Mononukleoza zakaźna

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Mononukleoza to ostra choroba zakaźna, wywołana przez wirusy. Najczęściej zapadają na nią dzieci powyżej 3 roku życia. Jakie są objawy mononukleozy?

Gorączka i powiększenie węzłów chłonnych to główne objawy mononukleozy
Gorączka i powiększenie węzłów chłonnych to główne objawy mononukleozy

Zakażenie mononukleozą następuje przez ślinę (tzw. choroba pocałunków), czasem przez kichanie lub kaszel. Wirus wnika do organizmu przez błonę śluzową nosa lub gardła i namnaża się w układzie chłonnym.

 

Objawy mononukleozy zakaźnej:

  • gorączka
  • ból gardła
  • powiększenie węzłów chłonnych okolic szyi i potylicznych (z tyłu głowy)
  • powiększenie śledziony i wątroby.

 

Przebieg:

Okres wylegania wynosi 2-7 tygodni. Choroba rozpoczyna się długotrwającą gorączką, która skonsultuj z lekarzem. Zwykle pediatra zaleca przeprowadzenie badań krwi obwodowej i badania specjalistyczne. Przebieg mononukleozy raczej u dzieci jest dość łagodny.

 

Leczenie:

Objawy chorobowe zanikają po około 2 tygodniach. Pediatra zaleci kurację objawową, kiedy dziecko lekko przechodzi te chorobę, jeśli natomiast przebieg jest ciężki, konieczny bywa pobyt w szpitalu. Obowiązkowe jest leżenie w łóżku, dużo odpoczynku, lekkostrawna dieta i ciepłe płyny do picia. Dziecko musi unikać wysiłku, sportu aż do czasu ustąpienia objawów. Głównym powodem podjęcia tych środków ostrożności jest obawa przed pęknięciem śledziony.

Czytaj też: Koniec zarażania

Komentarze