Paciorkowiec u dziecka – objawy i leczenie zakażenia paciorkowcem

Ocena: 3.99/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Paciorkowiec u dziecka wywołuje szereg chorób zarówno u noworodków, niemowląt, jak i starszych dzieci. Najczęściej mamy do czynienia z paciorkowcem w gardle, będącym przyczyną tzw. anginy ropnej, czyli ostrego zapalenia gardła i migdałków. Jednak zakażenie paciorkowcem może doprowadzić do rozwoju innych niebezpiecznych chorób, np. szkarlatyny i różny. Jakie są objawy zakażenia paciorkowcem i jak leczyć infekcję?

Fotolia

Paciorkowce – jakie choroby wywołują streptokoki?

 

Istnieje kilka grup paciorkowców (streptokoków) wywołujących różnego rodzaju choroby. Do najważniejszych zaliczamy bakterie grupy A i B. 

Paciorkowce grupy A (paciorkowiec ropny) wywołują zapalenie gardła i migdałków, różę i liszajec (choroby skóry), szkarlatynę (płonicę), zapalenie ucha środkowego, rzadko zapalenie płuc, wsierdzia czy opon mózgowo-rdzeniowych. 

Paciorkowce grupy B (paciorkowce bezmleczności) często bytują naturalnie w pochwie, dlatego każda kobieta ciężarna pod koniec ciąży, to jest w 35–37 tygodniu ciąży, powinna mieć zrobiony wymaz bakteriologiczny z pochwy, a jego wynik musi być wpisany w kartę ciąży. W trakcie porodu może dojść do przeniesienia bakterii paciorkowca na noworodka i rozwoju ciężkich zakażeń, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy (posocznica, uogólnione zakażenie bakteryjne), zapalenia kości i szpiku kostnego.

Kobietom z wynikiem dodatnim testu na paciorkowca w ciąży oraz takim, które nie miały zrobionego tego badania podaje się przed porodem profilaktycznie antybiotyk celem ochrony dziecka. Może też powodować zapalenie błon płodowych i błony śluzowej macicy (a tym samym zakażenie dziecka jeszcze w łonie matki).

  

Paciorkowiec u dziecka – zapalenie ucha, róża, liszajec, sepsa

 

U niektórych ludzi paciorkowce bytują na stałe np. w jamie ustnej, pochwie, wokół odbytu, pojawiają się nawet paciorkowce w nosie i nie wywołują zakażeń. Są to tak zwani bezobjawowi nosiciele i choć sami nie chorują, mogą zarażać innych. Paciorkowce przenoszą się też między osobami chorymi drogą kropelkową. Zakażenie paciorkowcem u dzieci następuje zwykle w dużych skupiskach ludzi – szkołach, przedszkolach. Do zakażeń skóry predysponuje uszkodzenie naskórka i kontakt ze zmianami skórnymi chorego malucha. 

Paciorkowiec u dziecka wywołuje różne choroby w różnych grupach wiekowych.

  • Paciorkowiec u noworodka i niemowlaka może wywołać zapalenie opon-mózgowych, sepsa, zapalenie kości, zapalenie płuc wywołane przez paciorkowe grupy B – są to ciężkie choroby wymagające leczenia w szpitalu (jak wspomniano wyżej, są to zakażenia pochodzące od matki).
  • Kiedy małe, kilkuletnie dziecko ma paciorkowca, grozi mu paciorkowcowe zakażenie skóry (róża, liszajec), a także zapalenie ucha. 
  • W przypadku dzieci w wieku 3–15 lat paciorkowiec w gardle wywołuje zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, szkarlatynę (płonicę)i zapalenie ucha. 

 

Paciorkowiec w gardle – objawy anginy u dziecka 

 

Częstą infekcją jest zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, czyli powszechnie znana angina. Choroba zaczyna się na ogół dość ostro, dziecko ma wysoką gorączkę, nawet do 40 stopni. u mniejszych maluchów mogą wystąpić mylące rodzica wymioty. Inne objawy paciorkowca w gardle to:

  • silny, ostry ból gardła,
  • ból i powiększenie węzłów chłonnych szyi z przodu i pod żuchwą,  
  • biały nalot na migdałkach i ich widoczne obrzmienie,
  • brak kaszlu.

