Nerwica u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie zaburzeń nerwicowych

Ocena: 3.12/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zaburzenia nerwicowe (lękowe) u dzieci nie należą do rzadkości. Przyczyną nerwicy u dziecka może być poczucie osamotnienia, śmierć bliskiej osoby, a nawet nadopiekuńczość rodziców. Niezależnie od rodzaju zaburzenia (fobia społeczna, nerwica natręctw, lęk separacyjny lub uogólniony) objawy są podobne. Kiedy dziecko ma nerwicę staje się płaczliwe, niespokojne, odczuwa lęk przed innymi. Co robić, by pomóc dziecku z nerwicą? Kiedy udać się do specjalisty?

Fotolia

Nerwica u dziecka – przyczyny zaburzeń lękowych 

 

Powstawanie nerwicy u dziecka ma podłoże wieloczynnikowe i często trudno jest ustalić, co spowodowało wystąpienie zaburzenia. Wśród czynników mogących przyczyniać się do zaburzeń lękowych u dziecka możemy wymienić:

 • zaburzenia lękowe u najbliższych – dziecko przejmuje zachowania swoich rodziców, rodzeństwa,
 • brak poczucia bezpieczeństwa,
 • brak wsparcia w rodzinie,
 • zaniedbywanie potrzeb dziecka,
 • nadmierne krytykowanie dziecka i nadmierne oczekiwania wobec niego,
 • nadopiekuńczość rodziców,

Nerwica u dziecka w wieku przedszkolnym czy szkolnym może pojawić się w związku z pójściem do nowej placówki, zmiana klasy. Dlatego u dzieci, które przejawiają objawy zaburzeń lękowych (zaburzeń nerwicowych) należy rozważyć, czy nagła zmiana środowiska nie spowoduje pogorszenia stanu zdrowia.

 

Zaburzenia nerwicowe u dziecka – objawy – jak rozpoznać, czy to nerwica?

 

Choć lęk jest naturalnym odruchem występującym u każdego człowieka, który chroni oraz mobilizuje do działania, w nadmiarze może zaburzać prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. O zaburzeniach lękowych u dzieci będziemy mówić, jeśli lęk pojawia się w sytuacjach, które w rzeczywistości nie powodują zagrożenia, jeśli objawy są zbyt wygórowane w stosunku do danej sytuacji. Na nerwicę u dziecka wskazuje występowanie lęku powodującego zaburzenie rozwoju i codziennego funkcjonowania dziecka, jak również wystąpienie nasilonych, długo utrzymujących się objawów fizycznych. 

Nie ma jednego objawu, który jednoznacznie pokaże, że dziecko ma nerwicę, na postawienie takiej diagnozy wskazuje wiele symptomów, które często początkowo nie są bardzo nasilone. Wśród objawów nerwicy u dziecka możemy wyróżnić objawy „psychiczne” oraz fizyczne. 

Objawy psychiczne oraz zamiany w zachowaniu, takie jak niepokój, strach, zamartwianie się. Dziecko często płacze i jest nerwowe. Unika towarzystwa, jest nieśmiałe, ma obsesyjne myśli.

Objawom tym towarzyszą symptomy fizyczne. Dziecko ma bóle brzucha i nudności. Skarży się na bóle i zawroty głowy, a dodatkowo może wystąpić kołatanie serca i ból w klatce piersiowej. 

 

Rodzaje nerwicy – lęk, zaburzenie czy fobia?

 

Nerwica u dziecka to dość szerokie pojęcie, za którym mogą kryć się odmienne rodzaje zaburzenia. Objawy poszczególnych typów pokrywają się, jednak występują w innych sytuacjach. Wśród zaburzeń lękowych występujących u dzieci najczęściej mamy do czynienia z:

 • lękiem separacyjnym – u małych dzieci do 3. roku życia jest naturalny i zanika w kolejnych latach, objawy pojawiają się w przypadku rozłąki z rodzicami, szczególnie z matką; 
 • zaburzeniami lękowymi uogólnionymi – są spowodowane zwykle nadmiernym „zamartwianiem się”, tworzeniem negatywnych historii, które mogą się zdarzyć;
 • zaburzeniami lękowymi napadowymi (paniczne) – lęk pojawia się nagle, często objawy są dużo silniejsze niż w lęku uogólnionym, a na pierwszy plan wysuwają się objawy fizyczne;
 • fobiami specyficznymi  nasilony lęk pojawia się podczas kontaktu z nieznajomymi, co przekłada się na usilne unikanie ich towarzystwa;
 • zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (OCD, tzw. nerwica natręctw u dziecka– to nawracające natrętne myśli i czynności, które jeśli dziecko stara się zignorować powodują występowanie objawów lękowych

 

Leczenie nerwicy – jak pomóc dziecku z nerwicą?

 

Często rodzice zadają sobie pytanie, co robić, kiedy dziecko ma nerwicę, jak mu pomóc. Początkowo boją się zwrócić o pomoc do lekarza, pediatry czy psychiatry, myśląc, że sami będą potrafili uporać się z problemami.

Główną metodą leczenia wykorzystywaną w zaburzeniach lękowych u dzieci są psychoterapie, odpowiednio dobrane dla dziecka i jego problemów. W terapii zwykle bierze udział nie tylko dziecko, ale także jego rodzice, opiekunowie, a nawet rodzeństwo.

Ważne jest aby najbliżsi poznali specyfikę zaburzenia oraz wiedzieli, jak pomóc w sytuacji pojawienia się objawów, oraz jak unikać sytuacji lękotwórczych. W leczeniu zwykle unika się farmakoterapii, rezerwuje się ją dla ciężkich przypadków, a nawet wówczas stosuje się leki doraźnie i krótkotrwale.

 

Tematy: nerwica u dziecka, zaburzenia nerwicowe u dziecka, zaburzenia lękowe u dziecka, dziecko ma nerwicę

Komentarze