Owsiki u dziecka – objawy, leczenie, domowe sposoby

Ocena: 4.9/5 Głosów: 205
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Objawy owsików u dzieci to gównie swędzenie odbytu nasilające się nocą. Jaja owsików rzadko są widoczne gołym okiem, zdarza się, że można zauważyć samice pasożytów w kale. W rozpoznaniu pomocny jest wymaz z odbytu. Leczenie owsicy u dziecka jest konieczne, dostępne są zarówno leki bez recepty, jak i wydawane z przepisu lekarza. Kiedy dziecko ma owsiki, warto przeprowadzić odrobaczenie całej rodziny.

W czasie zarażenia owsikami niezwykle ważne jest utrzymanie przez dziecko rąk w czystości
W czasie zarażenia owsikami niezwykle ważne jest utrzymanie przez dziecko rąk w czystości

Owsiki – jak można się zarazić? Jak wygląda owsik i jaja owsika? 

 

Owsica jest najczęstszą chorobą pasożytniczą dotykającą dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Skąd się biorą owsiki u dzieci? Największe ryzyko zarażenia istnieje między domownikami, a w przedszkolach sięga ono 10 proc. Dziecko może się nimi zarazić przez kontakt bezpośredni z zarażoną osobą lub pośredni przez kontakt z jej brudną bielizną, pościelą, skażone zabawki, deski sedesowe. Możliwe jest również zakażenie się drogą kropelkową.

Owsiki są niewielkimi pasożytami ludzkimi z typu nicieni. Owsiki ludzkie mają obły kształt i białą barwę. Samice osiągają wielkość 1 cm, natomiast samce są mniejsze, zwykle mające długość około 3 mm. Środowiskiem ich życia jest układ pokarmowy człowieka, żyją przede wszystkim w jelicie grubym. Samica nocą migruje w kierunku odbytu, aby złożyć jaja.


Owsik, zdjęcia, źródło: Fotolia 

Zakażenie owsikami u dziecka następuje drogą pokarmową, poprzez przeniesienie jaj owsików z okolicy odbytu do jamy ustnej, czasem drogą inhalacji. Jaja owsika mogą przetrwać w sprzyjającym środowisku do 20 godzin. W tym czasie może nastąpić przeniesienie ich pod paznokciami, przez pościel, ubranie, kurz bądź jedzenie i zakażenie kolejnych osób. Czas, jaki musi upłynąć od zarażenia się do pojawienia się jaj w kale to 2–8 tygodni.

 

Owsiki – objawy u dzieci 

 

Objawy pasożytów są niespecyficzne. Często zakażenie robakami u dziecka przebiega bezobjawowo. Zauważenie u dziecka objawów, takich jak swędzenie odbytu, szczególnie w nocy, bezsenność lub zgrzytanie zębami może nasuwać podejrzenie obecności pasożytów w organizmie.

Kiedy dziecko ma owsiki, w wyniku nieprzespanych nocy może mieć:

 • podkrążone oczy,
 • bóle głowy,
 • nudności,
 • problemy z koncentracją,
 • drażliwość.
 • brak apetytu,
 • utrata wagi.

Niekiedy, wskutek drapania, może dojść zaczerwienienia okolic odbytu, a nawet do wtórnego zakażenia bakteryjnego skóry okolicy odbytu. Znaczna ilość owsików w organizmie dziecka może spowodować zapalenie wyrostka robaczkowego bądź zakażenie żeńskich narządów płciowych, stanowiące najpoważniejsze powikłania owsicy.

  

Badania na owsiki – czy pasożyty są widoczne gołym okiem?  

 

Podstawowym badaniem na owsiki jest wymaz z odbytu przy pomocy przylepca celofanowego bądź szklanej bagietki owiniętej celofanem. Wykonujemy go rano, przed kąpielą. Następnie taki wymaz oglądany jest pod mikroskopem w celu znalezienia jaj pasożyta. Niekiedy niezbędne jest powtórzenie badania.

Badanie kału na pasożyty jest nieprzydatne. Wynika to z faktu, że samice owsików migrują w okolicę odbytu tylko w nocy, dlatego nie w każdej próbce będą widoczne pasożyty.

