Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka – jaka jest przyczyna i jak się go pozbyć?

Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka zwykle kojarzy się z brakiem higieny jamy ustnej. Istotnie, najczęściej wiąże się z nagromadzeniem płytki nazębnej bądź próchnicą. Przyczyną nieświeżego oddechu u dzieci bywają jednak choroby. Niepokojący jest zwłaszcza nieświeży oddech rano, który może wskazywać na refluks, czy zapach acetonu, stanowiący potencjalny objaw cukrzycy. Co jeszcze można oznaczać przykry zapach z ust i co robić kiedy dziecku brzydko pachnie z buzi?

Nieświeży oddech u dziecka – nieodpowiednia higiena jamy ustnej

Kiedy dziecku brzydko pachnie z buzi, w pierwszej kolejności łączymy to zwykle z brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej. I rzeczywiście, zwykle nieprzyjemny zapach z ust dziecka związany jest to z niewystarczającą higieną, która to prowadzi do rozrostu bakterii i tworzenia biofilmu (tj. warsty zgrupowanych bakterii wraz z substancjami, które produkują). Bakterie, rozmnażając się i rozkładając resztki pokarmowe znajdujące się w jamie ustnej, same produkują substancje o nieprzyjemnych zapachu, w dodatku powodują gnicie resztek.

Nie należy zapominać, że samo mycie zębów często może być niewystarczające, ponieważ może nie usuwać wszystkich zanieczyszczeń, szczególnie w przestrzeniach międzyzębowych. W kolejnych etapach, jeśli nie zostaną zmienione nawyki higieniczne, rozwija się płytka bakteryjna, próchnica, zapalenie dziąseł czy afty i pleśniawki, które nasilają problem nieświeżego oddechu u dziecka.

Zobacz też: Dlaczego dziecko chrapie?

Jakie choroby mogą być przyczyną brzydkiego zapachu z ust dziecka?

Okazuje się jednak, że potencjalnych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust u dziecka jest znacznie więcej. Powodem może być szereg dolegliwości i chorób ogólnoustrojowych.

W parze często idzie nieświeży oddech i zapalenie migdałków. Charakterystyczny jest także przykry zapach z ust podczas zapalenia zatok przynosowych oraz zanikowego zapalenia błony śluzowej nosa. W przypadkach tych za problem odpowiada ropna wydzielina gromadząca się w przestrzeniach nosogardła.

Brzydki zapach z buzi u dziecka może wskazywać ponadto na uchyłki przełyku z zalegającą w nich treścią pokarmową bądź na zapalenie oskrzeli.

Jak widać przyczyny brzydkiego zapachu z buzi dziecka mogą być związane „miejscowymi” zmianami obejmującymi jamę ustną i tak jest najczęściej, ale nieprzyjemny zapach z ust może być także jednym z objawów groźnych schorzeń. Ze względu na to rodzice nie powinni lekceważyć objawu i zgłosić go lekarzowi.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

Zapach acetonu z ust dziecka – objaw cukrzycy

Chore zatoki, schorzenia przewodu pokarmowego, układu oddechowego są rzadszą przyczyną przykrego zapachu z ust dziecka, ale zdecydowanie poważniejszą i wymagają zdecydowanego, szybkiego leczenia.

Wśród chorób ogólnoustrojowych sprawiających, że dziecko ma nieświeży oddech, jedną z groźniejszych jest cukrzyca. U dzieci najczęściej mamy do czynienia z cukrzycą typu I, która rozwija się dość podstępnie, nie jest związana z otyłością.

Objawy początkowo są nieswoiste, a rodzice nie wiążą ich z rozwijającą się chorobą. Wśród nich możemy wymienić: osłabienie, łatwą męczliwość, nadmierne pragnienie i zwiększoną objętość i częstość oddawania moczu. U dziecka widoczny jest także spadek masy ciała. Charakterystyczny jest również zapach acetonu z buzi dziecka.

Przeczytaj też: Co oznacza obłożony język u dziecka?

Refluks – przyczyna nieświeżego oddechu rano

Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka po przebudzeniu często związany jest z chorobą refluksową. Refluks powstaje kiedy mięsień znajdujący się pomiędzy żołądkiem a przełykiem nie spełnia swojej funkcji i pozwala na cofanie się treści pokarmowej.

Kiedy dziecko leży łatwiej dochodzi do przechodzenia pokarmu z żołądka do przełyku, dlatego dość charakterystyczne jest, że po spaniu wyczuwalny jest brzydki zapach z buzi. Dodatkowo dziecko ma zgagę i trudności z połykaniem. Maluch nie chce jeść, jest niespokojne i płaczliwe, może wystąpić kaszel i chrypka. Nieprzyjemny zapach z buzi u niemowlaka często współwystępuje z ulewaniem.

Jakimi sposobami pozbyć się nieświeżego oddechu?

Ze względu na najczęstszą przyczynę przykrego zapachu z ust, jaką są zmiany w jamie ustnej, w pierwszej kolejności należy zmienić nawyki związane z higieną, stosując kilka podstawowych zasad:

  • mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym głównym posiłku;
  • oczyszczanie języka z nalotu podczas szczotkowania – dostępne są specjalne szczoteczki do języka, a także szczoteczki do zębów posiadające na główce warstwę do mycia języka;
  • czyszczenie przestrzeni międzyzębowych;
  • stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.

W przypadku pojawienia się kamienia nazębnego należy skonsultować się ze stomatologiem, celem usunięcia go. Podobnie w przypadku wystąpienia ubytków u dziecka.

Jeśli podejrzewamy, że przyczyną przykrego zapachu z ust dziecka jest choroba ogólnoustrojowa, należy skonsultować się z lekarzem, który ustali źródło problemu i wdroży odpowiednią terapię. Jedynie leczenie pierwotnej przyczyny spowoduje ustąpienie objawu pod postacią nieprzyjemnego zapachu z ust dziecka.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
5.0

Justyna Szcześniak

Lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie lekarz-stażysta pracujący w jednym ze szpitali klinicznych w Łodzi. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zakażenie układu moczowego u dzieci (ZUM) – przyczyny, objawy i leczenie

 

Zapalenie dziąseł u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

 

Odmiedniczkowe zapalenie nerek u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

 

Mykobakterioza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 

Bóle wzrostowe – co to są bóle wzrostowe, czy bóle wzrostowe są groźne?

 

Witamina D dla dzieci – objawy i skutki niedoboru, dieta i suplementacja

 

Nieleczona angina – jakie są powikłania niedoleczonej anginy?

 

Koszmary senne u dzieci – przyczyny. Jak się ich pozbyć?