Łysienie plackowate u dzieci – przyczyny, objawy, leki, leczenie naturalne i domowe

Ocena: 4.43/5 Głosów: 15
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Łysienie może dotykać także dzieci. Jedną z przyczyn wzmożonej utraty włosów może być łysienie plackowate – choroba o nie do końca poznanej etiologii, o przypuszczalnym podłożu autoimmunologicznym. Jakie są inne przyczyny łysienia plackowatego u dzieci? Czy da się wskazać charakterystyczne objawy schorzenia? Jak wygląda leczenie nadmiernego wypadania włosów u dzieci i czy terapię warto wspomagać domowymi sposobami?

Fotolia

 Łysienie plackowate – co to?

 

Łysienie plackowate (alopecia areata) to przewlekła choroba skóry prowadząca do utraty włosów w obrębie określonych ognisk – powstawania „łysych placków na głowie” (łysienie plackowate ogniskowe) lub w obrębie całej głowy oraz, dodatkowo, w obrębie brwi i rzęs (łysienie plackowate całkowite czasem nazywane łysieniem plackowatym agresywnym).

Łysienie plackowate uogólnione rozpoznaje się wówczas gdy utrata włosów obejmuje także inne rejony ciała – w tym pachy i okolicę łonową.

Łysienie plackowate to choroba rozpoczynająca się wcześnie – najczęściej w okresie dzieciństwa, czasem u młodych dorosłych.

Łysienie plackowate dość często współistnieje z takimi chorobami autoimmunologicznymi, jak: choroba Hashimoto, cukrzyca typu 1, toczeń rumieniowaty układowy.

Łysienie plackowate wymaga różnicowania z innymi przyczynami wypadania włosów i zakoli u dzieci, jak np.: niedoczynność tarczycy, trichotillomania (zaburzenie psychiczne przejawiające się wyrywaniem sobie włosów), grzybica strzygąca (także objawiająca się plackowatym łysieniem włosów, czasem nazywana „grzybicą plackowatą”), hypotrichosis simplex, łysienie telogenowe wywołanym np. urazem czy zabiegiem operacyjnym. Przyczyną kruchych i osłabionych włosów u dzieci może być też niedobór żelaza.

 

Wypadanie włosów u dzieci – przyczyny łysienia

 

Łysienie plackowate jest chorobą o nie do końca poznanym jeszcze patomechanizmie, ale przypuszcza się, że jest ono zaburzeniem ze spektrum chorób autoimmunologicznych. Oznacza to, że organizm produkuje przeciwciała niszczące jego własne komórki i tkanki, w tym przypadku mieszki włosowe.

Wpływ na zachorowanie mają czynniki:

 • genetyczne,
 • hormonalne,
 • psychiczne,
 • przypuszczalnie także infekcyjne.

Za niszczenie włosów w łysieniu plackowatym odpowiadają nacieki z limfocytów otaczające mieszki włosowe.

 

Łysienie plackowate u dzieci – objawy

 

Objawem łysienia plackowatego jest przewlekła utrata włosów u dziecka w obrębie dobrze odgraniczonych ognisk na skórze głowy, a w niektórych postaciach choroby także w innych rejonach ciała. Najczęstsze lokalizacje zmian to okolica czołowo – ciemieniowa oraz okolica potyliczna (łysienie plackowate z tyłu głowy). Początki łysienia plackowatego zwykle wiążą się z obecnością niewielkich ognisk utraty włosów – z czasem ogniska te rozszerzają się.

W trakcie badania lekarz stwierdza brak zmian bliznowaciejących w obrębie ognisk dotkniętych utratą włosów. Skóra objęta procesem chorobowym zwykle, poza brakiem włosów, nie jest zmieniona (nie obserwuje się zaczerwienienia, obrzęku itd.), nie swędzi.

Zdarza się, że wypadaniu włosów u dzieci towarzyszą różnego rodzaju zmiany na paznokciach.