Niektórzy z rodziców zadają się sobie pytanie, czy jaja owsików są widoczne gołym okiem? Uważny obserwator ma czasem możliwość zaobserwowania samic owsika w kale, na jego powierzchni lub okolicy odbytu, ale jaja owsików nie są na tyle duże, aby można było je zauważyć nawet wprawnym okiem.

  

Leczenie owsików – lek na owsiki bez recepty i na receptę 

 

Kiedy już potwierdzimy obecność pasożytów u dziecka, podstawowym lekiem na owsiki jest pyrantel. Preparat ten podawany jest jednorazowo. Alternatywnie można zastosować mebendazol lub albendazol. Wszystkie farmaceutyki dostępne są do podania doustnego. Jedynie pierwszy z wymienionych jest lekiem na owsiki bez recepty, jednakże zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed zażyciem. Kiedy podejrzewamy owsiki u niemowlaka konieczna jest wizyta u pediatry.

Istotną sprawą jest odrobaczanie dzieci i wszystkich pozostałych domowników, w celu zapobiegania nawrotowi. Dodatkowo wprowadza się farmakologiczną profilaktykę reinfekcji, powtarzając dawki pyrantelu po 2. tygodniach. Zastosowanie odpowiednio dodanej tabletki na owsiki jest najskuteczniejszą metodą leczenia. Już jednorazowa dawka leku przeciwpasożytniczego jest skuteczna, dlatego po jej zastosowaniu dziecko może wrócić do przedszkola.

  

Domowe sposoby na owsiki – co pomoże na pasożyty u dziecka? 

 

Zastosowanie domowych sposobów eliminacji nie zwalczy przyczyn owsików, ale wspomoże proces leczenia oraz zapobiegnie ponownemu pojawieniu się owsików u dzieci.

Co na owsiki zastosować poza lekami? W terapii z pewnością pomoże przestrzeganie higieny osobistej: codzienne kąpiele, mycie rąk przed posiłkami i po skorzystaniu z toalety, codzienne sprzątanie mieszkania, w tym częste ścieranie kurzy, codzienne zmienianie bielizny, pościeli oraz ręczników – zalecane jest pranie ich w gorącej wodzie i prasowanie gorącym żelazkiem, krótkie przycinanie paznokci, a także regularne mycie zabawek i codziennie czyszczenie przedmiotów codziennego użytku. 

Aby pozbyć się owsików u dziecka, zasadne jest również stosowanie diety bogatej w białko i błonnik, a ubogiej w węglowodany. Niezwykle ważne jest zadbanie o codzienne wypróżnienie. Stosowanie czosnku, cebuli, oleju z pestek dyni czy marchwi czy ziół na owsiki nie znalazło potwierdzenia w wynikach badań. Mogą mieć one znaczenie wspomagające, ale same w sobie nie spowodują eliminacji pasożytów.

  

Jak się pozbyć owsików na zawsze?

 

Najważniejsza jest profilaktyka zakażenia. Do najważniejszych sposobów należą:

 • mycie rąk przed posiłkami,
 • mycie owoców i warzyw,
 • mycie rąk po opuszczeniu toalety,
 • unikanie obgryzania paznokci,
 • unikanie drapania okolic odbytu,
 • osobom narażonym na kontakt z owsicą z powodu wykonywania zawodu, bądź przebywającym stale w miejscach częstego występowanie owsicy tj. internaty, domy dziecka, zaleca się profilaktyczne stosowanie pyrantelu co 3 miesiące.

Owsiki są częstymi pasożytami ludzkimi występującymi w organizmie człowieka, mimo to nie należy się ich obawiać. Szybko wdrożone leczenie farmakologiczne zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby. Jednak nie może ono być stosowane bez wsparcia metod profilaktycznych.

 

Posłuchaj, co pediatra mówi na temat owsików.

 

Bibliografia:

 1. Zbigniew Rudkowski, Choroby zakaźne i pasożytnicze u dzieci, wyd. PZWL, Warszawa 2013, wyd.1
 2. Mitchell J. Einzig, Terril H. Hart, ABC zdrowia dziecka: poradnik pierwszej pomocy dla rodziców, wyd. PZWL, Warszawa 2009, wyd.1
 3. Carol J. Baker, Choroby zakaźne u dzieci, wyd. PZWL, Warszawa 2010, wyd.1. 
Tematy: owsiki u dziecka, owsiki objawy, jak wygląda owsik, owsil ludzki, owsiki leki bez recepty

Komentarze