Oparzenia słoneczne u dziecka – leki, pierwsza pomoc i domowe sposoby na oparzenia

Ocena: 3.82/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Oparzenie słoneczne to podrażnienie i uszkodzenie skóry wywołane nadmierną ekspozycją na słońce. Aby uniknąć poparzeń słonecznych u najmłodszych, należy stosować dobry krem z filtrem dla dzieci lub niemowląt. Oparzenia słoneczne u dziecka objawiają się podrażnieniem, obrzękiem i zaczerwienieniem skóry. Warto skorzystać z domowych sposobów na oparzenia u dziecka, takich jak maślanka czy aloes na oparzenia.

Fotolia

Oparzenie słoneczne – co to jest?

 

Lato to czas, kiedy trzeba szczególnie dbać o skórę. Nieodpowiednia ochrona przed słońcem, zbyt długie opalanie czy przebywanie na słońcu może prowadzić do oparzeń słonecznych. Na oparzenia słoneczne szczególnie podatne są dzieci, zwłaszcza te najmłodsze. Jak unikać oparzeń słonecznych i co robić, jeżeli oparzenia już się pojawią?

Oparzenie słoneczne to podrażnienie i uszkodzenie skóry wywołane nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne (głównym winowajcą jest promieniowanie UVB). Na oparzenia słoneczne szczególnie podatne są dzieci (zwłaszcza te posiadające jasną karnację) – mają one bowiem cieńszą i bardziej delikatną skórę niż osoby dorosłe.

 

Poparzenia słoneczne – jaka jest skala oparzeń?

 

Poparzenia słoneczne mogą mieć różne nasilenie – ze względu na to są kwalifikowane w trzystopniowej skali.

Oparzenia słoneczne I stopnia obejmują zaczerwienienie skóry, niewielki obrzęk i pieczenie, a po kilku dniach – złuszczanie naskórka.

W oparzeniach II i III stopnia zaczerwienienie jest większe, na skórze pojawiają się pęcherze, wyciek surowiczy. Zmianom na skórze mogą towarzyszyć objawy ogólne: gorączka, nudności i wymioty, osłabienie, bóle oraz zawroty głowy.

 

Oparzenia słoneczne u dzieci – jak zapobiegać?

 

Skóra dziecka jest szczególnie podatna na oparzenia słoneczne, dlatego musi być w odpowiedni sposób chroniona. Dzieci do 3. roku życia nie powinny opalać się wcale, powinny unikać wychodzenia z pomieszczeń w upalne dni w godzinach, w których nasłonecznienie jest największe (10.00–14.00), a podczas wypoczynku, np. na plaży powinny przebywać w cieniu, pod parasolem. Dzieci starsze powinny przebywać na słońcu krótko.

Dzieci wymagają stosowania kremów chroniących przed promieniowaniem UV o wysokim faktorze. Krem z filtrem dla dzieci powinien być wsmarowany min. 30 minut przed ekspozycją na słońce, również w skórę, która będzie znajdować się pod ubraniem (odzież nie zatrzymuje bowiem całkowicie promieniowania słonecznego). W trakcie przebywania dzieci na słońcu powinny być one uważnie obserwowane przez rodziców – jeżeli rodzic zaobserwuje pierwsze oznaki podrażnienia skóry, powinien natychmiast przerwać ekspozycję dziecka na słońce.

Jeżeli chodzi o niemowlaki, trzeba zachować szczególną ostrożność. Dziecko należy ubierać w przewiewne, bawełniane ubranka, a odkryte części ciała trzeba zabezpieczać kremem z filtrem dla niemowląt lub noworodka.

 

Oparzenia u dzieci – co na oparzenia słoneczne?

 

Dobrym sposobem na oparzenia słoneczne jest także stosowanie preparatów dostępnych w aptekach (np. maści) zawierających alantoinę, wyciąg z aloesu czy panthenol na oparzenia. Kupując je, należy wybierać preparaty lekkie, np. w piankach, żelach, a nie tłustych kremach. 

Co na oparzenia u dzieci? Kojąco działa także spryskanie skóry wodą termalną lub specjalnymi preparatami chłodzącymi przeznaczonymi dla skóry po opalaniu. Jeżeli dziecko narzeka na silne dolegliwości bólowe, należy podać leki przeciwbólowe (np. paracetamol, ibuprofen dla dzieci). Dalsze leczenie powinno być zaordynowane przez lekarza.

Oparzenia II i III stopnia mogą wymagać stosowania maści osuszających, maści steroidowych, preparatów chroniących przed nadkażeniem bakteryjnym. Poważne oparzenia mogą wymagać interwencji chirurga.

 

Domowe sposoby na oparzenia – co na oparzenia słoneczne u dziecka?

 

Z oparzeniem słonecznym I stopnia można poradzić sobie w warunkach domowych. Dziecko po oparzeniu słonecznym II i III stopnia bezwzględnie powinno zostać zbadane przez lekarza. Zanim jednak pacjent trafi do przychodni lub szpitala, warto przynieść mu ulgę za pomocą domowych sposobów na oparzenia.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach obejmuje schłodzenie ciała wodą – początkowo letnią, następnie nieco chłodniejszą. Dziecku ze skórą poparzoną przez słońce ulgę przyniosą także okłady z: kefiru, jogurtu naturalnego lub maślanki na oparzenia, surowych białek jaj (białka mają substancje działające przeciwbakteryjnie, a więc zapobiegają nadkażeniu), ogórka, soku z ziemniaka.

Kojące działanie ma także sok z aloesu – liść powinno się przepołowić, sok wycisnąć na jałowy gazik, a następnie zrobić okład lub opatrunek na oparzenia.

Należy także pamiętać, że zabawa w słońcu, na plaży sprzyja przegrzewaniu organizmu, a co za tym idzie – utracie płynów przez dziecko. Aby nie dopuścić do objawów odwodnienia u dziecka należy podawać mu odpowiednią ilość płynów (najlepiej niegazowaną wodę mineralną lub ziołowe herbatki). Jeżeli wystąpią symptomy odwodnienia, sprawdzą się doustne płyny nawadniające dla dzieci z elektrolitami (elektrolity dla dzieci).

 

Oparzenia – pierwsza pomoc – czego nie wolno?

 

Często pierwszym odruchem w przypadku oparzenia słonecznego jest przykładanie lodu do podrażnionych miejsc. Takie postępowanie nie jest zalecane z uwagi na możliwość doznania szoku termicznego i uszkodzenia naskórka – zdecydowanie lepszym sposobem jest prysznic pod letnią, a następnie nieco chłodniejszą wodą.  

Kolejnym z często popełnianych błędów jest nakładanie na oparzenia słoneczne oliwki lub tłustego kremu – takie postępowanie sprawia, że skóra ma ograniczony dostęp do powietrza i gorzej się goi.

Skóry nie wolno również smarować preparatami odkażającymi zawierającymi alkohol. Jeżeli pojawia się pęcherze na skórze, nie wolno ich przebijać.

Tematy: oparzenia, oparzenia słoneczne, oparzenia u dziecka, oparzenia słoneczne u dziecka

Komentarze