U znacznego odsetka chorych dochodzi do samoistnego odrostu włosów – dotyczy to głównie pacjentów z ogniskowym łysieniem plackowatym. Gorzej rokuje łysienie plackowate całkowite oraz łysienie plackowate u pacjentów z inną chorobą autoimmunologiczną. Wpływ na rokowanie ma także wiek zachorowania – im wcześniejszy wiek, tym gorsze rokowanie.

 

Łysienie plackowate u dzieci – jak leczyć?

 

Leczenie łysienia plackowatego powinno być dostosowane do wieku pacjenta. Spośród dostępnych metod leczenia wymienia się:

 1. Farmakoterapię – stosowanie takich leków, jak:
 • pilokarpina – ma działanie miejscowo drażniące na skórę głowy, dzięki czemu ma stymulować odrost włosów,
 • cygnolina,
 • inhibitory kalcyneuryny,
 • penicylina prokainowa – w leczeniu wykorzystuje się jej działanie pobudzające mikrokrążenie,
 • glikokortykosteroidy miejscowe,
 • glikokortykosteroidy ogólnoustrojowe - u dzieci stosowane rzadko ze względu na szeroki profil działań niepożądanych, w tym na negatywny wpływ na wzrost (przedwczesne ukończenie wzrastania i ostatecznie niedobów wzrostu),
 • cyklosporyna,
 •  hydroksyzyna – wspomagająco, ma działanie uspokajające.
 1. - fototerapię UVB lub fotochemioterapię PUVA – metody przeznaczone do leczenia dzieci starszych, współpracujących,
 2. - psychoterapię – stosowana zarówno przyczynowo, jak i w celu wsparcia dziecka, któremu trudno poradzić sobie z utratą włosów,
 3. - mezoterapię igłową.

Działanie wspomagające ma stosowanie preparatów cynku, który m.in. sprzyja wzmocnieniu włosów u dzieci.

Dość nową metodą leczenia łysienia plackowatego jest DCP – stosowanie difenylocyklopropenonu – substancji mającej charakter alergenu kontaktowego. W odpowiedzi na jego zadziałanie powstaje miejscowa reakcja, która stymuluje odrost włosów. Metoda ta ma stosunkowo wysoką skuteczność w leczeniu łysienia plackowatego.

 

Łysienie plackowate – leczenie naturalne

 

Poza leczeniem farmakologicznym, w łysieniu plackowatym u dzieci bywają stosowane metody medycyny naturalnej, np.:

 • akupunktura,
 • masaże skóry głowy,
 • aromaterapia,
 • leki homeopatyczne,
 • stosowanie oleju z wiesiołka,
 • stosowanie ziół na łysienie plackowate (krwawnik, pokrzywa, skrzyp polny),
 • smarowanie skóry głowy wyciągiem z aloesu,
 • uroterapia (leczenie moczem).

Rodzice dzieci cierpiących na łysienie plackowate często pytają o dietę mogącą spowalniać przebieg choroby lub stymulować szybszy odrost włosów. Zaleca się, aby dieta była bogata w takie minerały, jak: cynk, żelazo, jod, a także witaminy z grupy B i witaminę E. W przypadku braku innych przesłanek nie ma wskazań do diet eliminacyjnych, np. diety bezglutenowej.

Tzw. domowe metody walki z łysieniem u dziecka mogą mieć jedynie działanie wspomagające.Podstawą jest opieka dermatologa i leczenie konwencjonalne.

 

Źródła:

Kuchciak-Brancewicz M., Bienias W., Kaszuba A.: Łysienie plackowate u dzieci w: Dermatologia Praktyczna 2013; 6 (29), str. 5-9.

https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a3476/Lysienie-plackowate-u-dzieci.html/

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170798,lysienie-plackowate

Tematy: łysienie u dziecka, nadmierne wypadanie włosów u dziecka, łysienie plackowate u dziecka, wypadanie włosów u dziecka

Komentarze