Letnia apteczka czyli wakacyjne SOS

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Planujesz wakacje, wyobrażasz sobie beztroskie zabawy na plaży, słodkie lenistwo i miło spędzony czas z rodziną w jakimś uroczym zakątku kraju lub świata. Myśli coraz częściej krążą wokół urlopu i chcesz zaplanować każdy szczegół, aby nic nie zakłóciło spokoju i harmonii wypoczynku z familią. Wybierając się na wakacje z dziećmi masz świadomość, że drobna infekcja czy ranka może urosnąć do olbrzymiego problemu, jeśli nie masz właściwie skomponowanej apteczki. Dlatego warto z wyprzedzeniem i na spokojnie skompletować potrzebny ekwipunek.

W wakacyjnej apteczce powinny się znaleźć:

- materiały opatrunkowe (różnej wielkości plastry z opatrunkiem, sterylne gaziki, bandaż zwykły i elastyczny oraz opaska uciskowa),

- środki dezynfekujące (woda utleniona lub jednorazowe gaziki nasączane, spirytus),

- leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe dopasowane do wieku malucha oraz te dla dorosłych oraz termometr, by precyzyjnie określić temperaturę,

- sól fizjologiczna, którą będziesz mogła przepłukać zatarte lub podrażnione ciałem obcym oko,

- preparat odstraszający owady oraz preparat łagodzący skutki ukąszenia,

- tabletki łagodzące objawy "choroby lokomocyjnej"

- tabletki przeciw alergii z wapniem i kwercetyną, np. musujące

- preparat przeciwbiegunkowy i odbudowujący florę bakteryjną po biegunkach

- środki na odwodnienie, które uzupełniają poziom elektrolitów w organizmie.

 

apteczka

 

Biegunka + wymioty = odwodnienie

Warto zwrócić szczególną uwagę na dwie ostatnie pozycje, ponieważ dość często są one pomijane w podróżnej apteczce i w razie wystąpienia biegunki i odwodnienia biegamy gorączkowo po letnim kurorcie w poszukiwaniu apteki.

Do odwodnienia organizmu może dojść z wielu powodów i są na nie narażone zarówno dzieci jak i dorośli. Najczęstszym powodem odwodnienia jest biegunka i wymioty, gorączka oraz duża aktywność fizyczna i potliwość. Ponadto do odwodnienia może dojść także wtedy, gdy w naszej diecie jest zbyt dużo soli, kofeiny i alkoholu. Dlatego warto pamiętać, by codziennie przyjmować płyny - wodę, herbatę czy soki. Warto pamiętać, że woda znajduje się także w pokarmach, które spożywamy.

 

Najczęstsze przyczyny odwodnienia

Na wakacyjnym wyjeździe biegunka i wymioty mogą być spowodowane zatruciem pokarmowym lub infekcją układu pokarmowego potocznie nazywaną grypą żołądkową lub jelitówką. Ich powodem mogą być:

- zmiana jadłospisu na wyjazdach wakacyjnych,

- spożywanie nieumytych owoców i warzyw

- zmiana wody zwłaszcza w krajach egzotycznych

- zmienna florą bakteryjną w krajach egzotycznych

- spożywanie lodów, na których namnożyły się bakterie

- obfitym poceniem w gorące dni

Jeśli wybierasz się na urlop do krajów egzotycznych szczególną uwagę należy zwrócić na wodę, której nie należy spożywać, dlatego do picia jak i do mycia zębów używaj wyłącznie butelkowanej wody oraz unikaj napojów z lodem ponieważ może on być przygotowany z nieprzegotowanej wody.

 

Letni czas sprzyja też różnym aktywnościom - częściej biegamy, jeździmy na rowerze czy spacerujemy w upalne dni. Należy pamiętać by nie doprowadzać do nadmiernego przeciążenia organizmu. Długotrwały i forsowny wysiłek fizyczny powoduje znaczną utratę wody z organizmu poprzez pot oraz parowanie skóry. Dlatego do każdej aktywności fizycznej zabieraj się z głową i butelką wody.

 

Odwodnienie - jak sobie z tym poradzić?

W stanach odwodnienia, niezależnie od ich przyczyny, zaburzeniom ulega równowaga wodno-elektrolitowa organizmu. Ze względu na znaczenie wody dla organizmu, każde zaburzenie tej równowagi może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Mając to na uwadze, opracowano terapię nawadniającą, której podstawą jest płyn uzupełniający dietę we właściwe jony, odpowiedzialne za mechanizmy regulujące bilans wody.

