Odczulanie dziecka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Chwytasz się wszystkich sposobów, by wyleczyć dziecko z uciążliwej alergii. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest odczulanie. Przedstawimy ci zalety i wady immunoterapii.

Odczulanie jest skutecznym sposobem pozbycia się alergii
Odczulanie jest skutecznym sposobem pozbycia się alergii

Wyeliminowanie czy unikanie substancji uczulającej jest najtrudniejszym sposobem leczenia alergii. Kontakt z psem czy kotem można ograniczyć, ale już całkowite usunięcie pyłków czy kurzu z otoczenia jest niemożliwe. Zdaniem lekarzy odczulanie można przeprowadzać najwcześniej u pięciolatków.

 

Na czym polega odczulanie (immunoterapia swoista)?

Do organizmu dziecka wprowadza się regularnie, co 7-14 dni coraz większe dawki alergenu, dzięki czemu organizm wyrabia w sobie tolerancję na daną substancję uczulającą, przyzwyczaja się do niej. Np. przy katarze siennym wstrzykuje się podskórnie roztwór pyłków kwiatów o coraz większym stężeniu. Przerwy między wstrzyknięciami wynoszą 1-2 tygodni. Przed każdym zastrzykiem lekarz sprawdza, jak dziecko zniosło ostatni zabieg, czy nie wystąpiły objawy innych chorób.

U dzieci stosuje się także szczepionki odczulające doustne, donosowe lub podjęzykowe, polegające m.in. na wkładaniu preparatu pod język. Jednak opinie co do ich skuteczności są podzielone. Jako objaw niepożądany ich stosowania podaje się zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

 

Kiedy można stosować?

Decyzję o odczulaniu podejmuje lekarz alergolog, znający dziecko i historię jego choroby oraz alergeny, które małego pacjenta uczulają. Wcześniej wykonuje się testy potwierdzające alergię - z krwi lub skórne w zależności od wieku pacjenta. Najlepiej dziecko odczulać, gdy objawy alergii są w uśpieniu ze względu na zawartość alergenu w szczepionce. Jeżeli mały człowiek jest uczulony na pyłki, odczulanie trzeba rozpocząć kilka miesięcy przed sezonem pylenia, żeby dojść do maksymalnej dawki alergenu.

Kurację można przeprowadzać, gdy dziecko cierpi na:

  • alergie typu natychmiastowego dróg oddechowych, np. katar sienny, astmę, całoroczne zapalenie spojówek
  • alergie na ukąszenia owadów
  • występuje uczulenie na jeden alergen, np. roztocze, pyłki roślin, pleśnie

 

W przypadku alergii oddechowych muszą być spełnione pewne warunki. Objawy winny się utrzymywać od dwóch lat, bardzo silne i utrzymujące się co najmniej przez 4 tygodnie w roku, podczas gdy aplikowane leki nie działają.

Odczulanie jest konieczne, gdy dziecko ma uczulenie na ukąszenia owadów (np. jad pszczoły i osy), ponieważ mogą one spowodować wstrząs anafilaktyczny. W tym przypadku stosuje się czasem metody szybkiego odczulania (rush). Szczepionkę ordynuje się co kilka godzin, co wiąże się z pobytem dziecka w szpitalu na oddziale intensywnej terapii pod kontrolą wykwalifikowanej opieki medycznej. Skuteczność odczulania przy alergii na ukąszenia pszczół i os wynosi 90 %.

W przypadku alergii pokarmowych odczulania nie przeprowadza się, ponieważ tego typu alergeny można całkowicie wyeliminować.

 

Jak długo może trwać immunoterapia?

Długość okresu odczulania zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Zwykle kuracja trwa 3-4 lata. Często jednak mija więcej czasu, zanim dolegliwości zupełnie ustąpią.

 

Przeciwwskazania

Odczulania nie można przeprowadzać, gdy alergik jest zbyt mały, czyli ma mniej niż 5 lat, jest przewlekle chory, ma zaburzenia odporności, choroby nowotworowe (do 5 lat po leczeniu), cierpi na przewlekłą chorobę zakaźną lub ciężką postać astmy.

 

Pozytywne efekty odczulania

Dobrze prowadzona kuracja prowadzi do złagodzenia lub cofnięcia objawów alergii i zmniejszenia dawek przyjmowanych lekarstw. U dziecka odczulanego alergiczny nieżyt nosa rzadziej przechodzi w astmę.

 

Jakie są skutki uboczne immunoterapii?

Objawy niepożądane obejmują szerokie spektrum reakcji: od kataru, napadowego kichania i kaszlu, przez pokrzywkę, po duszność, a nawet sporadycznie spotykany, ale groźny wstrząs anafilaktyczny

 

Ważne

Pamiętaj, by odczulanie wykonywał doświadczony lekarz alergolog w gabinecie dobrze wyposażonym i gotowym do szybkiej reanimacji w razie objawów niepożądanych u małego pacjenta. Lepiej nie podawać szczepionki w domu, bo nie masz wtedy zapewnionej pomocy lekarskiej. Po każdorazowym szczepieniu twoje dziecko musi być pod opieką alergologa od 30 minut do dwóch godzin.

 

Tematy: alergia

Komentarze