Pasta do zębów dla dzieci – jak wybrać najlepszą i najzdrowszą?

O higienę jamy ustnej należy zacząć dbać już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Przyzwyczajanie maluchów do mycia ząbków pozwala na wyrobienie prawidłowych nawyków higienicznych już od najmłodszych lat. Mycie ząbków szczoteczką i pastą zapobiega powstawaniu próchnicy i chorób jamy ustnej. Najlepsze efekty daje używanie pasty od pierwszego ząbka. W sklepach dostępna jest cała gama past do zębów dla dzieci – bez fluoru lub z fluorem.

Pasta do zębów dla niemowląt

Przyzwyczajanie dzieci do dbania o higienę jamy ustnej należy rozpocząć już od pierwszych dni życia, zanim pojawią się pierwsze ząbki w buzi. Stomatolodzy zalecają przecieranie dziąseł noworodka i niemowlaka gazikiem zwilżonym w wodzie lub naparze z rumianku, co najmniej 2 razy dziennie. Pozwala to na usunięcie resztek jedzenia i bakterii, chroniąc w ten sposób dziąsła przed stanem zapalnym.

Popularne są również silikonowe nakładki, które rodzic nakłada na palec i oczyszcza nimi buzię niemowlęcia. Masowanie dziąseł w trakcie wyrzynania ząbków zdecydowanie łagodzi ból i obrzęk jamy ustnej. Po wyrznięciu można kontynuować oczyszczanie zębów gazikiem lub można zacząć stosować specjalne gryzaki ze szczoteczką. W tym okresie należy wprowadzić pierwszą pastę do zębów dla dzieci, którą mogą połykać. Ważne jest, by w swoim składzie zawierała naturalne składniki i była bez fluoru, gdyż w tym wieku fluor w paście do zębów szkodzi dzieciom.

Niemowlęta i maluchy nie potrafią wypluwać, a połykanie pasty do zębów z fluorem mogłoby doprowadzić do powstania fluorozy. W obecnych czasach żele pasty dla niemowlaka są łatwo dostępne, można je znaleźć w każdej drogerii.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

Pasta do zębów dla dzieci – z fluorem czy bez?

Wielu rodziców zastanawia się, czy podawać starszym dzieciom pastę do zębów z fluorem czy bez. Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W celu zapobiegania wystąpienia fluorozy, można kontynuować używanie pasty do zębów dla niemowlaka lub wprowadzić pasty do zębów dla dzieci bez fluoru. Takie pasty są zalecane u maluchów, które mają zupełnie zdrowe ząbki. Jeśli zauważymy na powierzchni szkliwa białe lub brązowe plamki, należy zacząć używać pasty dla dzieci na próchnicę oraz skonsultować się ze stomatologiem.

Dziecięce pasty mają mniejszą ilość fluoru niż pasty dla dorosłych. Na opakowaniu znajdziemy informację o stężeniu tego pierwiastka. W wieku do 6 lat powinno się stosować pasty o stężeniu 250500 ppm F. Czy dzieci mogą myć zęby pastą dla dorosłych? Tak, pod warunkiem, że objętość pasty będzie nie większa niż ziarno grochu.

Fluor w paście jest jedną z najlepiej chroniących przed próchnicą substancji, jednak należy uważać, by go nie przedawkować. Po umyciu ząbków pociechy powinny wypłukać buzię kubkiem wody. Do 8. roku życia zalecane jest mycie zębów pod kontrolą rodzica.

Pasta do zębów dla dzieci z ksylitolem

Ksylitol jest to cukier o działaniu kariostatycznym, czyli chroni zęby przed próchnicą, hamując metabolizm bakterii próchnicotwórczych. Wielu rodziców twierdzi, że jest to najlepsza pasta przeciw próchnicy dla dzieci, jednak badania naukowe nie potwierdziły jednoznacznie jej wyższości nad pastą z fluorem. Pasty z ksylitolem są słodkie, dlatego dzieci chętnie je połykają.

Ksylitol w dużych ilościach ma działanie przeczyszczające, jednak spożycie ilości używanej do mycia zębów nie niesie ze sobą konsekwencji.

Przeczytaj też: Gryzaki – jaki wybrać?

Jaka jest najzdrowsza i najlepsza pasta do zębów dla dzieci?

Kupując pastę, z fluorem czy bez, należy się kierować składem chemicznym. Najlepsze pasty do zębów nie zawierają parabenów, phenoxyethanolu, SLS – sodium lauryl sulfate i SLES – sodium laureth sulfate, cocamidopropyl betaine, glikoli polietylenowych i glikoli polipropylenowych. Substancje te mogą mieć działanie kancerogenne, alergizujące, drażniące, mogą mieć wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. Nie każdy z wyżej wymienionych związków ma dokładnie określone regulacje prawne dotyczące ich stosowania w przemyśle kosmetycznym. Na szczęście na rynku coraz łatwiej jest kupić naturalną pastę bez chemii. Nie zalecam wykonywania domowej pasty do zębów.

Wiele przepisów dostępnych w internecie zawiera składniki uszkadzające szkliwo. Przykładem jest soda oczyszczona. Pacjentom wydaje się, że ma ona działanie wybielające. Tak naprawdę soda ściera szkliwo. Długoterminowe stosowanie domowej pasty zawierającej sodę oczyszczoną może doprowadzić do poważnych uszkodzeń szkliwa i wystąpienia nadwrażliwości zębów. Lepiej jest kupić ekologiczną pastę do zębów niż produkować ją na własną rękę.

Bibliografia:

  • „Stomatologia zachowawcza”, Z. Jańczuk;
  • „Stomatologia wieku rozwojowego”, M. Szpringer - Nodzak;
  • „Stomatologia dziecięca”, A. Cameron.
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Dorota Stachowiak

Lekarz dentysta

Stomatolog, ukończyła Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinowskiego w Poznaniu. Uczestniczka wielu kursów i kongresów z zakresu stomatologii.  

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Wszy u dzieci: wszawica, domowe sposoby na wszy

 

Ból zęba u dziecka – co oznacza, jak leczyć, czy są domowe sposoby?

 

Naturalne wsparcie odporności

 

Mokry kaszel u dziecka – leczenie i domowe sposoby na wilgotny, odrywający się kaszel

 

Dreszcze u dziecka– co oznaczają i co robić, kiedy dziecko ma dreszcze?

 

Soczewki kontaktowe dla dzieci – rodzaje, bezpieczeństwo

 

Rumień zakaźny u dzieci – objawy, ile trwa, kiedy zaraża, czy można wychodzić na dwór?

 

Próchnica zębów mlecznych – przyczyny, leczenie. Jak dbać o zęby mleczne?