W zależności od wieku osoby, u której wystąpiło odwodnienie oraz od stopnia odwodnienia należy wybrać odpowiednie działania mające na celu uzupełnienie wody w organizmie. U niemowląt i małych dzieci a także u osób starszych odwodnienia są szczególnie niebezpieczne i postępują w dość szybkim tempie. Gdy tylko zauważymy jeden z objawów odwodnienia należy niezwłocznie podać płyny i skonsultować się z lekarzem, by ten ocenił, w jakim stopniu organizm jest odwodniony i by mógł dobrać środki, które skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie przywrócą równowagę gospodarki wodnej i elektrolitowej. Zanim dotrzemy do lekarza, osobie odwodnionej należy podać wodę lub preparat, które uzupełni niedobory zarówno płynów jak i elektrolitów.

 

morze

 

Do najczęstszych i zauważalnych objawów odwodnienia należą:

- duże pragnienie

- utrata sprężystości i elastyczności skóry

- suchość w ustach oraz brak śliny, suche i popękane wargi

- skąpe łzawienie podczas płaczu u dzieci

- brak apetytu i wzdęty brzuch

- zapadnięte oczy i policzki a u niemowląt ciemiączko

- podwyższona temperatura ciała

- osłabienie i omdlenie

- przyspieszona praca serca

- bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia

- skąpe oddawanie moczu o ciemno żółtej barwie a nawet bezmocz

- przyśpieszony oddech

- senność

 

Co to jest Jonolit i w jakim celu się go stosuje?

Jonolit to dietetyczny środek specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w stanach odwodnienia organizmu, w trakcie biegunki i/lub wymiotów. Jest preparatem nawadniającym o obniżonej osmolarności i zawartości sodu. Zaletą Jonolitu jest pyszny owocowy smak, który z pewnością posmakuje Twojemu dziecku i osobom dorosłym.

W skład Jonolitu wchodzi glukoza, sód, potas, chlorki i cytrynian. Te składniki w odpowiednich proporcjach są niezbędne do wyrównania poniesionych na skutek odwodnienia strat w organizmie. Ponadto ich odpowiednie stężenie po obu stronach błon biologicznych pomaga wyrównać bilans wodny i zapobiega dalszej utracie wody.

Ponadto Jonolit to preparat o składzie zglodnym z zaleceniami ESPAGHAN*.

 

Po odwodnieniu zadbaj o mikroflorę jelit

Każda biegunka powoduje zachwianie mikroflory jelit, co obniża mechanizmy obronne organizmu. Dlatego warto pamiętać także o probiotyku, który przywróci odpowiednią ilość dobroczynnych bakterii.

Takim preparatem jest Coloflor GG  w saszetkach, który zawiera największą na rynku dawkę żywych kultur bakterii Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103) - 6 mld w 1 dawce. Szczep ten jest jednym z najlepiej poznanych szczepów bakteryjnych, którego korzystne działanie dla zdrowia zostało potwierdzone w licznych badaniach naukowych. To preparat w pełni bezpieczny, który można podawać maluszkom już od pierwszych dni życia.

W licznych badań udowodniono, że przyjmowanie probiotyku z tym szczepem, skraca czas trwania ostrej biegunki infekcyjnej nawet o 36 godzin, a biegunki rotawirusowej o 2 dni. Coloflor GG warto podawać także w trakcie oraz po antybiotykoterapii, co pozwala zapobiec biegunce, będącej powikłaniem związanym z przyjmowaniem antybiotyku.

Ponadto Coloflor GG wyróżnia się zastosowaniem specjalnej technologii zabezpieczającej bakterie przed działaniem soku trzustkowego i kwasu żołądkowego. Dzięki wykorzystaniu w preparacie bakterii liofilizowanych i mikrokapsułkowanych mamy gwarancję, że aktywne bakterie dotrą do jelit, a inulina, pełniąca w Coloflorze GG rolę prebiotyku, zapewni im dłuższą żywotność, a tym samym większą skuteczność w szybkim przywrócenia właściwej mikroflory.

Tematy: wakacje, wakacje z dzieckiem

Komentarze