Owsiki

Ocena: 2.99/5 Głosów: 17
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli dziecko sięga do pośladków, niespokojnie śpi i skarży się na swędzenie w okolicy pupy, zapewne ma owsiki. Nie obejdzie się bez wizyty u lekarza.

W czasie zarażenia owsikami niezwykle ważne jest utrzymanie przez dziecko rąk w czystości
W czasie zarażenia owsikami niezwykle ważne jest utrzymanie przez dziecko rąk w czystości

Bardzo łatwo można zarazić się owsikami. To dlatego w przedszkolach są małe epidemie owsicy, a w domu szybko "łapią" ją pozostali domownicy. Lepiej tego faktu nie ukrywać, bo wszystkie zarażone dzieci w przedszkolnej grupie powinny dostać leki. Od tego zależy skuteczność leczenia.

 

Oooch, owsiki!

Te maleńkie robaki szczególnie upodobały sobie jelito człowieka. Można się nimi zarazić, jedząc zabrudzone jajami owoce lub warzywa. Jedynym źródłem jaj są ludzie. Owsików nie mają psy, koty ani żadne inne zwierzęta. Z połkniętych jaj w jelitach wykluwają się owsiki, które dojrzewają w ciągu 2 tygodni. W nocy dorosłe samice wychodzą przez odbyt na zewnątrz i tam składają jaja. Pokrywająca jaja wydzielina powoduje nieprzyjemne swędzenie. Dziecko sięga więc ręką do pupy i drapiąc się, wprowadza jaja pod paznokcie. Stąd trafiają one na przedmioty w otoczeniu dziecka lub do ust, a następnie do przewodu pokarmowego stając się źródłem kolejnego zakażenia.

Nie tylko swędzenie

Wbrew obiegowej opinii, zakażeniu owsikami wcale nie musi towarzyszyć zgrzytanie zębami i brak apetytu. Czasem zakażenie przebiega zupełnie bezobjawowo. Zwykle jednak objawy są tak charakterystyczne, że trudno ich nie skojarzyć z owsicą. Dziecko gorzej śpi, jest niespokojne, ma podkrążone oczy, skarży się na swędzenie pupy lub ból brzucha. Swędzenie bywa tak dokuczliwe, że prowadzi do zadrapań na pośladkach. Niektóre maluchy zaczynają się moczyć w nocy. U dziewczynek zaś owsiki wywołują czasem zapalenie sromu i pochwy.

Czytaj też: Pasożyty

Bez lekarza ani rusz

Wizyta w przychodni jest niezbędna. Lekarzy zleci badanie kału, w którym zostają wykryte jaja owsików. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo ich znalezienia, trzeba pobrać przynajmniej trzy różne próbki kału, każdą z kolejnych dni. Pobieranie próbek z tej samej kupy nie ma sensu. Owsicę można także potwierdzić dzięki zastosowaniu specjalnej taśmy, którą rano przykleja się w okolicę odbytu dziecka. Jeśli znajdują się tam jaja, przyczepią się do niej. Jest to jednak rzadko stosowany sposób. Poza tym, można także rano, zanim malec wstanie z łóżka, sprawdzić, czy w okolicy jego odbytu znajdują się samice owsików. Przypominają one cienką białą nitkę długości niespełna centymetra. To niezbity dowód obecności robaków.

Nie zawsze jednak lekarz zleca badania kału. Czasem od razu zaleca leczenie. Jeśli dolegliwości są typowe dla owsicy i bardzo dokuczliwe, szkoda tracić czas na badania, które tylko potwierdzą rozpoznanie.

Czytaj też: Jak pokonać strach dziecka przed lekarzem?

Niezbędne leczenie

Wszystkie leki stosowane przy owsicy są dostępne na receptę. Najczęściej dzieci dostają pyrantelum. W zależności od wieku chorego, lekarz wypisze lek w zawiesinie lub tabletkach. Podaje się go w jednorazowej dawce. Ponieważ jednak lek działa tylko na dorosłe osobniki, a nie niszczy jaj, kurację trzeba powtórzyć za dwa tygodnie. Wówczas zabite zostaną te robaki, które przy poprzedniej kuracji były jajami. Czasem lekarze zlecają jeszcze trzecią kurację po kolejnych dwóch tygodniach. Leczeniu powinni się poddać wszyscy domownicy. O owsicy trzeba poinformować także przedszkole dziecka.

Dieta też jest ważna

Z menu dziecka trzeba wykluczyć słodycze. Ważne, aby dziecko regularnie się wypróżniało. Dlatego w jego codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w błonnik: kasz, pełnoziarnistego pieczywa, świeżych warzyw i owoców. Korzystnie działają także buraczki (sok z buraczków był kiedyś jedną z babcinych metod leczenia owsicy). Lepiej ograniczyć biały ryż, pszenne pieczywo i inne produkty bogate w węglowodany. Słodkie napoje, także aromatyzowane wody mineralne, powinna zastąpić niegazowana woda mineralna i niewielkie ilości świeżo wyciskanych soków (nie więcej niż 150-250 ml dziennie) oraz słabe herbatki owocowe.

Czytaj też: Co dokładnie powinno jeść w ciągu dnia małe dziecko

Leki to nie wszystko

Jaja owsików są bardzo lekkie i niewidoczne gołym okiem. Mogą unosić się w powietrzu i osiadać np. na lampie lub meblach. Poza organizmem człowieka są gotowe do zakażenia przez około 3 tygodnie. Nie niszczy ich niska temperatura. Dlatego ogromne znacznie oprócz leków i diety mają także dokładne porządki w domu.

  • Bieliznę, pościel, ręczniki i piżamę trzeba wyprać w wysokiej temperaturze,  minimum 60 stopniach. Gorącym żelazkiem wyprasuj to, czego nie można wyprać w wysokiej temperaturze.
  • Konieczne jest bardzo dokładne odkurzenie dywanów. Po sprzątaniu worek z odkurzacza zapakuj w foliową torbę i od razu wyrzuć. Umyj odkurzacz ciepłą wodą.
  • Kurz z mebli i podłogi wytrzyj na mokro, a ścierkę wygotuj lub wyrzuć.
  • Zabawki wypierz w pralce, a te których nie można uprać, wymyj dokładnie wodą z mydłem lub sparz.
  • Dbaj, aby po każdej wizycie w toalecie dziecko umyło dokładnie ręce wodą z mydłem.
  • Obetnij dziecku paznokcie na krótko. Pod nimi z łatwością przenoszą się jaja owsików. Pilnuj, aby malec nie wkładał rąk do buzi i nie obgryzał paznokci.
  • Często zmieniaj dziecku piżamę i ręcznik, a codziennie majtki. Na noc odpowiednie będą obcisłe majteczki, aby utrudnić sięganie do pupy.

Czytaj też: 8 leków zakazanych dla dzieci

Aby bezpowrotnie pozbyć się jaj owsików, generalne porządki trzeba powtórzyć podczas następnej kuracji.

Czytaj też: 10 sposobów na zwiększenie odporności u dziecka

Posłuchaj, co pediatra mówi na temat owsików.

Komentarze