Maść rozgrzewająca dla dziecka – jak wybrać i jak stosować maść na przeziębienie?

Ocena: 3.96/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Maści rozgrzewające dla dzieci to dobry, domowy sposób na przeziębienie. Zawarte w nich olejki eteryczne nie tylko zwiększają uczucie ciepła, ale pomagają odetkać zatkany nos i przyspieszają leczenie kaszlu. Jak stosować maść rozgrzewającą? Czy można smarować dziecko na noc? Jakie są przeciwwskazania do aplikacji rozgrzewającego żelu?

Fotolia

Kiedy sięgnąć po maść rozgrzewającą dla dziecka?

 

Maść na przeziębienie to, obok klasycznych preparatów poprawiających drożność nosa i ułatwiających oddychanie, świetne rozwiązanie uzupełniające leczenie i poprawiające samopoczucie malucha. W składzie rozgrzewającej maści dla dziecka znajdują się takie składniki, jak:

  • olejek rozmarynowy,
  • olejek eukaliptusowy,
  • olejek sosnowy,
  • olejek majerankowy,
  • olejek lawendowy,
  • balsam peruwiański.

Stopniowo uwalniając się ze skóry nie tylko powodują uczucie ciepła, zwiększają komfort i relaksują, ale również działają aromaterapeutycznie. Świetnie spisują się jako maści na katar, dlatego stosowane są w celu udrożnienia zatkanego nosa i poprawy oddychania. Ich odświeżający zapach daje poczucie głębszego i pełniejszego oddechu, co ma znaczenie szczególnie w nocy, kiedy zapchany nos u dziecka utrudnia mu sen.

Olejki eteryczne to również składnik maści rozgrzewającej na kaszel. Stosowanie ich u dzieci, które mają problem z produktywnym kaszlem, zwiększa ilość wydzieliny, upłynnia ją i ułatwia odkrztuszanie zalegającego śluzu. Dobrym sposobem w tym przypadku będzie nie tylko masaż wykonywany podczas aplikacji maści, ale również delikatne oklepywanie (od dołu do góry pleców), które zwiększa odruch kaszlowy.

Maści rozgrzewające dla dzieci mogą być stosowane również profilaktycznie. Krótki, wieczorny masaż świetnie zadziała pod koniec męczącego dnia lub kiedy dziecko wróciło przemoczone i zziębnięte bawiąc się długo na dworze.

  

Jak stosować maść rozgrzewającą?

 

Maść rozgrzewająca dla dziecka powinna być aplikowana we właściwy sposób. Najlepszym rozwiązaniem będzie jej stosowanie po wieczornej kąpieli, tuż przed pójściem spać. Delikatny masaż połączony z wklepaniem maści lub jej łagodnym wtarciem pozwoli nie tylko uspokoić się i zrelaksować, ale również będzie dużą przyjemnością, zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Maść rozgrzewająca dla dzieci na noc ułatwia zasypianie i nie kojarzy się, jak inne preparaty, z przykrym lekarstwem czy bolesną drogą podania, dlatego zwykle jest bardzo dobrze tolerowana, nawet przez najbardziej wybredne dzieci.

Gdzie aplikować maść lub żel? Najlepszym miejscem będzie klatka piersiowa, skąd możliwe jest uwalnianie się lotnych składników maści i ich działanie na górne drogi oddechowe ( udrażnianie nosa, rozluźnianie zalegającej wydzieliny). Inną metodą jest aplikacja maści rozgrzewającej na plecy. Metoda taka sprawdzi się u dzieci bez objawów kataru i kaszlu, a także tych, dla których zapach maści może być zbyt intensywny. Dobrą metodą może być też masaż zmarzniętych stóp dziecka maścią o działaniu rozgrzewającym.

Po nałożeniu maści warto ubrać dziecko w miękką, wygodną piżamkę i przykryć kocykiem. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być jednak zbyt wysoka, by nie doprowadzić do przegrzania.

Maści rozgrzewających nie wolno aplikować w miejsca wrażliwe, takie jak twarz, pachy czy pachwiny, gdzie łatwo o podrażnienia i stany zapalne. W przypadku dostania się preparatu do oczu, należy natychmiast przepłukać je wodą oraz skontaktować się z lekarzem.

Najlepsze efekty przyniesie użycie rozgrzewającej maści na noc, większość preparatów można stosować jednak 2–3 razy dziennie, nanosząc je cienką warstwą na wybrane okolice ciała. Dla starszych dzieci ilość zużywanej maści może być nieco większa.

  

Czy maści rozgrzewające dla dzieci są bezpieczne?

 

Wiele wątpliwości niesie za sobą wiek, w jakim maści rozgrzewające mogą być stosowane bezpiecznie i bez obaw. Maść rozgrzewająca dla niemowlaka to nie najlepszy pomysł – delikatna skóra w pierwszych miesiącach życia jest znacznie bardziej przepuszczalna od skóry dorosłego, stąd wiele substancji mających działać miejscowo jest wchłanianych do krążenia. Niedojrzałość skóry zwiększa także ryzyko jej podrażnień oraz wystąpienia niepożądanych odczynów zapalnych. Pierwsze maści rozgrzewające dla dziecka mogą być stosowane od 6. miesiąca życia. Dla młodszych dzieci dopuszczalne są jedynie żele lub pozbawione działania rozgrzewającego plastry nasączone olejkami eterycznymi, jak sosna, mięta czy eukaliptus, które również stosuje się na ubranko lub pościel. Preparaty takie wspomagają zasypianie oraz ułatwiają oddychanie.

Maści rozgrzewające nie powinny być stosowane u dzieci z ciężkimi schorzeniami alergicznymi, astmą oskrzelową oraz uczulonych na którykolwiek ze składników preparatów. Każde uszkodzenie czy podrażnienie skóry również stanowi przeciwwskazanie do nakładania preparatu w tym miejscu. Należy także uważać na stosowane w niektórych maściach terpeny (kamfora, mentol), które są przeciwwskazane u najmłodszych dzieci.

Nie powinno się stosować maści przeznaczonych dla dorosłych na skórę dziecka. Mogą one zawierać silnie działające substancje, jak kapsaicyna (wyciąg z ostrej papryczki), które powodują intensywne przekrwienie skóry. Maści rozgrzewające dla dorosłych mają zwykle inne zastosowanie (bóle kostne lub stawowo-mięśniowe) i nie sprawdzą się w dolegliwościach dziecięcych, a co więcej, mogą być przyczyną poważnych działań niepożądanych.

 

Bibliografia:

 

  1. Prystupa K.: Działania niepożądane kosmetyków stosowanych u dzieci [w]: Zdrowie naszych dzieci. Bezpieczeństwo zdrowotne dziecka jako konsumenta, ZZPiMS IMiD, red. Szymborski J, Warszawa 2001, 7074.
  2. Lee P.W., Elsaie M.L., Jacob S.E.: Allergic contact dermatitis in children: common allergens and treatment: a review, "Current Opinion in Pediatrics", 2009, 21 (4), 491-498.
  3. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/122066,leczenie-przeziebienia-u-doroslych-i-dzieci, data dostępu: 20.11.2017 r.
  4. Brud WS, Konopacka I., Pachnąca apteka – tajemnice aromaterapii, Agencja Wydawnicza COMES, Warszawa 1995.
Tematy: maść rozgrzewająca, maść rozgrzewająca dla dzieci, żel rozgrzewający, maść na katar, maść na przeziębiene, maść na kaszel

Komentarze