniknąć zakażenia.

Środek skutecznie likwiduje dorosłe osobniki oraz jaja przez nie zniesione. Cena szamponu to koszt kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Szampony silikonowe są najlepsze dla dzieci. W swoim składzie zawierają dimetikon i cyklometikon-5. Działanie tych substancji polega na otoczeniu wszy olejem, co zaburza ich gospodarkę wodną i uniemożliwia oddychanie. Dzięki temu niszczą wszy i gnidy. Są to jedne z najnowocześniejszych środków do walki z wszawicą.

Szampony na wszy chemiczne zawierające permetynę są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia. Można je stosować u dzieci powyżej 3 roku życia. Natomiast te, w których składzie pojawia się benzoesan benzylu mogą wywoływać podrażnienia skóry, dlatego lepiej stosować je u starszych dzieci i dorosłych.

Szampony ziołowe z kolei, to preparaty na bazie olejów mineralnych i wyciągów ziołowych tj. ostróżeczka, wrotycz pospolity albo piołun. Poleca się je starszym dzieciom i osobom dorosłym.

Szamponów, ani innych preparatów na wszy, nie powinno się używać, jeśli u dziecka lub dorosłego wystąpiły kiedykolwiek reakcje alergiczne.

Płyn na wszy – czy jest skuteczny i jak go stosować?

Płyny na wszawicę głowową to zwykle roztwory na bazie olejków i ziół lub środki zawierające dimetikon. Włosy zwilża się płynem i pozostawia na 2–3 godziny owijając szczelnie chustką. Po tym czasie wszy i gnidy wyczesuje się grzebieniem.

Płynu nie wolno ich używać na poranioną skórę głowy ani w połączeniu z szamponem. Nie powinny go nakładać na skórę kobiety w ciąży i karmiące piersią. W przypadku dzieci znaczenie ma skład preparatu. Jeśli to środek ziołowy, nie można go stosować u dzieci poniżej 6 roku życia.

Płyn na wszy ma za zadanie blokowanie dostępu powietrza wszom, co doprowadza do ich odwodnienia i powolnego obumierania. Odcina dostęp powietrza zarówno wszom, jak i gnidom. Wiąże się to z obecnością dimetikonu i olejków eterycznych w jego składzie. Cena płynu to wydatek rzędu kilkunastu złotych.

Wszy u dzieci – zapobieganie

Jeśli w szkole lub w przedszkolu panuje wszawica to zarażenie jest bardzo prawdopodobne. Ciężko temu zapobiec, ale można zastosować środki prewencyjne i regularnie sprawdzać głowę dziecka przez dłuższy czas.

Przede wszystkim powinniśmy uczulić malca, by nie pożyczał osobistych przedmiotów tj. grzebień czy czapka od koleżanek i kolegów. Jeśli dziecko ma długie włosy, lepiej związać je w ścisłe warkocze.

Profilaktycznie, aby zapobiec wszawicy stosuje się spray lub lotion. Należy nakładać go na głowę dziecka przynajmniej raz w tygodniu do momentu odwołania alarmu w szkole czy w przedszkolu. Inne sposoby na wszy to gumki do włosów przeciw wszawicy, które są przeznaczone specjalnie dla dzieci. Dostępne są w aptekach.

Ostatecznie można zastosować preparat odstraszający wszy, choć ma niską skuteczność. Popularne są również domowe sposoby tj. ocet na wszy czy olejki eteryczne. Jednak nie przynoszą one pożądanych rezultatów i wydłużają leczenie.

Bibliografia:

1. Stuart J. Robertson Stuart J. Robertson, Dermatologia, wyd. PZWL, Warszawa 2014.

2. Baker C. J., Choroby zakaźne u dzieci, wyd. PZWL, Warszawa 2010.

3. Medycyna Praktyczna, Baza leków, www.mp.pl [data dostępu:12.09.2018].

4. Medonet, Wszawica – zakaźne tabu, medonet.pl [data dostępu: 12.09.2018].

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Ewa Żuchowska

Farmaceuta

W roku 2003 ukończyła Prywatną Policealną Szkołę Farmaceutyczną w Warszawie na kierunku technik farmacji. Przez wiele lat pracowała w aptekach otwartych. Obecnie pracuje w domu, analizując informacje dla firmy marketingowej.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Entitis dla dzieci – jak działa, skuteczność, skutki uboczne

 

Wszy u dzieci: wszawica, domowe sposoby na wszy

 

Choroba Fahra – przyczyny, objawy, leczenie

 

Wszawica – przyczyny, objawy, leczenie

 

Syrop na kaszel dla dziecka

 

Inhalacje u dzieci – jak, ile razy i czym inhalować?

 

Zespół Reye'a – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

 

Pelbez – jak działa, dawkowanie, opinie, cena i gdzie kupić