Maluch w okularach

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dla wielu dzieci konieczność noszenia okularów to nieprzyjemny przymus. Warto jednak pamiętać o tym, że dbanie o wzrok dziecka to inwestycja w zdrowie malucha. Nieleczone wady mogą się pogłębiać!

Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i zez - najczęstsze wady wzroku u dzieci
Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i zez - najczęstsze wady wzroku u dzieci

Bóle głowy, bóle oczu, pogorszenie wyników w nauce - o wadach wzroku świadczy wiele symptomów. Dlatego jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, jak najszybciej skonsultuj się z okulistą - najlepiej tym, który specjalizuje się w leczeniu okulistycznym małych dzieci. Pamiętaj, że wady wzroku można odpowiednio zdiagnozować i leczyć już u niemowlaków!

 

Poniżej lista najczęstszych wad wzroku u małych dzieci.

 

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność (miopia) to wada, która przejawia się w niewyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się w oddali. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko przygląda się przedmiotom z bardzo bliskiej odległości, wytęża wzrok by zobaczyć coś, co znajduje się w oddali lub słabo widzi po zapadnięciu zmroku, siada bardzo blisko telewizora i ma trudności z rozpoznawaniem bliskich osób, które znajdują się w pewnej odległości, koniecznie wybierz się z dzieckiem do okulisty. Okulary będą niezbędne - leczenie krótkowzroczności wymaga odpowiednich szkieł korekcyjnych.

Wada najczęściej pojawia się u dzieci w wieku szkolnym, ale może się objawić nawet po zakończeniu okresu dojrzewania.

 

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność, czyli hipermetropia (zwana również nadwzrocznością), polega na niewyraźnym widzeniu przedmiotów, które znajdują w się pobliżu. Dziecko dalekowzroczne większą uwagę zwraca na przedmioty, które znajdują się w oddali, odsuwa od siebie zabawki, żeby lepiej je widzieć, siada daleko od telewizora, potyka się o przedmioty, znajdujące się w bezpośrednim pobliżu, książki trzyma daleko od siebie, czytanie je męczy i często towarzyszą mu bóle głowy.

Wada rozwija się najczęściej we wczesnym dzieciństwie. W przypadku dalekowzroczności również niezbędne jest noszenie okularów.

 

Astygmatyzm

Astygmatyzm to wada polegająca na widzeniu zniekształconym. Dziecko cierpiące na astygmatyzm trzyma przedmioty blisko twarzy, często dokuczają mu bóle głowy. Leczenie astygmatyzmu, podobnie jak krótkowzroczności i dalekowzroczności, wymaga zastosowania odpowiednich szkieł korekcyjnych. Astygmatyzm często występuje łącznie z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Widzeniu zniekształconemu często towarzyszą bóle głowy. Konieczne jest stosowanie szkieł korekcyjnych.

 

Zez

Zez polega na odchyleniu oczu od prawidłowego (równoległego) ustawienia. Oczy (lub jedno oko) zbiegają się do środka (zez zbieżny) lub na zewnątrz (zez rozbieżny). Warto pamiętać, że do 3. miesiąca życia dziecka zbieganie się lub rozbieganie się gałek ocznych jest zupełnie naturalne. Oczy ustawiają się prawidłowo około 3. miesiąca życia, dlatego nie wpadaj w panikę zamartwiając się, że twoje dziecko ma zeza. Jeśli jednak u 6-miesięcznego niemowlaka zauważysz, że pomimo upływu czasu nie widać poprawy, jak najszybciej skontaktuj się z okulistą. Zaniedbanie wady może doprowadzić do poważnych konsekwencji (nieużywanie jednego z oczu może skutkować nawet ślepotą!). W korygowaniu zeza stosuje się zakrywanie jednego z oczu opaską (zakrywa się opaską oko "silniejsze", aby zmusić "słabsze" do pracy), choć w skrajnych przypadkach konieczna może się okazać operacja.

 

Niedowidzenie

Niedowidzenie to wada, w wyniku której jedno oko widzi lepiej niż drugie, co może doprowadzić do zaprzestania używania mniej sprawnego oka i posługiwania się wyłącznie bardziej sprawnym okiem. Niedowidzenie często jest wynikiem zeza. Ze względu na poważne konsekwencje (niedowidzenie może prowadzić nawet do ślepoty), niedowidzenie powinno być zdiagnozowane i leczone jak najszybciej.

 

Co to jest optodysleksja?

W 2008 i 2009 roku Fundacja Akademia Młodych prowadziła ogólnopolską kampanię "Zabierz dyslektyka do optyka", której celem było zwrócenie uwagi na fakt, że nie zawsze problemy z czytaniem i pisaniem, traktowane często jako dysleksja, są rzeczywiście dysleksją. W wielu przypadkach kłopoty charakterystyczne dla zaburzeń kryjących się pod podjęciem dysleksji wynikają po prostu z powodu ukrytej wady wzroku dziecka - nieprawidłowej konwergencji (czyli zdolności oczu do obserwowania przedmiotów poprzez zmianę położenia gałek ocznych). Zjawisko zwane optodysleksją dotyczy trudności z czytaniem i pisaniem, które błędnie postrzegane są jako dysleksja, a w rzeczywistości nie mają z tym zaburzeniem nic wspólnego.

Pamiętaj, że przyczyną coraz słabszych wyników w nauce może być wada wzroku!

 

Jakie okulary?

Przede wszystkim pozwól dziecku, by miało wpływ na wygląd oprawek - ładne oprawki może nie przekonają od razu do okularów, ale z pewnością uczynią ten obowiązek mniej przykrym. Nie zmuszaj malucha do tego, aby od razu chodził w okularach cały dzień. Najlepiej przyzwyczajać dziecko do okularów stopniowo (z każdym dniem) wydłużając czas ich noszenia. Pamiętaj przy tym, że okulary dla dzieci powinny być nie tylko ładne, ale również bezpieczne - nie mogą zsuwać się z nosa (ani zostawiać na nim śladów), powinny być lekkie i nie utrudniać dziecku aktywnego trybu życia. W przypadku, gdy wada dotyczy tylko jednego oka, możliwe jest stosowanie szkieł kontaktowych (a dokładnie pojedynczego szkła kontaktowego).

 

Zdiagnozowanie wady wzroku oznacza konieczność regularnych wizyt u okulisty. Dlatego nie zapominaj o terminach wyznaczonych przez specjalistę.

 

Tematy: okulista, wady wzroku

Komentarze