Należy pamiętać, że w 90 proc. przypadków zapalenie gardła i migdałków spowodowane jest przez wirusy, a o rozpoznaniu anginy bakteryjnej (określanej jako angina ropna lub angina paciorkowcowa) decyduje wymaz bakteriologiczny z gardła. Powszechne w użytku są obecnie tak zwane „szybkie testy” pozwalające na wykrycie paciorkowców w gardle.

  

Paciorkowiec ropny – przyczyna szkarlatyny u dziecka 

 

Szkarlatyna (płonica) wywoływana jest przez ten sam typ paciorkowca, co angina, czyli przez paciorkowca ropnego. Objawy szkarlatyny, to: nagła i wysoka gorączka, wymioty, osłabienie, zapalenie gardła. Kiedy dziecko ma szkarlatynę po zarażeniu paciorkowcem, charakterystyczny jest u niego tzw. malinowy język – jest silnie czerwony, o uwydatnionych brodawkach, wrażliwy i bolesny przy spożywaniu ciepłych i kwaśnych pokarmów (dlatego dzieci ich unikają). 

W przebiegu płonicy występuje także wysypka u dziecka o charakterze drobnych plamek która nie występuje między policzkami pozostawiając tam charakterystyczny biały trójkąt – tak zwany trójkąt Fiłatowa. W zgięciach skóry pojawiają się ciemne, wybroczynowe pasy.

Po przebyciu nieleczonej anginy lub szkarlatyny mogą wystąpić powikłania, takie jak gorączka reumatyczna (zapalenie mięśnia sercowego, stawów) czy zapalenie nerek, jednak dzięki antybiotykom w dzisiejszych czasach zdarza się to wyjątkowo rzadko.

 

Zakażenie paciorkowcem – objawy skórne  

 

Zmiany na skórze po zakażeniu paciorkowcem występują w przebiegu róży oraz liszajca. 

Róża to choroba skóry, która rozpoczyna się wysoką gorączką, dreszczami, a w miejscu zmienionym chorobowo skóra jest mocno czerwona, wyraźnie odgraniczona od zdrowej tkanki. Kształt zmian jest nieregularny, a chora skóra jest napięta, lśniąca, wyraźnie mocniej ocieplona.

Z kolei liszajec to choroba, którą obecnie najczęściej wywołuje jednoczesne zakażenie paciorkowcem i gronkowcem. Występuje pod postacią rozległych miodowych strupów, czasem występują też pęcherze na skórze dziecka, które dopiero w następnym etapie się w nie przekształcają.

   

Jak leczyć paciorkowca u dziecka?  

 

W większości przypadków wystarczające jest domowe leczenie zakażenia paciorkowcem przy zastosowaniu antybiotyków (na początku antybiotykoterapii maluch powinien zostać odizolowany od innych). Dodatkowo w celu złagodzenia dolegliwości bólowych i gorączki podaje się ibuprofen lub paracetamol. 

Aby obniżyć gorączkę, można stosować zimne okłady pod pachami lub w pachwinach (tam gdzie przebiegają duże tętnice). Przy wysokiej temperaturze bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie dziecka.

W czasie anginy, kiedy dziecko ma osty ból gardła, należy unikać podawania mu twardych, ostrych pokarmów; przy szkarlatynie kwaśnych i ciepłych ze względu na możliwy ból i nadwrażliwość języka. U dzieci powyżej 5. roku życia można stosować tabletki do ssania na bolące gardło

Tematy: paciorkowiec u dziecka, paciorkowiec w gardle, zakażenie paciorkowcem u dziecka, angina paciorkowcowa u dziecka, szkarlatyna u dziecka

Komentarze