Powikłania po COVID-19 u dzieci

Ocena: 4.95/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Do tej pory sądziliśmy, że wirus SARS CoV-2 nie jest groźny dla dzieci. Ostatnie doniesienia wskazują jednak, że mogliśmy być w błędzie – najmłodsi może i rzeczywiście przechodzą infekcję łagodnie, za to później zmagają się z poważnymi jej powikłaniami. Przeczytaj, czym jest PIMS-TS oraz jakie objawy u dziecka powinny skłonić cię do szukania pomocy.

COVID-19 u dzieci – co mówią statystyki?

„Szczęście w nieszczęściu, że ten wirus nie jest groźny dla dzieci” – takie myśli przeszły przez myśli niemal każdemu rodzicowi, gdy już stało się jasne, że mamy do czynienia z błyskawicznie rozprzestrzeniającą się epidemią. I rzeczywiście, niezależnie od tego, której części roku dotyczą statystyki, jasne jest, że choroba omija najmłodszych szerokim łukiem albo jest dla nich niegroźna. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych osoby poniżej 18. roku życia stanowią tylko 2% osób hospitalizowanych z powodu COVID. Śmiertelność z powodu wirusa jest jeszcze mniejsza – wynosi mniej niż 0,1%.

Niestety w ostatnich miesiącach pojawiły się doniesienia, że choć sama choroba przebiega u dzieci bardzo łagodnie, a nawet bywa zupełnie bezobjawowa, to już jej powikłania mogą już być niebezpieczne. Najgroźniejszym jest PIMS-TS, czyli wieloukładowy zespół zapalny.

 Powikłania po COVID u dzieci – czym jest PIMS-TS?

PIMS-TS, czyli pediatryczny, wieloukładowy zespół zapalny, to jednostka chorobowa, która atakuje przede wszystkim naczynia krwionośne. Pod tym względem schorzenie porównywane jest do choroby Kawasakiego oraz do zespołu skórno-śluzówkowo-węzłowego.

PIMS-TS atakuje głównie tętnice i może pojawić się właściwie w każdym miejscu, gdzie się one znajdują – bardzo często są to jednak tętnice wieńcowe. Przebieg PIMS-TS jest ostry, a jego konsekwencje mogą być bardzo poważne – to np. zawał serca u dziecka czy niebakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Krótko mówiąc, choroba ta może powodować zagrożenie życia.

Niebezpieczeństwo związane z tzw. „zespołem pocovidowym” polega również na tym, że jego skutki mogą być odległe. Innymi słowy lekarze mogą wyleczyć dziecko, ale po dwudziestu czy trzydziestu latach okaże się, że cierpi ono np. na zaburzenia pracy serca czy inne choroby kardiologiczne.

Koronawirus – powikłania u dzieci. Kiedy należy udać się do lekarza?

PIMS-TS może objawiać się różnie – w zależności od tego, który układ zostanie zaatakowany. Dla przykładu symptomem ze strony nerek będzie ograniczenie wydalania moczu. Gdy choroba obejmie układ krążenia, objawem będzie między innymi spadek ciśnienia krwi. Z kolei w przypadku ośrodkowego układu nerwowego będą to silne bóle głowy oraz drgawki.

Poza wyżej wymienionymi objawami – odpowiednimi dla konkretnych objawów, u dzieci zauważa się również bardziej ogólne symptomy. Są to:

 • wysoka gorączka, która trwa dłużej niż 3 dni,
 • zaczerwienienie spojówek, pieczenie oczu, łzawienie,
 • zmiany w jamie ustnej – między innymi „malinowy” język, który występuje również w przebiegu szkarlatyny,
 • wysypka na skórze (różnorodna – zarówno plamki, jak i np. grudki),
 • bóle brzucha,

W przypadku, gdy dziecko prezentuje takie objawy (lub ich część), a przede wszystkim – gdy wyraźnie i szybko pogarsza się jego stan, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak leczy się powikłania po COVID u dzieci?

O PMIS-TS w ostatnich tygodniach mówi się coraz częściej, ponieważ coraz więcej dzieci z wyżej wymienionymi objawami trafia do szpitali. Tam poddaje się je intensywnemu leczeniu, które polega przede wszystkim na podawaniu wysokich dawek immunoglobulin, czyli przeciwciał. Niestety z uwagi na ryzyko, jakie wiąże się z chorobą, jej leczenie może odbywać się tylko w szpitalu.

Jak chronić dzieci przed zarażeniem?

Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Z pewnością warto się do niego stosować w kontekście koronawirusa, ponieważ – jak widać, jego wpływ na organizm wciąż nie jest jeszcze dobrze poznany.

Jak uchronić dziecko przede zarażeniem? Oczywiście stosując się do podstawowych zasad, czyli izolując je w miarę możliwości, zakładając mu maseczkę i dbać, by często dezynfekowało dłonie. Jednocześnie zwróć uwagę na to, by nie popełniać pewnych błędów, czyli:

 • Nie używać maseczki jednorazowej wielokrotnie

Maseczka jednorazowa powinna być użyta jeden raz, z kolei ta wielorazowa musi być po każdym użyciu prana. Niestety, coraz więcej osób zupełnie ignoruje tę zasadę, stosując maseczkę już nie jako element ochronny, lecz jako konieczną „przepustkę” do sklepu czy urzędu.

 • Nie spotykaj się z bliskimi, o ile nie ma takiej potrzeby

Chronisz w ten sposób nie tylko seniorów ze swojej rodziny, ale także – jak już wiesz, swoje dziecko.

 • Nie zapominaj o dezynfekcji

Wiele osób rezygnuje z życia wszędobylskich już płynów do dezynfekcji rąk. Nie bądź jedną z nich – oczyszczaj ręce z drobnoustrojów i tego samego wymagaj od swojej pociechy.

 

Bibliografia:

 1. https://medschool.ucsd.edu/som/pediatrics/research/centers/kawasaki-disease/research/Pages/PIMS.aspx
 2. https://www.rcpch.ac.uk/resources/paediatric-multisystem-inflammatory-syndrome-temporally-associated-covid-19-pims-guidance
 3. https://www.thelancet.com/journals/lanchi/article/PIIS2352-4642(20)30215-7/fulltext

 

 

 

Komentarze